Magiškas sapnų pasaulis

Sapnai – tarsi atskiras pasaulis, į kurį patenkame miegodami. Čia neveikia įprasti fizikos dėsniai, sapnų karalystė nepaklūsta visuomenės normoms, ji moka stebinti ir kurti neįtikėtinus vaizdinius. Kartais jie realistiški, o kartais primena pasaką ar fantastinį filmą. Ką ir kodėl sapnuojame?

Kada pradedame sapnuoti?

Miegą sudaro skirtingi ciklai ir sapnuojame tik per vieną jų. Tai nutinka panirus į vadinamąjį greitų akių judesių – REM (Rapid Eye Movements) – fazę.

Tuomet suaktyvėja smegenų veikla, smegenys apdoroja informaciją ir kaupią ją ilgalaikėje atmintyje. Suaugęs žmogus REM fazėje praleidžia apie 20 % viso miego, o naujagimiai – net apie 50 %.

Galima daryti prielaidą, kad kūdikiai sapnuoja labai daug, tačiau mokslininkai dėl to nėra tikri. REM fazė mažylius veikia kitaip nei suaugusiuosius.

Neuromokslininkai tiki, kad per šią miego fazę vystosi mažylių smegenys, formuojasi naujos neuronų jungtys, įsisavinami nauji įgūdžiai, net mokomasi kalbos. Taigi REM vaidmuo kūdikystėje gali būti kur kas svarbesnis nei sapnai.

Be to, tam, kad būtų įmanomas sapnavimas (bent jau toks, kokį suprantame mes, suaugusieji), svarbu, kad asmuo gebėtų suvokti save ir turėtų gebėjimą įsivaizduoti įvairius dalykus – objektus, jų padėtį erdvėje ir kt.

Tyrinėjimus mažųjų sapnų tema atlikęs psichologas Davidas Foulkesas mano, kad greičiausiai vaikai pradeda sapnuoti sulaukę maždaug dvejų metų.

Sapnai auga kartu su mumis – kuo daugiau patirties bei įgūdžių įgyjame, tuo sudėtingesni tampa ir sapnai.

Mokslininkas sako, kad suaugusiųjų sapnai yra tarsi filmas, o kelerių metų mažylio labiau primena trumpą skaidrių prezentaciją. Į mums įprastą filmą sapnai pradeda virsti sulaukus 5–9 metų.

Tuomet juose jau būna įvairių veikėjų, skirtingų veiksmo scenų, kurios susietos tarpusavyje. Sapno naratyvas tampa sudėtingesnis ir ilgesnis.

Apie 8-uosius metus vaikai tampa centrine savo sapnų ašimi.

Archyvų nuotr.

Moterų ir vyrų skirtumai

Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad vyrų ir moterų sapnai skiriasi. Pirmiausia reikėtų paminėti, kad moterys apskritai dažniau prisimena sapnus nei vyrai.

Taip pat jos dažniau regi košmarus. Įdomu tai, kad vyrai sapnuose dažniau mato kitus vyrus (apie 67 % sapnų veikėjų), o moterų sapnų veikėjai vienodai dažnai būna abiejų lyčių atstovai (apie 48 % moterų ir apie 52 % vyrų).

Taip pat stipriosios lyties atstovų sapnuose dažniau pasitaiko agresyvių susidūrimų (dažniausiai su nepažįstamaisiais), o dailiosios lyties atstovės dažniau sapnuoja draugiškus santykius su pažįstamais žmonėmis joms žinomoje aplinkoje (77 % atvejų).

Beje, moterų sapnuose veiksmas dažniau nei vyrų sapnuose vyksta uždaroje erdvėje, o ne lauke – atitinkamai 61 % ir 49 % atvejų. Kodėl skiriasi skirtingų lyčių atstovų sapnai, paaiškinimų gali būti įvairių.

Mokslininkų manymu, pirmiausia tai susiję su hormonų skirtumais bei visuomenėje įsigalėjusiu lyties vaidmeniu. Juk moterų ir vyrų socializacija skiriasi nuo pat vaikystės: berniukai skatinami būti drąsūs, pasitikintys savimi, stiprūs, o mergaitės – švelnios, supratingos, empatiškos.

Apie tai, koks turėtų būti atitinkamos lyties vaidmuo, informacija slypi net genuose – dar iš tų laikų, kai protėviai buvo medžiotojai ir rinkėjai.

Juk tuomet vyrai eidavo ieškoti grobio, kaudavosi tarpusavyje, kasdien susidurdavo su tykančiais pavojais. Moterys likdavo bendruomenėje, augindavo vaikus, atlikdavo įvairius buities darbus.

Tai lėmė jų didesnį socialumą, empatiją, rūpestingumą. Nors šiais laikais lyčių skirtumai nebėra tokie ryškūs, praeities pėdsakai vis dar tūno mumyse ir tai puikiai atsispindi sapnuose.

Zodiako ženklų įtaka

Manoma, kad tam, ką dažniausiai sapnuojame, įtakos turi net gimimo data. Esą skirtingoms stichijoms priklausantys Zodiako ženklai regi atitinkamus sapnus.

Vandens stichijai priklausantys Zodiako ženklai (Vėžys, Skorpionas ir Žuvys) dažnai sapnuoja pranašingus sapnus.

Jiems rekomenduojama atkreipti didesnį dėmesį į keistas vietas, kuriose atsiduria sapnuodami. Jų naktiniuose filmuose didelę įtaką atlieka supanti aplinka, bendra atmosfera, taip pat juose gausu stiprių emocijų.

Vėžiai dažnai sapnuoja pranašingus sapnus, kuriuose yra kelionės, kelio simbolika, artimos ateities planavimas.

Jie dažniau nei kiti sapnuose susiduria su angeliškomis būtybėmis. Skorpionams reikėtų ypatingą dėmesį skirti tiems sapnams, kurie susiję su karjera, verslu.

Žuvų sapnai būna specifiniai, neaiškūs. Juose daug pokalbių, tarpusavio jausmų, įvairių santykių problemų, ypač susijusių su vaikais.

Ugnies stichijai priklausantys Zodiako ženklai (Avinas, Liūtas ir Šaulys) turėtų neignoruoti pasikartojančių sapnų. Pasąmonė jais bando kažką pasakyti.

Taip pat didesnį dėmesį reikėtų skirti tiems naktiniams vaizdiniams, kurie atrodo ypač neįtikėtini, primena fantastinius filmus. Tokie išduoda vidines būsenas ir net nuo pačių slepiamas problemas.

Apskritai Ugnies stichijos atstovų sapnuose svarbesnė ne erdvė, o pats veiksmas, jausmai ir sapnuojantysis. Avinai retai regi pranašiškus sapnus, dažniau jie būna dienos veiklos tęsinys.

Didesnį dėmesį reikėtų skirti itin ryškiems, aiškiai apibūdinamiems sapnams.

Liūtai retai pamena, ką sapnavo, bet, jeigu prisimena, tai sapnus gali nupasakoti itin detaliai. Šaulių sapnuose gimsta originalios idėjos, deja, nubudus dažnai pamirštamos.

Oro stichijai priklausančių Zodiako ženklų (Dvyniai, Svarstyklės ir Vandenis) sapnus sunkiausia interpretuoti.

Pati svarbiausia juose esanti informacija būna paslėpta trumpuose epizoduose.

Kraštovaizdžiai, esminiai įvykiai, žmonės – visa tai įprastai būna fonas, o tikrai reikšmingi simboliai slypi mažose detalėse, akimirkos pojūčiuose.

Be to, Oro stichijos atstovų sapnai būna priešingi realybei, pvz., su tais, su kuriais gyvenime žmogus yra didžiausi priešai, sapnuose būna geriausiais draugais.

Dvynių sapnai dažnai padeda susidoroti su asmeninėmis psichologinėmis problemomis, priimti geriausią sprendimą (ypač santykių srityje).

Svarstykles sapnuose neretai aplanko būsimas partneris, sapnai joms daug atskleidžia apie meilės santykius. Vandenius miegant gali aplankyti tikras nušvitimas, privesiantis iki mokslinių atradimų ir naujų teorijų sukūrimo.

Žemės stichijai priklausantys Zodiako ženklai (Jautis, Mergelė ir Ožiaragis) dažnai sapnuoja namus, puikiai pažįstamą erdvę.

Norint suprasti sapnų simboliką, didesnį dėmesį reikėtų skirti tam, kaip sapne atrodė aplinka, kokia buvo baldų, daiktų būklė, koks buvo interjeras.

Per daiktus atsiskleidžia žmonių būsenos, jų jausmai, baimės, problemos, net jų sprendimai.

Jaučiai sapnuose turėtų atkreipti dėmesį į neįprastą savo fizinę būklę – tai gali įspėti apie artėjančias ligas.

Mergeles sapnuose aplanko su karjera susiję sprendimai.

Ožiaragių sapnai painūs, sudėtingi, juos sunku interpretuoti. Geriausia juose ieškoti vieno aiškaus simbolio, galinčio nurodyti teisingą kelią.

Archyvų nuotr.

Specialistės komentaras

Asmeninio ugdymo trenerė, parapsichologė Elona Petkelienė

Sapnai išlaisvina mąstymą, padidindami pojūčių įvairovę ir supratimo galimybes.

Jie tarsi durys į kitus pasaulius, į kuriuos patekus turime galimybę tobulinti psichinius sugebėjimus. K. G. Jungo teigimu, sapnai yra „mažos slaptos sielos durys“ į bendrą žmonijos pasąmonę bei jos transpersonalinę archetipinę išmintį.

Sapnuodami galime mintimis bendrauti su pažįstamais žmonėmis, gauti informaciją iš draugų, giminių, mirusių artimųjų.

Tai galima paaiškinti kaip ypatingas sinchronines būsenas, kai prasiveria pasąmonės ryšio kanalas. Todėl sapnuojame būtent tai, kas tuo metu aktualu.

Sapnai – svarbus savęs pažinimo raktas. Jie gali padėti nuspėti ateitį, pažinti ir gydyti save. Tačiau turime išmokti juos atsiminti. Tada galėsime keisti gyvenimą.

Mintys, idėjos, išgyvenimai, viltys ir norai sapne perduodami simboliais, metaforomis, įvaizdžiais. Tai sapnų kalba, kuri nėra tik pasąmonės srautas. Nėra tuščių sapnų ir jie nesietini su savaitės diena ar Mėnulio faze.

Anksčiau manyta, kad iš sekmadienio į pirmadienį aplankę sapnai nereikšmingi. Manyčiau, visi ir visada yra svarbūs, skirtumas toks, ar prisimename juos, (ne)suvokiame siunčiamą žinią.

Sąmoningo sapnavimo pradininkas ir propaguotojas rašytojas Robertas Mossas teigia, kad per sąmoningus sapnus galime išspręsti daugelį problemų, pakeisti savo likimą. Apie tai rašė ir Carlosas Kastaneda.

Garsi sapnų tyrinėtoja G. Dilani teigia, jog didžiausią reikšmę sapnuojančiajam turi gebėjimas atrasti tam tikros problemos sprendimą, vidinę paskatą bei kūrybinių jėgų.

Todėl geriausiai sapnus išaiškinti gali tik pats sapnuojantysis. Žinoma, nuo seno žinomos bendros sapnų reikšmės, sudaromi sapnininkai, tačiau reikia nepamiršti, kad ta pati metafora ar simbolis skirtingiems žmonėms reikš skirtingas prasmes.

Gilioji sapnų reikšmė – tai mūsų gyvenimas miegant, ne mažiau svarbus nei būdraujant.

Reikšmingi žmonijai atradimai buvo susapnuoti: D. Mendelejevo cheminių elementų periodinė lentelė, T. Edisono elektros lemputė ir kt.

Pranašiški sapnai perspėjo istorinių asmenybių artimuosius: Plutarchas pasakojo, kad Julijaus Cezario nužudymo išvakarėse jo žmona nubudo raudodama, nes susapnavo, kad laiko apglėbusi nužudytą vyrą.

Tačiau Cezaris nepakluso per sapną atėjusiai pranašystei ir senato posėdžio neatšaukė.

Finalą žinome. A. Linkolno biografai pasakoja apie prezidento pranašišką sapną kelios dienos iki jo nužudymo: tai buvo tarsi sapnas sapne, kai jis matė katafalką vakari

nėje salėje, o žmonės su gedulo rūbais ėjo pro jį atsisveikindami. Budėtojo paklausus, kas guli ant pakylos, šis atsakė: „Prezidentas. Jis tapo žmogžudžio auka.“ Istorijoje pranašiškų sapnų tikriausiai būta ir daugiau, nei yra užrašyta ar esame linkę manyti.

Kažkokia nenumaldoma galia, aplinkybių sutapimas daro sapne regėtą įvykį neišvengiamą ir neatšaukiamą.

Tačiau yra faktų, kad gali būti ir priešingai. Susapnuotas tragiškas įvykis, jei buvo atsižvelgta į perspėjimą, neįvyko. Moteris, susapnavusi lėktuvo katastrofą, grąžino bilietą ir neišskrido.

Žuvo visi keleiviai ir įgula. Kai jos paklausė, kodėl neperspėjo kitų, atsakė, kad ja vis tiek niekas nebūtų patikėjęs.

Sąmoningas sapnavimas taip pat yra savo tikrovės perprogramavimas. Tarkime, turime klausimą ar problemą, kurią norime išspręsti.

Prieš užmigdami tiksliai suformuluokime klausimą, mintyse prašydami atsakymo. Susapnuosite atsakymą, sprendimą. Kitas būdas – užsakyti sapną, kuriame aktyviai veikdami, matydami save, tapatindami sapną su budrumo būsena, galėsite veikti tiek fizinį, tiek energinį kūną.

Subtiliajame lygmenyje sapnuodami ir keliaujame, ir kuriame savo gyvenimą. Prisiminti sapnus nėra lengva, bet verta. Bandykite juos užsirašyti vos pabudę. Tai gali praversti ateityje.

Dienos realybė ir nematomas dvasinis pasaulis – tarsi du krantai. Sapnas – tarp jų esanti erdvė.

Archyvų nuotr.

Įdomu

• Pabudę neprisimename apie 95 % sapnų.

• Vienas sapnas trunka 5–20 min. Rytinėmis valandomis sapnai būna ilgesni nei naktį.

• Negatyvios emocijos sapnuose dažnesnės nei pozityvios.

•Net nuo gimimo akli žmonės sapnuose gali regėti vaizdinius.

• Nors sapnai priklauso nuo individualios patirties, yra ir universalių sapnų scenarijų, dažnai pasitaikančių net tarp skirtingų kultūrų atstovų. Pvz., sapne jus kažkas vejasi, puola, kad krentate, skraidote.

• Apie 12 % pasaulio gyventojų regi nespalvotus sapnus.

•Sapnuojame tik realybėje matytus veidus – nebūtinai gyvai, galbūt per televizorių, žurnaluose ar kt.

• Pavalgius prieš pat miegą dažniau kamuoja košmarai.

 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder