Kamila

Likimo valia - karalienė: išlaikiusi sunkius išbandymus, apkalbas, kaltinimus išardžius santuoką, Kamila pakeitė britų nuomonę

Karalienės Elžbietos II mirties dieną, 2022 m. rugsėjo 8-ąją, jos sūnus Čarlzas (Charles) tapo karaliumi, o jo žmona - karaliene konsorte. Kamilą Šend (Shand), nuo 1973 iki 2005 m. žinomą Kamilos Parker Boulz (Camilla Parker Bowles) pavarde, pasaulis pažinojo gerokai anksčiau: ilgus metus ji buvo neigiamas personažas Čarlzo ir Dianos istorijoje, traukė visuomenės dėmesį ir buvo plačiai aptarinėjama.

Jai teko patirti daugybę užsipuldinėjimų dėl to, kad buvo princo Čarlzo, vedusio visų numylėtinę princesę Dianą, meilužė.

Net šiandien, praėjus 30 metų po garsiausio skandalo, kilusio karališkojoje šeimoje, kai kurie britai piktinasi: „Tai kaip čia dabar, ji bus mūsų karalienė?"

Nors Kamila vargu ar buvo Vindzorų šeimos konflikto pagrindinė kaltininkė, juolab tikrai neprisidėjo prie Dianos žūties.

Kalta ne savo noru

Čarlzas su Kamila susipažino 7 metais anksčiau negu su Diana, ir jie greitai tapo neperskiriami. Rūmai apie jų santykius žinojo ir jiems nepritarė.

Ne tik todėl, kad Kamila nebuvo tinkamos kilmės: titulo ji išties neturėjo, bet kilmė nebuvo žemiausia - jos šeima giminiavosi su Vindzorais ir anksčiau.

Kamilos rūmai nenorėjo greičiausiai dėl to, kad iki Čarlzo jos gyvenime buvo kitų vyrų, o vėliau ir jaunikis - karininkas Endrius Parkeris Boulzas, už kurio ji galų gale 1973 m. ištekėjo.

Nors oficialiai apie tai niekas niekada nekalbėjo, daugelis karališkojo gyvenimo metraštininkų spėja, kad jos vesti Čarlzui tiesiog nebuvo leista.

Kas buvo toliau - žino visi. 1981 m. Čarlzas vedė Dianą.

Bet sena meilė Kamilai nerūdijo ir paėmė viršų, padariusi nelaimingus visus tris. Tiesa, buvo ir ketvirtas nukentėjusysis - Kamilos vyras, su kuriuo ji vėliau išsiskyrė, bet jis šioje istorijoje tylėjo.

Buvo skandalas, skyrybos ir įtempti visų meilės trikampio dalyvių santykiai su rūmais, kurie nepritarė nei skandalams, nei skyryboms, nei meilės trikampiams.

Visuomenei šią istoriją atskleidė Diana, 1995 m. televizijos laidoje pasakiusi: „Šioje santuokoje mes visada buvome trise, o tai, žinote, daugoka".

Publika iškart sudėliojo herojus į vietas: Diana tapo nelaiminga auka, Čarlzas - nevykėliu mergišiumi, o Kamila įgijo plėšrūnės ir skyrybų kaltininkės reputaciją.

O jau kai 1997 m. visų numylėtoji Diana žuvo automobilio katastrofoje, Kamila tapo nekenčiamiausia moterimi karalystėje.

Ji vos nebuvo tiesiogiai apkaltinta dėl tragedijos.

Porai teko kelerius metus slėpti savo santykius ir net atidėti vestuves. Apie Čarlzo ir Kamilos sužadėtuves buvo paskelbta tik 2005 m.

Pasakojama, kad Kamila labai stengėsi užsitarnauti britų visuomenės ir karalienės Elžbietos palankumą, su Vindzorais elgdamasi kiek įmanoma delikačiau ir nepretenduodama užtemdyti Dianos šlovę.

Pavyzdžiui, susituokusios poros pagal karališkąją tradiciją paprastai gauna tą patį titulą, tad po vestuvių Kamilai atiteko Velso princesės titulas - tas pats, kuriuo buvo tituluojama Diana.

Bet Kamila niekada juo nesivadino, pasirinkusi mažiau žinomą Kornvalio hercogienės titulą.

Tačiau pagrindinį darbą nuveikė laikas. Ėjo metai, aistros dėl Dianos aprimo. Keitėsi ir papročiai karališkojoje šeimoje: 2011 m. vyresnysis Čarlzo sūnus Viljamas vedė merginą ne tik kad ne iš aukštuomenės, bet dar ir iki jo susitikinėjusią su trimis vaikinais.

Karalienė, suspaudusi lūpas, šiai santuokai pritarė. 2013 m. buvo pakeista sosto paveldėjimo tvarka: karališkojoje šeimoje gimusios mergaitės pirmą kartą per tūkstantį metų gavo teisę paveldėti pagal bendrą eilę.

Iki 2013 m. jos tapdavo paveldėtojomis, jeigu monarchas apskritai neturėdavo sūnų.

Paskui įvyko princo Hario vestuvės ir kilo skandalai dėl Megan Markl, kurios buvimas karališkojoje šeimoje prieš 30 metų būtų buvęs neįsivaizduojamas.

Griežti Viktorijos laikų moralės principai tegu ir lėtai, vis dėlto traukėsi, užleisdami vietą šiuolaikiškumui.

Ir tik Kamila ir Čarlzas, regis, toliau atlikinėjo bausmę už šimtamečių tradicijų laužymą, rūmų liberalizacija jų tarsi nepalietė.

Publika kartkartėmis paburbėdavo ir primindavo Dianą, ir net garsiai pasvarstydavo, kad būtų gerai, jeigu atėjus laikui nevykėlis Čarlzas iškart atsisakytų sosto sūnaus Viljamo naudai.

Bevertis titulas

Pagal nusistovėjusią tradiciją konsorto titulą nuo XVII a. gaudavo monarchų sutuoktiniai. Faktiškai šis titulas nieko nesuteikia jo turėtojui. Jis buvo įvestas tiesiog priešingu tikslu - nurodyti, į ką neturi teisės juo besivadinantis asmuo.

O būtent - paveldėti sostą. Tiesa, vyrams ir moterims jis taikomas kitaip. Dama, ištekėjusi už sosto įpėdinio, tradiciškai gali tapti karaliene konsorte.

Buitiškai ji gali būti vadinama tiesiog karaliene, bet visi žino, kad karalienė ji tol, kol yra valdančiojo karaliaus žmona.

O štai karaliaus konsorto titulas britų monarchijoje neegzistuoja: karaliumi galima tapti tik pagal kraują. Sosto įpėdinės išrinktasis gali tapti tik princu konsortu.

2005 m., Čalzo ir Kamilos vestuvių išvakarėse žinovai išaiškino, kad pastaroji negalės tapti karaliene konsorte, kai jos vyras sės į sostą, nes Anglikonų bažnyčia nepripažįsta skyrybų ir antrosios santuokos.

Jai net buvo sugalvotas princesės konsortės titulas, kurio iki tol nebuvo. Elžbieta II nedalyvavo vestuvėse, nes tai buvo civilinė ceremonija, o ne tuoktuvės bažnyčioje.

Čarlzas ir Kamila visa tai nuolankiai kentėjo, ir už savo kantrybę buvo apdovanoti. 2022 m. pradžioje karalienė Elžbieta II vis dėlto palaimino Kamilą.

Savo laiške valdymo 70 metų jubiliejaus proga ji pareiškė: „Kai ateis laikas ir mano sūnus Čarlzas taps karaliumi, aš žinau, kad palaikysite jį ir jo žmoną Kamilą taip pat, kaip ir mane. Ir aš nuoširdžiai trokštu kad atėjus metui Kamila būtų vadinama karaliene konsorte, nes ji tęsia savo ištikimą tarnybą".

Ar Elžbieta II galėjo taip laisvai savo asmenines simpatijas iškelti aukščiau bažnyčios taisyklių? Taip, galėjo: jau nuo Henriko VIII laikų monarchas yra Anglikonų bažnyčios galva.

Labai patogu sprendžiant šeimos problemas.

Ji taip pasielgė tikriausiai todėl, kad Čarlzui būtų lengviau įžengti į sostą, bent šiuo klausimu išvaduojant jį nuo sudėtingų rūmų taisyklių.

Bet galima spėti, kad Kamilai, kuriai liepą sukako 75-eri, tai reiškė gerokai daugiau: kad ji pagaliau visiškai priimta į šeimą žmogaus, kurį mylėjo visą gyvenimą.

Keletas mažiau žinomų faktų apie Kamilą

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Susiję nuo gimimo

Buvusį Velso princą Čarlzą ir Kamilą Parker Boulz siejęs tamprus ryšys užsimezgė tiesiog nuo jų gimimo.

Čalzo ir Kamilos gimimą skiria metai: princas išvydo pasaulį Bakingemo rūmuose, būsimoji karalienė konsortė - ligoninėje. Tačiau jų motinoms gimdant darbavosi ta pati gydytojų komanda.

Kamila turi daug giminaičių tarp įžymybių

Kamilos protėviai XVII a. buvo vieni pirmųjų imigrantų Kanadoje. Tarp jų palikuonių - tokios pasaulinės žvaigždės kaip Madona, Selina Dion (Celine Dion), Andželina Džoli (Angelina Jolie) ir net Kanados ministras pirmininkas Džastinas Triudo (Justin Trudeau).

Tai yra, visi tie žmonės yra karalienės konsortės giminaičiai, nors ir tolimi.

Be to, jos dabartinis sutuoktinis, karalius Karolis III, yra jos devintos eilės pusbrolis. Mat jie abu yra Henrio Kavendišo (Henry Cavendish), 2-ojo Niukaslio hercogo palikuonys.

Yra ir kita, „kebli" giminystės linija: princesė Diana taip pat buvo tolima Kamilos giminaitė. Jų giminystės liniją galima atsekti iki karaliaus Karolio II.

Kamila dirbo

Karalienė konsortė kadaise buvo „žmogus kaip visi".

Žinoma, ji mokėsi privačioje mokykloje, bet po mokslų, kaip dauguma Dž.Britanijos piliečių, dirbo - standartinę darbo dieną paprastame darbe. Kamila pakeitė nemažai pareigybių, o viena iš jų buvo sekretorės.

Maža to, K.Parker Boulz kadaise buvo atleista iš darbo dėl vėlavimo.

Bijo skristi lėktuvu

Turint omeny dabartinę Kamilos padėtį, vienas nemaloniausių jos gyvenimo faktų - baimė skraidyti. Karalienė konsortė apskritai nemėgsta keliauti.

Daug juokiasi

Nepaisant labai griežtų daugelio renginių, kuriuose lankosi Kamila, etiketo taisyklių, ji niekada neatrodo pernelyg rimta. Interviu leidiniui „Daily Mail" karalienė konsortė prisipažino, kad yra labai daug dalykų, kurie jai sukelia nevaldomą juoko priepuolį.

Ypač tada, kai susidaro kokia nors kebli situacija ir ji nežino, kaip reaguoti.

Sodininkė pagal pašaukimą

Nors Kamila turi daug hobių, vienas mylimiausių - sodininkauti. Labdaros organizacijos „Gėlių angelai" renginyje karalienė konsortė žurnalistams pasakojo: „Jeigu man būtų leista, aš ištisas dienas leisčiau savo sode, kasdien. Man patinka purvintis rankas".

Kamila mano, kad sodai padėjo žmonėms išgyventi neseniai buvusį karantiną ir neišsikraustyti iš proto.

Jai darbas sode - tam tikra dvasinė patirtis.

Kai žmogus yra arti žemės, jį supa gamta, pačios mintys pasižymi gydomuoju poveikiu, mano karalienė konsortė.

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

YouTube ekrano nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder