Kriauklė gali nužudyti? Mokslininkai kanalizacijoje aptiko mirtinai pavojingų grybelių

Kanalizacija paprastai mums asocijuojasi su nešvara ir blogu kvapu, žodžiu, tai tikrai ne pati maloniausia vieta. Tačiau jei esate mikrobas ar grybelis, tai yra tiesiog ideali vieta gyventi. Retai apie tai susimąstome, tačiau mūsų virtuvės kriauklėje slypi ištisos akiai nematomos bakterijų kolonijos.

Kai kurios iš jų yra itin pavojingos žmogaus sveikatai ir gali būti net mirtinos, skelbia sciencealert.com.

Naujame Readingo universiteto ir Jungtinės Karalystės ekologijos ir hidrologijos centro mokslininkų tyrime, bioinformatiko Soon Gweon vadovaujama grupė surinko mėginius iš universiteto miestelio tualetuose esančių kriauklių.

Tyrėjai naudojo sterilius medvilninius tamponus, kad surinktų mėginius iš kanalizacijos, įrašydami išsamią informaciją apie kiekvienos kriauklės savybes, įskaitant jos vietą, paskirtį, tai vyrų ar moterų tualetas, ar vanduo, tekantis į kanalizaciją, buvo karštas ar šaltas. 

Išskirdami DNR iš mėginių, jie panaudojo polimerazės grandininės reakcijos (PGR) amplifikaciją ir bioinformatinį apdorojimą, kad galėtų nustatyti nematomus kriauklių gyventojus.

Rezultatai atskleidė, kad kai kuriose kriauklėse gyvuoja ištisi mažyčiai atogrąžų miškai: užfiksuotos milžiniškos mikroorganizmų kolonijos.

Kriauklėse aptiktos 375 grybų gentys iš daugybės klasių, kategorijų ir šeimų. Tyrimo metu buvo rasta grybų, atstovaujančių septynioms skirtingoms filoms.

Nepaisant didelės biologinės įvairovės, kiekvienoje kriauklėje visos grybų bendruomenės pasižymėjo stebėtinai panašiais taksonominiais profiliais.

Taigi, kiekvieną kartą besinaudojant kriaukle daugiau ar mažiau sąveikaujame su šiais mikroorganizmais. Daugumai žmonių tai nėra problema, tačiau tiems, kurių imunitetas susilpnėjęs, tam tikros grybelių rūšys gali sukelti rimtų infekcijų.

Dar labiau tyrėjus nustebino tai, kokie atsparūs yra kanalizacijoje gyvenantys mikroorganizmai. Pavyzdžiui, jie puikiai išgyvena net nuolat susidurdami su karšto vandens srove, kintančiu rūgštingumo lygiu ir maisto trūkumu. Mokslininkai teigia, kad kai kurie grybai net sugeba panaudoti muilą ir valiklius kaip anglies turtingą maisto šaltinį.

Gausiausia ir visur paplitusi tyrimo metu aptikta grybelių gentis buvo Exophiala arba „juodosios mielės“.

„Exophiala rūšys gali būti laikomos oportunistiniais patogenais, sukeliančiais odos ir paviršines infekcijas. Daugeliu atveju tai gali nekelti didelės rizikos, tačiau buvo užfiksuotų ir mirtimi pasibaigusių sisteminių infekcijų“, – tvirtina mokslininkai.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder