Rūta Kožemiakienė

Krepšinį vyrų komandoje žaidžianti 70-metė Rūta užkrečia optimizmu: „Neverkiu iš anksto, nes gal nereikės“

Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto prodekanė Rūta Kožemiakienė ne tik kiekvieną dieną rūpinasi sostinėje gyvenančių senjorų užimtumu, bet ir pati rodo pavyzdį, kaip džiaugtis gyvenimu pasiekus pensijinį amžių. 70-ies metų moteris vis dar aktyviai žaidžia krepšinį komandoje su vyrais, drąsiai išbando ekstremalias pramogas, daug keliauja ir spinduliuoja optimizmu, stumdama šalin negatyvias mintys apie bėgantį laiką.

Kaip ir kiekvieną šeštadienį, „Lietuvos ryto“ televizijos žiūrovus vėl žadins senjorų norus pildanti laida „Pirmi kartai. 60+“, kurioje dalinamasi ne tik senjorams aktualia šių dienų informacija, bet ir unikaliomis istorijomis, kurių herojai, laužydami mitus apie savo amžių, išpildo ilgai kauptas svajones ir pasiryžta išbandyti dalykus pirmą kartą savo gyvenime.

Šios savaitės laidos herojė, 70-ies metų Rūta Kožemiakienė laidos kūrybinę komandą pasikvies į savo namus Vilniuje.

Čia kiekvieną užėjusį pasitinka šeimos nuotraukos, pačios senjorės kurti rankdarbiai, žydinčios gėlės, kelionių prisiminimai ir specialus kampelis, kuriame sudėtos sporto varžybų taurės bei medaliai.

Pasirodo, ši elegantiška dama yra užkietėjusi krepšininkė, iki šiol išbėganti į aikštelę.

„Kadangi augau su broliu, o kieme buvo vien berniukai, tai su jais vaikystėje ir žaisdavau futbolą, ledo ritulį, duodavo ir štangą pakilnoti. Tačiau krepšinį myliu labiausiai, žaidžiu jį iki šio, jau beveik 30 metų vyrų komandoje.

Aš su jais sutariu, kaip su broliais ir sakau, kad kol esu aikštelėje – aš krepšininkas, o jau po varžybų esu moteris“, - pasakoja senjorė.

Nors dabar Rūta gyvena sostinėje, užaugo ji Kaune, kur po mokyklos studijavo audinių dažymo ir marginimo specialybę cheminės technologijos fakultete.

Tačiau pagal išsilavinimą jai teko dirbti nedaug, mat jau trečiame kurse ištekėjusi, išvažiavo į Vilnių, kur su laiku atsivėrė naujos karjeros galimybės.

„26 metus dirbau ekonomikos ministerijoje, vėliau ji buvo pervadinta į ūkio. Ir tas periodas man daug davė, nes 13 metų dirbau ministro priimamajame, buvau referentė.

Ministrų daug pasikeitė, bet ta atmosfera, kultūros lygis, pačią pasitempti versdavo. Aš ten jaučiausi kaip scenoje, nes pas ministrą visi eidavo pro mane“, - laidoje prisiminimais dalinsis senjorė.

Nepaisant pensijinį amžių gaubiančių mitų, Rūtos šeimoje įprasta dovanoti ekstremalių pramogų dovanas, todėl senjorė yra skridusi parasparniu, šokusi į vandenį iš 5 metrų aukščio, skridusi oro balionu ar daugybę sykių važinėjusi kartingais.

Moteris pasakoja mėgstanti pamatuotą riziką, o namuose įrengtame medalių kampelyje galima rasti ir apdovanojimų, pelnytų ne tik krepšinio srityje.

„Nors didžiausias laimėjimas man yra tai, jog esu laiminga dėl to, kokius vaikus užauginau ir kokius anūkus turiu, esu pasiekusi ir nemažai sportinių apdovanojimų, nes savu laiku dar ir šaudžiau. Turiu medalių pelnytų net ir su choru „Jaunystė“, kuriame kadaise dainavau. Buvo žmonių, kurie po mokyklos baigimo manęs klausė, kodėl nestojau į konservatoriją.

Aišku, senelis turėjo posakį, jog dainuoti, šokti ir groti reikia po darbo, bet mane traukė inžineriniai mokslai, todėl taip ir išėjo“, - laidoje pasakos moteris.

Nepaisant susiklosčiusio karjeros kelio, dainavimo Rūta niekuomet neapleido ir savo skambiu balsu draugus bei artimuosius nustebina iki šiol.

Būtent su šia senjorės aistra susijusią svajonę laidos kūrybinė komanda ir išpildys, pakviesdami Rūta į susitikimą su operos solistu Jonu Sakalausku, kur jiedu kartu užtrauks Franko Sinatros dainą „My Way“.

„Aš esu optimistė, dar tikiu gėriu, taika, tiesa ir tikrai daug šypsausi. Turiu posakį, kad neverkiu iš anksto, nes gal nereikės. Visa neblėstančio jaunatviškumo paslaptis, manau, ir slypi optimizme bei tikėjime, kad visuomet pasiseks, jei ne tą kartą, tai kitą“, - pozityviu požiūriu su žiūrovais dalinasi Rūta.

NAUDINGI PATARIMAI SENJORAMS

Pirmųjų Lietuvos televizijos muzikinių filmų režisierius, scenaristas Eugenijus Šaltis neseniai atšventė savo 80-ies metų jubiliejų. Darbų vedinas žinomas vyras išmaišė visą pasaulį ir net kurį laiką gyveno Jungtinėse Amerikos valstijose, kur išmoko ne tik verslo, bet ir gyvenimiškų pamokų.

„Mano gyvenimas yra margas kaip paukštis genys. Profesinę veiklą aš pradėjau 18 metų, įstojau į konservatoriją, norėjau būti režisieriumi, tačiau vėliau keliai pasisuko į verslą.

Visgi, per laiką supratau vieną dalyką: koks bebūtum sveikas, turi žinoti savo sveikatos būklę. Kad taip būtų, aš įsivedžiau sau tokią tvarką: sausio ir liepos mėnesiais atlieju pilna revizija su visais įmanomais ir gydytojų rekomenduojamais tyrimais.

Tu privalai mylėti artimus, bet save privalai mylėti labiau, nes dėl to gali gyventi ilgiau. Prisiminkite vieną, jūs turite norėti gyventi, jeigu norėsite – rasite raktą į tai, kad pradėsite save prižiūrėti“, - laidoje pasakos E. Šaltis.

Lankytis pas gydytojus labai svarbu, tik ne pas visus specialistus vyrai skuba.

Vienas žymiausių urologų Balys Dainys sako, jog į jo kabinetą vyrai ateina jau turėdami nusiskundimų, ypač dėl prostatos, kuri yra vienas svarbiausių vyro organų, atsakantis už lytinę potenciją ir vaisingumą.

Jog laiku būtų pastebėtos rimtos ligos, gydytojai primena, kad vyrai nuo 50-ies metų, o esant prostatos vėžio atvejų šeimoje – nuo 45-erių, bent kartą metuose privalo pasitikrinti prostatos sveikatą, valstybės suteikiamoje nemokamoje ankstyvosios vėžio diagnostikos programoje.

„Yra trys pagrindinės prostatos ligos: uždegimai, prostatitas dažniausia yra jaunų, energingų vyrų liga. Vyresnio amžiaus vyrai jau turi kitas bėdas, tai prostatos hiperplazija, kuomet skausmais nesiskundžiama, bet prostata didėja, užspaudžia šlaplę ir atsiranda šlapinimo sutrikimai.

Na ir trečia liga yra prostatos vėžys, kuriuo, deja, bet kas 7 vyras Lietuvoje sirgo, serga arba sirgs“, - statistika dalinsis urologas.

Reguliarus sveikatos tikrinamasis yra labai svarbu, tačiau ne vienas vyras ieško išeičių ir kaip kasdien sau padėti natūraliomis priemonėmis, pavyzdžiui, maisto papildais.

Vieni tokių yra prostatos veiklai gerinti skirti „RED3“, kurių sudėtis iš afrikinės slyvos ekstrakto, juodojo eleuterokoko, goji uogų ir sėjamojo lino sėklų stipriną vyro sveikatą.

„Maisto papildai skirti prostatai yra sukomponuoti taip, kad prostata gautų gerų medžiagų, kurias jai yra naudingos. Pavyzdžiui, istorinis augalas afrikinė slyva – vietiniai gyventojai pastebėjo, kad jeigu vyras naudoja žievės miltelius, geriau šlapinasi ir inkstų ligomis neserga“, - pasakos B. Dainys.

Laida „Pirmi kartai. 60+“ – puikus įrodymas, kad troškimui mėgautis gyvenimu amžiaus ribos nėra. Vedėjos Lauros Balčiūtės kalbinami senjorai, jų pirmi kartai bei aktualiausios naujienos – šeštadienį, 10 val., tik per „Lietuvos ryto“ televiziją.“

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Nuotr. / Tomas Petrovskis

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder