Konservavimo sezonui įsibėgėjant ekspertė pataria, kaip taisyklingai supjaustyti daržoves
Vaisių ir daržovių ekspertė Jolanta Sabaitienė sako, kad yra net keletas pjaustymo technikų, kurios padės lengvai ir greitai pasiruošti daržoves.
Mažiau, bet kokybiškai
„Sodo ir daržo gėrybių paruošimas žiemai – sena lietuvių tradicija. Vasaros pabaiga skirta daržovių konservavimui ir uogienių virimui.
Juolab kad šiuo metu turime didelį šviežio derliaus vaisių ir daržovių asortimentą. Pastebime, kad pirkėjai domisi ne tik tradicinėmis, bet ir įmantresnėmis daržovėmis: cukinijomis, aguročiais ar patisonais“, – teigia J. Sabaitienė.
Pasak ekspertės, dabar žiemai stengiamasi konservuotų produktų pasigaminti tik tiek, kiek žadama jų suvalgyti per sezoną. Išanalizavus pardavimų duomenis matoma, kad pastaruoju metu pirkėjai linkę įsigyti mažesnės talpos – nuo 0,25 l iki 1,5 l – stiklainius.
Prasidėjus konservavimo sezonui taip pat ženkliai išauga ir druskos bei cukraus pardavimai. Rugpjūčio mėnesį druskos pardavimai padidėja 45 proc., o cukraus – daugiau nei pusantro karto.
Tinkamas supjaustymas – irgi svarbu
Tinkamas daržovių ir vaisių paruošimas žiemai prasideda ne nuo marinatų, ypatingų prieskonių ar kitų ingredientų, o nuo taisyklingo gėrybių supjaustymo.
Ekspertė sako, kad kiekvienam ingredientui gali būti pritaikoma skirtinga technika. Be to, reikia pasiruošti pjaustymui skirtus įrankius: aštrų peilį ir pjaustymui skirtą lentelę.
J. Sabaitienė dalijasi ir keliomis pjaustymo taisyklėmis, kurios padės konservuojant ar kitaip ruošiant mėgstamas daržoves.
Pjaustymas šiaudeliais. Vadovaujantis šia technika pavyks daržoves supjaustyti ilgomis, plonomis, it degtukas juostelėmis. Šis pjaustymo būdas paprastai yra naudojamas cukinijoms, morkoms, salierams ir paprikoms paruošti.
Iš pradžių daržovės į kelias dalis yra perpjaunamos skersai, tuomet gabalėliai yra pasukami šonu ir supjaustomi išilgai, plonomis juostomis.
Galiausiai juostos yra sudedamos viena ant kitos ir dar kartą išilgai smulkiai supjaustomos, kol gaunami nedideli šiaudeliai.
Jei ketinate šiuo būdu pjaustyti paprikas, pirmiausia kruopščiai pašalinkite sėklytes. Nupjaukite paprikos viršų ir apačią, tuomet pastatykite ją ir padarę šoninius pjūvius atsargiai nuimkite šonus. Taip sėklos turėtų likti vienoje vietoje, tad jas lengvai pašalinsite.
Smulkiais arba stambiais kubeliais. Prancūziškai šios technikos atitinkamai vadinamos brunoise arba macedoine.
Šios ypatingos technikos padės lengvai smulkiau ar stambiau supjaustyti norimus ingredientus.
Paprastai šiais būdais yra pjaustomos apvalios daržovės, tokios kaip bulvės, ropės, svogūnai ir morkos.
Pirmiausia daržoves perpjaukite skersai, o tada supjaustykite lazdelėmis.
Tada jas dar kartą supjaustykite skersai – tokiu būdu susidaro smulkūs arba stambūs kubeliai.
Jeigu naudojate brunoise techniką – daržovės pjaustomos kuo smulkiau, o naudojant macedoine – stambiai.
Smulkinimas. Dažniausiai ši technika naudojama lapinėms daržovėms ir žolelėms smulkinti, todėl ji puikiai tiks marinuojant, rauginant ar fermentuojant kopūstus ar norint konservuotus produktus pagardinti prieskoninėmis žolelėmis.
Prancūzai šią pjaustymo techniką vadina chiffonade.
Naudojantis ja ingredientai iš pradžių yra supjaustomi ilgomis juostelėmis, tuomet jos yra suspaudžiamos vieną krūvą ir dar kartą supjaustomos išilgai.
Norint taip susmulkinti kopūstus, labai svarbu turėti aštrų peilį. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad kopūstas ar žolelės nebūtų apvytę.
Pjaustymas lazdelėmis.
Kaip teigia J. Sabaitienė, tai yra dar viena prancūziška pjaustymo technika. Šiuo stiliumi dažniausiai yra pjaustomos prancūziškos bulvytės, tačiau pjaustyti lazdelėmis tiks ir bet kurios kitos tvirtos daržovės ar vaisiai: obuoliai, kriaušės, cukinijos, ropės, salierai.
Pirmiausia daržovės, pavyzdžiui, morkos, į kelias dalis perpjaunamos skersai, tuomet gabalėliai yra pasukami šonu ir supjaustomi išilgai, storesnėmis juostomis.
Galiausiai juostos yra sudedamos viena ant kitos ir dar kartą stambiai, išilgai supjaustomos, kol gaunamos lazdelės.
Taip paruoštos daržovės tinka ne tik konservuoti, bet ir valgyti su įvairiomis užtepėlėmis ar humusu.
zinoti.lt nuotr.
Rašyti komentarą