Kodėl vabzdžius traukia dirbtinė šviesa?

Teorijų yra be galo daug. Galbūt kandys naudojasi mėnuliu navigacijos tikslais, o šviesos juk atrodo kaip mėnulis. Galbūt vabzdžiai bando bėgti link šviesos arba bando rasti tamsą. 

Dirbtinės šviesos gali būti mirtinos aplink juos skraidantiems vabzdžiams, tad kodėl šie gyvūnai tai daro?

Klasikinis vasaros vaizdelis - traškučiai, gėrimai ir, saulei nusileidus, vabzdžių spiečiai, skraidantys aplink verandos šviesas. Tačiau skraidymas aplink dirbtinį apšvietimą gali turėti mirtinų pasekmių gyvūnams, tokiems kaip kandys ir uodai - jie gali įstrigti po lempų gaubtais ir būti paveikti įvairių plėšrūnų.

Šis „kvailas sukimasis ratu“ netgi gali atitraukti vabzdžius nuo tokių tikslų, kaip valgymas, poravimasis ir dauginimasis, sakė Harvardo universiteto mokslininkas Avalonas Owensas. O dirbtinės šviesos gali lemti vabzdžių populiacijos mažėjimą visame pasaulyje.

Kodėl vabzdžius traukia dirbtinė šviesa?

1965 m. vienas tyrėjas iškėlė hipotezę, kad šviesos šaltinis gali imituoti poravimosi feromonus.

Atrodo, jog vabzdžiai skrenda į dirbtinę šviesą, nes pakito seni evoliuciniai atsakai. Juk itin ilgą laiką gamtoje naktis buvo beveik visiškai tamsi.

Konkrečias hipotezes sunku patikrinti, nes skraidančius vabzdžius sunku stebėti. Pagaliau naujos technologijos gali pateikti tikslesnių atsakymų. 2023 m. išankstiniame bioRxiv atspaude, kuris dar nebuvo recenzuotas, Sondhi kartu su Samueliu Fabianu iš Londono Imperatoriškojo koledžo ir kitais tyrinėtojais didelės spartos kamera nufilmavo kandis, laumžirgius ir kitus vabzdžius. Jie pastebėjo kai ką netikėto - kandys ir laumžirgiai kiek įmanoma ilgiau laikė nugaras nukreiptas į šviesą.

Remiantis šiais stebėjimais, naujausia teorija teigia, kad kai kurie vabzdžiai skrenda į šviesą, kad galėtų orientuotis - paprastai šviesa reiškia kryptį į viršų, o tamsa - žemyn. Jiems sunku panaudoti gravitaciją, kad nustatytų, kur yra jų kūnas, nes jie tiesiog plaukia oru, o naudojant dirbtines šviesas staiga apšviesta visatos pusė nėra ten, kur vabzdžiai tikisi. 

Todėl verta sumažinti šviesą lauke ir nenukreipti šviesos šaltinių į viršų. Taip pat rekomenduojama naudoti šviesas, kurios yra labiau raudonos spalvos nei mėlynos, atsižvelgiant į tai, kaip mato vabzdžiai, ir, kai tik įmanoma, išjungti lauko šviesas. 

Kaip vieną šviesos mažinimo strategiją, Owensas pasiūlė vasaros vakarėlius baigti tamsoje. Stebėkite saulėlydį, nes saulė leidžiasi tokiu greičiu, kokiu mato jūsų akys. 

Šaltinis: https://www.livescience.com

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder