Kineziterepeutės patarimai kiekvienam: kaip sumaniau susitvarkyti su fizinės sveikatos iššūkiais karantino metu
Fizinis krūvis – nauda ne tik judėjimo sistemai
Skaičiuojama, kad didžioji dalis Lietuvos gyventojų vidutiniškai per dieną nueina apie 4000 žingsnių ir tik 22 proc. gyventojų atlieka specialius ištvermės ar jėgos pratimus, skirtus stiprinti pagrindines kūno raumenų grupes.
Pasak kineziterepeutės, 5000-7500 žingsnių per dieną nueinantis žmogus priskiriamas prie mažai aktyvaus. Nepamiršti dar reikėtų ir tai, kad vien tik suvaikščioti 10 000 žingsnių neužtenka, reikia juos nueiti spėriu ar greitu ėjimu.
„Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijose pateikti minimalūs reikalavimai, kurie turi didelės galios suvaldant lėtines ligas ir gerinant tiek kūno ar protinę sveikatą, gyvenimo kokybę ir ilginant gyvenimo trukmę”, - komentavo I. Muntianaitė.
Anot jos, kalbant apie svarbiausius aspektus, susijusius su fiziniu aktyvumu, svarbiausia yra tinkamai pasirinktas intensyvumas, kiekis, dažnis ir forma (bėgimas, ėjimas, plaukimas, aerobika ir pan). Pradėti reikia nuo mažesnio intensyvumo ir jį didinti labai lėtai, kad kūnas spėtų adaptuotis. Dažniausia klaida - žmonės nori labai greito rezultato, puola prie didelio intensyvumo veiklų, ir taip persistengia. Akivaizdu, kad trumpalaikis fizinis krūvis nepakeis nei išvaizdos nei sveikatos. Specialistė dar kartą primena, kad nėra blogos fizinės veiklos, yra tik netinkamas jai laikas arba jos kiekis.
„Dar dažnai pastebiu, kad žmonėms yra labiau suprantamas mankštos tiesioginis poveikis judėjimo sistemai, t.y raumenims, sąnariams, kūno svoriui, na dar širdžiai. Tačiau dažnai žmonės nežino, kad mankštos poveikis toks pat didelis ir smegenims: didina smegenų plastiškumą (atsinaujinimą, metabolizmą), gerina atmintį, pažintines funkcijas, protinį darbingumą, teigiamai veikia emocijas, mažina nerimą ir gerina nuotaiką. Po fizinių užsiėmimų galvos smegenyse atsinaujina streso pažeistų neuronų šakelės. Ne veltui sakoma, kad jokie vaistai nepakeis judėjimo, bet vaistus neretai gali pakeisti judėjimas”, - sakė I. Muntianaitė.
Jei nusprendėte aktyviau sportuoti savarankiškai
Susiruošusiems reguliariau sportuoti savarankiškai, I. Muntianaitė nepataria pasikliauti universaliais pratimais randamais internete. Anot jos, svarbu nepamiršti, kad efektyviausią asmeninę programą gali sudaryti tik patyręs specialistas su atitinkamu išsilavinimu.
„Visgi, pati prieinamiausia ir natūraliausia fizinė veikla – vaikščiojimas, kuri yra saugi ir nereikalaujanti fizinio pasiruošimo. Tai turbūt yra svarbiausias gydomasis pratimas prie įvairiausių ligų. Jeigu skauda sąnarius, nugarą, reikia vaikščioti – malšina skausmą. Jei yra širdies kraujagyslių sistemos ligos – dozuotas ėjimas skiriamas tikslu didinti šios sistemos pajėgumą; jei yra viršsvoris, kuris didina viso organizmo uždegimines reakcijas – vėlgi rekomenduojamas vaikščiojimas. Ligos atveju reikia tartis su specialistu dėl intensyvumo, trukmės, dažnumo ir panašiai. Jeigu leidžia sveikata ir pajėgumas, reikėtų pasirinkti kalnuotą vietovę – pasiekiamas didesnis intensyvumas. Intensyvumą paprasčiausiai galima matuoti pagal suvokiamas pastangas: vidutinis intensyvumas – dar galite kalbėti, bet dainuoti jau neišeitų; didelis intensyvumas – kai ir kalbėti jau sunku. Ėjimo metu jokiu būdu nekiškite rankų į kišenes – rankų judesiai ypač svarbūs”, - patarimais dalinosi I. Muntianaitė.
Pasaulinės sveikatos dienos proga – ypatingas žingsnių iššūkis
Minint balandžio 7-ąją, Pasaulinę sveikatos dieną, Pasaulio sveikatos organizacija primena, kaip svarbu rūpintis savo emocine bei fizine sveikata. Siekdama dar kartą atkreipti gyventojų dėmesį į savo fizinę sveikatą, 2021 m. balandžio 7-30 dienomis, Panevėžyje įsikūrusi „Roquette Amilina“, kviečia miesto gyventojus į virtualų žingsnių iššūkį „Judėk su Roquette Amilina“.
„Šiandien turbūt jau nei vienas nesuabejos, kad judėjimo skatinimas yra vienas iš pagrindinių įrankių, siekiant pagerinti kiekvieno mūsų sveikatą. Priklausydami pasaulinei „Roquette“ įmonių grupei, lyderiaujančiai augalinės kilmės ingredientų, naujų augalinių baltymų ir farmacinių pagalbinių priemonių tiekime, esame įsipareigoję rūpintis mūsų darbuotojų ir artimiausių bendruomenių sveiko gyvenimo būdo propagavimu ir gerove, kuri yra viena kertinių mūsų įmonės vertybių.
Dalyvaudami specialiai šiai progai programėlėje #walk15 sukurtame virtualiame žingsnių iššūkyje, dalyviai galės varžytis ne tik nueitais žingsniais, bet ir praleisti laiką turiningai, susipažįstant net su 11 skirtingų maršrutų po Panevėžį. Tokiu būdu siekiame priminti, kad vaikščiojimas gali būti naudingas ne tik kiekvieno fizinei sveikatai, bet ir turiningas bei naudingas laisvalaikio praleidimo būdas mūsų emocinei savijautai pagerinti”, - sakė įmonės atstovė Laima Cigriejūtė-Vitkauskienė.
Išskirtines trasas, padedančias pažinti Panevėžį naujomis spalvomis, bendradarbiaudama su mobiliąja programėle #walk15 parengė Panevėžio plėtros agentūra. Norintiems išbandyti savo fizines jėgas ir sužinoti apie Panevėžį daugiau, tereikia parsisiuntus mobiliąją programėlę #walk15 ir užsiregistruoti į virtualų iššūkį „Judėk su ROQUETTE AMILINA“. Iššūkį norintys žingsniuoti ras programėlės skiltyje „Nauji iššūkiai“.
Pridedamos nuotraukos
Dr. Inga Muntianaitė
Infografikas – 5 kineziterepeutės patarimai
Rašyti komentarą