Bendravimas.  Unsplash.com

Keturių langų teorija: sėkmingo bendravimo raktas

Kad bendravimas su žmonėmis teiktų pasitenkinimą ir naudą, pirmiausia reikia suprasti save ir tai, kokie pasirodote aplinkiniams žmonėms.

Psichologijoje yra įdomi teorija, vadinama „keturių langų teorija“. Ji puikiai iliustruoja jūsų požiūrį į save ir tai, kokį jus mato kiti.

Ši teorija atskleis jums, kur dar reikėtų padirbėti su savimi, kad bendravimas su žmonėmis taptų efektyvesniu.

Paimkite popieriaus lapą bei rašiklį ir pasiruoškite savianalizei.

I . Suvokimo langas

Devizas: „Aš žinau, kas esu, ir tai žino aplinkiniai“.

Skiriamieji požymiai

Esate įsitikinę, kad turite tam tikrų savybių, teigiamų ir nelabai: pavyzdžiui, darbštumas, atidumas, užsispyrimas, lėtumas ir pan. Šias savybes pastebi ir jus supantys žmonės.

Kam reikia jas žinoti?

Kad suprastumėte, kokie esate bendraudami su aplinkiniais, kaip atskleidžiate savo geriausias savybes. Reikia priimti save tokius, kokie esate, kad ne tobulus, tačiau unikalius.

Neverta slėptis, apgaudinėti savęs, kad esate labai komunikabilus žmogus. Verčiau pasistenkite sukurti tokius santykius su žmonėmis, kad jūsų uždarumas netrukdytų bendraujant.

Praktinė užduotis

Surašykite visus savo privalumus, kurie ne kartą buvo patvirtinti kitų žmonių, ir paklauskite savęs, ar pakankamai juos panaudojate.

Surašykite savo neigiamus bruožus ir pagalvokite, ką reikėtų padaryti, kad jie netrukdytų bendrauti su kitais žmonėmis. Pavyzdžiui, jei esate karštakošis, išmokite greitai susitvardyti ir nusiraminti.

II. Iliuzijų langas

Devizas: „Manau, kad žinau, koks esu“.

Skiriamieji požymiai

Esate iliuzijų dėl savo savybių nelaisvėje. Pavyzdžiui, jums atrodo, kad esate vos ne komunikacijos genijus, o iš tikrųjų žmonės laiko jus per dideliu plepiu. Jūsų savęs suvokimas skiriasi nuo to, kokį jus įsivaizduoja kiti.

Kam reikia tai žinoti?

Galbūt jūsų iliuzijos dėl savo charakterio trukdo palaikyti gerus santykius su žmonėmis. Apgaudinėdami save jūs neigiate tai, ką turite, ir stengiatės išryškinti tas savybes, kurios jums nebūdingos. Ir jums nesiseka.

Praktinė užduotis

Surašykite tuos priekaištus, kuriuos girdite iš kitų ir kuriuos ignoruojate. Tarkime, kiti priekaištauja, kad neatsižvelgiate į jų interesus, kad galvojate tik apie save. Pabandykite pripažinti, kad jie teisūs,

Po kiekvieno pokalbio su žmogumi pabandykite atsakyti į klausimą, ką nuo jo slepiate. Kokias mintis, emocijas? Kodėl taip darote? Ko bijote?

Galėsite pasigirti, kad sėkmingai padirbėjote su savimi, kai pripažinsite tas savo savybes, kurias anksčiau neigėte.

III. Aklų dėmių langas

Devizas: „Jie priima mane ne tokį, koks esu“.

Skiriamieji požymiai

Kiti jums priskiria savybes, kurių neturite. Tai gali būti ir teigiami, ir neigiami bruožai. Žmonės priima jus ne tokį, koks esate, ir atitinkamai grindžia bendravimą savo iliuzijomis.

Kam reikia tai žinoti?

Aplinkiniai gali įdiegti jums abejones, nepasitikėjimą savimi, kompleksus, kurių ilgai negalėsite atsikratyti.

Pavyzdžiui, jei partneris apkaltins moterį, kad ji – tinginė, nors ji visą dieną triūsia kaip bitė, ji gali patikėti tuo.

Ją kankins kaltės jausmas, kuriuo meistriškai naudosis manipuliatorius, pats nė piršto nepajudinantis namuose.

Praktinė užduotis

Įsisąmoninkite, kad aplinkiniai sprendžia apie jus pagal savo asmeninę suvokimo prizmę.

Jei patikėtume, kad pašnekovas atspindi asmenines vidines problemas, tai nesunku bus suprasti, kodėl pavyduolis gali apkaltinti jus pavydu, veidmainis – veidmainiavimu, apgavikas – apgaule.

Kai jus kitas dėl ko nors apkaltina, jis stengiasi sukelti jumyse kaltės jausmą, pasvarstykite, kam to reikia. Kokių tikslų jis siekia?

IV. Potencialo langas

Devizas: „Jaučiu, kad sugebu daugiau!“

Skiriamieji požymiai

Kiekvienas iš mūsų turi neribotą augimo ir vystymosi potencialią. Galbūt jūs dar netapote genialiu oratoriumi, bet atkakliai pasistengę galėtumėte to pasiekti.

Galbūt jumyse slypi vertėjo talentas, reikia tik padirbėti atitinkama kryptimi.

Kam reikia tai žinoti?

Jei leisite sau patikėti savo jėgomis ir galimybėmis, jums kils įkvėpimas tobulintis. Net jei aplinkiniai netikės, kad jums gali pavykti laikytis dietos ir suliesėti, jūsų tikėjimas savo sugebėjimais padarys stebuklus. Ir netrukus kiti turės pripažinti jūsų naująsias savybes.

Praktinė užduotis

Prisiminkite, apie ką svajojote vaikystėje. Galbūt vaikiškos svajonės padės jums suvokti, į kurią pusę reikėtų judėti ir kokiuose dalykuose siekti tobulumo.

Pagalvokite, kokį save norėtumėte matyti po penkerių metų. Ką reikėtų jau šiandien pradėti daryti ar keisti savyje, kad pasiektumėte savo idealo?

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder