Keista priežastis, kodėl migruojantys paukščiai plūsta į miestus

(1)

Kai kurias migruojančių paukščių rūšis vis labiau traukia gyvenimas dideliame mieste, tačiau ši nenatūrali aplinka gali būti mirtina.

Daugybė migruojančių paukščių aplanko miestus visame pasaulyje savo nepaprastomis kelionėmis, dažnai įveikdami net tūkstančius kilometrų. Ne visada aišku, kodėl jie atvyksta į didmiesčius ir miestus. Manoma, kad juos gali traukti šviesa. Atrodo, kad kitus gali pritraukti miestuose randamas maistas, krūmai pilni uogų, tačiau miestai ne visada yra draugiški pašaliniams.

Žuvusiųjų skaičius yra stulbinantis

Pavyzdžiui, kai kuriuos migruojančius paukščius užmuša naminės katės, o kiti atsitrenkia į pastatus. Internetinėje naujienų svetainėje BBC rašoma, kad daugybė tūkstančių paukščių kasmet miršta vien Niujorke, kai atsitrenkia į ryškiai apšviestus dangoraižių langus – tai gerai žinoma megamiestų problema. Svetainėje teigiama, kad dar visai neseniai buvo nufilmuotas juodvarnių pulkas, nukritęs iš dangaus į gatvę Čihuahua mieste šiaurės vakarų Meksikoje, palikęs daug negyvų.

Mokslininkai atranda, kad miestai, nors ir pavojingi, kartais gali padėti migruojančioms paukščių rūšims. Kaip reikėtų užtikrinti, kad miestai migrantams veiktų kaip kelionių nameliai, o ne mirties spąstai?

Tyrimo metu Makgilio universiteto magistrantė Ana Morales ir jos kolegos išsiaiškino, kad Swainsono strazdai stebėtinai ilgai sustoja Kanadoje, Monrealyje, kur daugelis paukščių meta plunksnas ir ataugina naujas, tai padeda jiems pasiruošti ilgai migracijai.

Kas paukščius traukia į šurmuliuojantį didmiestį? Tai daugiausia gali būti susiję su šviesa, sako Moraleso bendraautorė Barbara Frei iš Kanados aplinkos ir klimato kaitos, Kanados vyriausybės departamento.

BBC teigiama, kad niekas tiksliai nežino, kodėl paukščius naktį traukia dirbtinė šviesa, tačiau yra daug šio poveikio įrodymų. Pasak B. Frei, viena iš galimybių yra ta, kad paukščius, kurie naršydami naudoja žvaigždžių šviesą ir kitus reiškinius, natūraliai vilioja šviesos taškai.

Daugiau nei prieš 100 metų airių anatomas ir ornitologas Charlesas Pattenas buvo įsikūręs švyturyje prie Airijos krantų, kur šį reiškinį pastebėjo savo akimis. Anot jo, protu nesuvokiami migruojančių paukščių būriai skristų link švyturio ir, jų nelaimei, atsitrenktų į jo langus. Daugelis šių paukščių nugaišo, todėl Ch. Pattenas galėjo juos rinkti ir tyrinėti. Tačiau anuomet labai ryškios dirbtinės šviesos šaltiniai buvo neįprasti, o šiandien elektros šviesa naktį matoma praktiškai visur.

Dėl to kasmet miršta daugybė milijonų, galbūt net milijardai migruojančių paukščių. Aukščiausi ir ryškiausi pastatai, esantys palei žinomas migracijos trasas, greičiausiai yra pavojingiausi. Tyrimai rodo, kad, pavyzdžiui, didžiulis McCormick Place konferencijų centras Čikagoje nuo 2000 iki 2020 m. galėjo sukelti beveik 12 tūkst. paukščių mirčių.

Frankas La Sorte'as iš Kornelio universiteto teigia, kad, išjungus daugiau šviesų naktį, kai paukščiai migruoja, būtų galima išgelbėti tūkstančius paukščių gyvybių. Praėjusiais metais paskelbtame tyrime apskaičiuota, kad, pavasarį ir rudenį McCormack Place mieste užgesinus pusę šviesos, paukščių mirtingumas galėtų sumažėti beveik 60 proc.

„Svarbu užtikrinti, kad miestai būtų pritaikyti laukinei gamtai“, – portalui BBC pasakoja B. Frei. Paukščių migracijos keliai tiesiog priartina juos prie daugelio miestų visame pasaulyje, o mūsų ryškios šviesos pritraukia juos. B. Frei siūlo į tai atsižvelgti planuojant miestus. Į kiekvieną naują parką ar gyvenamąjį kvartalą projektuotojai galėtų įtraukti, pavyzdžiui, paukščiams ir kitoms rūšims tinkamos augalijos.

„Turėtume tai planuoti visiems skirtingiems dalykams kartu – tai naudinga žmonėms, tai naudinga planetai, tai naudinga laukinei gamtai“, – tvirtina ji.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder