Viena mažiau negrinėtų sričių yra ryšis tarp miego kokybės ir imuninės sistemos. Imuninė sistema - tai sistema mūsų organizme, kuri kovoja su infekcijomis, ligomis. Dėl to palaikyti imuninę sistemą stiprią - itin svarbu, o vienas veiksnių, itin svarbių norint palaikyti imunitetą gerai funkcionuojantį, yra miegas.
Bloga miego kokybė gali lemti infekcijų, peršalimų ir kitų ligų padažnėjimą. Tyrimai rodo, jog miegas, trunkantis 5 valandas ir mažiau didina mirtingumo statistiką nuo įvairių ligų iki 15 procentų. Žmonės, miegantys trumpai ir nekokybiškai, didina nutukimo, diabeto ir aukšto kraujo spaudimo išsivystymo riziką.
Kaip miegas susijęs su imunine sistema?
Būdravimo (dienos) metu mūsų smegenys išskiria chemines medžiagas neurotransmitorius, kurie “bendrauja” su mūsų imunine sistema. Miego metu šios cheminės medžiagos atstatomos, toksinai bei atliekos pašalinamos, todėl kitą dieną smegenys vėl gali efektyviai funkcionuoti. Jei žmogus miega prastai, šių neurotransmitorių susidaro mažiau, tai lemia prastesnį “susišnekėjimą” su imunine sistema, tad ji veikia prasčiau.
Jei miego kokybė suprastėjusi ilgą laiko tarpą, didėja virusinių infekcių bei autoimuninių sutrikimų rizika.
Miego metu taip pat gaminami baltieji kraujo kūneliai bei citokinai, kurie veikia kaip informacijos pernešėjai, padeda kovoti su infekcija ir kitomis ligomis. Prastas miegas mažina šių kūnelių bei citokinų susidarymą. Dėl tos pačios priežasties gydytojai rekomenduoja gerai išsimiegoti po įvairių vakcinacijų, nes taip nakties metu prisigamins daugiau reikalingų antikūnų.
Miego trūkumas taip didina įvairių infekcijų, peršalimų ir kitų, lėtinių ligų išsivystymo riziką.
Miegas dar svarbesnis, kai sergame
Jei peršalote, svarbu palaikyti puikią miego kokybę, nes miego metu vyksta sveikimo procesai. Kai susiduriame su potencialiu infekcijos šaltiniu (gripo virusu ar koronavirusu), mūsų imuninė sistema aktyvuojasi ir yra paruošiama “kovai”. Turbūt pastebėjote, jog norite daugiau miego, kai sergate. To priežastis - miego metu sustiprėja mūsų imuninė sistema, ji gali stipriau veikti bei greičiau gaminti antikūnus bei T-ląsteles, kovojančias su infekcija.
T-ląstelės yra baltųjų kraujo kūnelių rūšis, kuri kovoja su įvairiais patogenais. Šių patogenų pavyzdžiai - vėžinės ląstelės, tad miegas itin svarbus norint išvengti ir onkologinių ligų.
Lėtųjų bangų miego metu taip pat išskiriami augimo hormonai, kurie lemia audinių atstatymą, stimuliuoja ląstelių dauginimąsi ir pakeičia senas, pažeistas ląsteles.
Mūsų organizmas - nuostabus, turintis puikią sistemą, kuri gali kovoti su infekcijomis. Mūsų organizmas kovoja su infekcija pakeldamas kūno temperatūrą, o miego metu temperatūra gali lengviau pakilti, taip su infekcija kovojama efektyviau ir greičiau.
Stenkitės kiekvieną dieną miegoti 7-9 valandas, taip palaikysite ne tik imuninę, tačiau ir kitas organizmo sistemas puikiai funkcionuojančiomis.
Rašyti komentarą