Kaltės jausmas gavus dovaną ir ką su juo daryti

Kai kuriems žmonėms dovanų gavimas gali kelti tiek pat streso, jei ne daugiau, nei jų įteikimas kitiems, - rašo edition.cnn.com

Valgio planavimas, kelionės ir dovanų pirkimas - daugeliui žmonių plačiai suprantami šventinio streso veiksniai, tačiau dovanų gavimas taip pat gali sukelti nemalonius jausmus - vadinamąją "dovanų kaltę".

Kai kurie gali nustebti dėl šios sąvokos, tačiau tai tikras reiškinys.

Galbūt manote, kad gavę dovaną turėtumėte jaustis laimingi ir dėkingi, bet vietoj to jaučiate kaltės jausmą.

"Sakydami sau, kad jausmas neegzistuoja, to jausmo nepanaikiname", - sakė daktarė Andrea Bonior, licencijuota klinikinė psichologė, Džordžtauno universiteto dėstytoja ir psichikos sveikatos podkasto "Baggage Check" vedėja.

Daugeliui žmonių dovanų gavimas gali kelti tiek pat streso, jei ne daugiau, nei jų dovanojimas, sakė Bonior.

Kodėl žmonės jaučiasi kalti

Pirma, kai kurie nesijaučia nusipelnę dovanos.

"Galime jaustis kalti, kai kas nors skiria mums laiko ar pinigų, - sakė Bonior, - nes giliai širdyje, tam tikrose situacijose, galime manyti, kad nesame to verti, arba tarsi kažkaip neatitinkame to, kokie turėtume būti."

Ji pridūrė, kad šie žmonės taip pat gali susidurti su komplimentų ar dėmesio gavimo problema.

Jie jaučiasi nepatogiai, kad kažkas išėjo iš kelio, norėdamas dėl jų padaryti ką nors malonaus, ir kovoja su savo vertės jausmu.

Kiti patiria kaltės jausmą, nes mano, kad nesuteikė tokios geros ar brangios dovanos, kokią gavo, arba buvo užklupti netikėtai ir neturi ką duoti mainais.

"Žmogaus prigimtis pasižymi tokiu vertybinio abipusiškumo principu, - sakė Jeilio universiteto psichologijos profesorė ir podkasto "Laimės laboratorija" ("The Happiness Lab") vedėja daktarė Laurie Santos.

"Mes norime atsilyginti natūra pagal tai, ką gauname, o dovanos gali suaktyvinti daugybę jausmų ir kai kur gėdą, kurią turime dėl savo padėties."

2013 m. žurnale "Social Science Research" paskelbtame Bayloro universiteto tyrime buvo nagrinėjama, kaip žmonės kartais baudžia kitus už dosnumą, nes tas gerumas sukėlė jų pačių nepilnavertiškumo jausmą.

"Gali būti, kad dosnus davėjas privertė juos atrodyti ar jaustis blogai, - tuomet "Science Daily" sakė tyrimo bendraautorius daktaras Kyle'as Irwinas.

Arba jie gali jaustis pavydūs ar manyti, kad daro nepakankamai".

Parodyti dėkingumą kitiems už tai, ką jie jums davė per šventes, gali būti dovana savaime.

Dovanos taip pat gali sužadinti įsiskolinimo jausmą, todėl kai kurie galvoja, kad yra skolingi kitiems už tai, kad padarė ką nors malonaus.

Gali jaustis, kad yra pririštos virvutės arba tikimasi artumo ar intymumo.

"Jei užaugote tokioje situacijoje, kai jums nebuvo skiriama daug dėmesio ar prieraišumo, - sakė Bonior, - tai tikrai keistas jausmas staiga atsidurti tokioje situacijoje, kai jūsų draugai jums dovanoja tokius gražius daiktus, ir tai tikrai keista. Galite jaustis taip, tarsi turėtumėte tai kaip nors kompensuoti."

Kad ir kokios būtų dovanų kaltės jausmo priežastys, naudodamiesi šiais ekspertų patarimais galite šiuos jausmus paversti teigiamais.

Pasiruoškite iš anksto

Artėjant šventėms būkite sąmoningi. Jei jaučiate kaltę dėl dovanų gavimo, iš anksto paklauskite savęs, kodėl, ir pabandykite suderinti šias emocijas.

"Daugelis šių žmonių (jaučiančių kaltę dėl dovanų) iš tikrųjų labai gerai rūpinasi kitais žmonėmis, - sakė Bonior. 

Jie tiesiog nemano, kad nusipelnė, jog jais būtų rūpinamasi."

Naudingas pratimas - pagalvoti apie džiaugsmą, kurį jaučiate kam nors dovanodami dovaną, ir žinoti, kad ir kiti patiria tą patį jausmą.

Tačiau jei nuolat manote, kad esate neverti, Bonior siūlo įsigilinti į priežastis, kodėl taip yra.

"Prisiminkite savo vaikystę, prisiminkite, kokias žinutes sau sakote, prisiminkite, koks modelis susiformavo dėl jūsų savivertės", - sakė ji.

"Kai kuriems žmonėms bus naudinga pasikalbėti su specialistu."

Perkelkite dėmesį

Pasistenkite atsiriboti nuo kaltės jausmo ir suvokti, kad galite būti geras dovanų gavėjas, sakė Santos.

Ji sakė, kad tiek daug dėmesio skiriama tam, kad būtumėte geras dovanų davėjas, ir nepakankamai tam, kad būtumėte geras gavėjas, tačiau tai, kad kiti jaučiasi gerai, gali būti dovana savaime.

"Vienas iš būdų, kaip tai padaryti, yra tikrai akivaizdžiai išreikšti savo dėkingumą, galbūt net konkrečiai", - sakė ji.

"Kai iš tikrųjų pasinaudosite dovana, pasitarkite su žmogumi ir pasakykite, kad ja naudojatės ir kad esate dėkingi, net ir po metų."

Santos sakė, kad ji ir toliau dėkoja savo tėvui ir pamotei už olandišką orkaitę, kurią jie jai padovanojo prieš kelerius metus, pavyzdžiui, fotografuoja, kai ja naudojasi, ir siunčia jiems nuotrauką kaip padėkos ženklą.

"Galbūt kažkas jums išleido šiek tiek daugiau arba jūs nedavėte kažko mainais, bet tai, kad galite parodyti savo dėkingumą, yra nepaprastai stipru", - pridūrė ji.

"Tai leidžia dovanos davėjui jaustis taip, tarsi jis būtų padaręs kažką gero." Jų dovana jums tampa dovana, kurią galite grąžinti.

Dovanokite sau užuojautą

Daugelis žmonių dabar išgyvena sunkius finansinius laikus ir negali atsilyginti taip, kaip norėtų arba kaip anksčiau.

"Ne kiekvieną kartą būsime tobuli dovanų teikėjai, - sakė Santos, - ir nieko blogo, jei (dovana) neatrodo tokia, kokios norėtume, atsižvelgiant į tam tikras aplinkybes."

Gali būti, kad ir jūs neturite laiko. Šventės gali jus užklupti ir galite jaustis prislėgti.

Svarbiausia nepamiršti, kad žmonės dovanoja dovanas "dėl to, kad jiems tikrai rūpite", - sakė ji.

Grįžkite prie pagrindų

Atleiskite paviršutiniškus aspektus, susijusius su dovanų teikimu, ir prisiminkite, kodėl tai darote.

"Galiausiai dovanų teikimas yra susijęs su ryšio pagerbimu. Tai - džiaugsmo dovanojimas. Tai susiję su galimybe puoselėti savo santykius", - sakė Bonior. "Kuo labiau tai tampa atlikimu, tuo mažiau prasmės tai turi".

Dovanų teikimas - tai santykių kūrimas ir ryšių su artimaisiais stiprinimas.

Ji pridūrė, kad per didelis dėmesys abipusiam dovanų teikimui gali riboti. "Jokie santykiai neturi būti visada idealiai simetriškai subalansuoti", - sakė Bonior.

"Supraskite, kad ši šventinė dovana yra tik viena maža jūsų draugystės dalis. Ji neturi atspindėti visos jūsų draugystės."

Nepersigalvokite

Švenčių komercializmas gali mus spausti labiau pabrėžti materialius dalykus arba stengtis nupirkti "tobulą" dovaną.

Tačiau jos turėtų būti gerumo, užuojautos ir dėkingumo metas, todėl sąmoningai nuspręskite sutelkti dėmesį į gerus dalykus ir jais džiaugtis, sakė ekspertai.

"Svarbiausia prisiminti, kad nors negalime kontroliuoti, kokias dovanas gausime, galime kontroliuoti, kaip reaguosime šiuo šventiniu laikotarpiu", - sakė Santos.

"Per šventes galime skirti laiko bet kokioms neigiamoms emocijoms reguliuoti ir sąmoningai galvoti apie tai, ką iš tikrųjų norime gauti iš dovanų ir visų mūsų bendravimo - ryšio ir džiaugsmo jausmą."

Organizatorių nuotr.

Jei patiko straipsnis, nepamirškite pasidalinti su draugais Facebook!

Taip pat skaitykite:

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder