Kaip susikurti stiprų, tačiau lengvai įsimenamą slaptažodį?

Nepaisant kibernetinių grėsmių, vartotojai savo paskyroms apsaugoti renkasi itin silpnus slaptažodžius – naudoja asmeninę informaciją, paprastas skaičių ar raidžių kombinacijas. Kaip susikurti tokį slaptažodį, kuris būtų lengvai atsimenamas, tačiau apsaugotų jus nuo piktavalių, pranešime žiniasklaidai pasakoja „Bitės Profai".

„Jeigu norite sukurti sunkiai atspėjamą slaptažodį, nenaudokite jame jokios asmeninės informacijos – nesirinkite savo ar artimųjų vardų, gimimo datų, pašto kodų, telefonų numerių.

Šiuos duomenis galima nesunkiai sužinoti panaršius jūsų socialiniuose tinkluose ar net atspėti. Tvirtą slaptažodį turėtų sudaryti bent dvylika simbolių – didžiosios ir mažosios raidės, skaičiai bei specialieji ženklai", – paaiškina „Bitė Lietuva" technologijų direktorius Gintas Butėnas

Panaudokite dainos žodžius

Patyrusiems interneto įsilaužėliams įveikti paprastą slaptažodį iki šešių simbolių užtenka mažiau nei dešimties sekundžių. Susikurti stiprų, tačiau lengvai įsimenamą slaptažodį jums gali padėti sakinys iš knygos, įsimintinos frazės, citatos eilutė, dainos tekstas.

„Imkime, kaip pavyzdį frazę „vienas už visus, visi už vieną". Susikurkite sistemą, kaip sudarysite slaptažodį. Pavyzdžiui, rinkitės iš kiekvieno arba kas antro žodžio pirmųjų trijų raidžių, o kas trečią raidę naudokite kaip didžiąją.

Stiprus slaptažodis pagal šią eilutę atrodytų taip – 1uzVisVisUz1, o jo kitas variantas – 11UzvIsvIsuZ11. Skaičiai ir didžiosios raidės paverčia slaptažodį sudėtingesniu, tačiau lengvai atsimenamu dėl įsimintinos frazės", – paaiškina ekspertas. 

Sustiprinkite specialiais ženklais

Slaptažodį dar labiau sustiprinsite naudodami specialiuosius ženklus – %, &, *, ^, $, #, @.

„Iš specialiųjų ženklų taip pat galite sudaryti lengvai atsimenamas kombinacijas, pavyzdžiui, „šypsenėles": : :), :(, :D, ;P, =), :], :/. Jas atsiminsite lengviau nei kitus niekaip nesusietus ženklus", – pataria „Bitės" technologijų direktorius.

Eksperto teigimu, dažniausiai naudojami taško, šauktuko, trumpojo (-) ir ilgojo (–) brūkšnių ženklai, tad jų reikėtų vengti siekiant susikurti tikrai stiprų slaptažodį. Šiuo atveju dar labiau sustiprintas slaptažodis pagal minėtą frazę „vienas už visus, visi už vieną" atrodytų taip – 1uzVis=)VisUz1@.

Sprendimas slaptažodžių saugojimui

Dauguma žmonių (78 proc.) naudoja vieną slaptažodį skirtingoms paskyroms – tai kelia grėsmę jų saugumui, nes sužinojus vienos paskyros slaptažodį, nesunkiai bus galima prisijungti ir prie kitų. Visgi atsiminti daugiau skirtingų slaptažodžius gali būti rimtas iššūkis. Tad koks jų saugojimo būdas patikimiausias?

„Neužrašinėkite slaptažodžių užrašų knygutėse, nelaikykite telefono užrašuose ar žinutėse, nes taip juos gali pasiekti kiti žmonės. Slaptažodžius verčiau patikėkite slaptažodžių tvarkyklėms. Taip didžiulė slaptažodžių gausa neims varginti, nes jungiantis prie paskyrų reikės tik vieno pagrindinio slaptažodžio, kuris atrakins visas lankomas paskyras", – pabrėžia G. Butėnas.

Keletas slaptažodžių tvarkyklių: „LastPass" („Android" ir „iOS") ir „1Password" („Android" ir „iOS"). Taip pat „Android" naudotojų slaptažodžius puikiai saugoja ir „Google Password Manager" platforma, o „Apple" įrenginių savininkai gali naudotis nemokama „Keychain" paslauga.

Taip pat naudokite dviejų faktorių autentifikaciją (2FA), kurios metu dviem įrenginiais, pavyzdžiui, įvedant SMS žinute gautą slaptažodį, patikrinama žmogaus tapatybė, iki suteikiant prieigą prie svetainių, arba vieningo prisijungimo (SSO) sistemos.   

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder