Kaip mūsų smegenys akimirksniu atpažįsta muziką

Didžiulis tarptautinis "Wordle" patrauklumas įkvėpė daugybę panašių internetinių žaidimų. Heardle yra vienas ypač sėkmingas jo atšaka, skirtas muzikos mėgėjams. Programėlėje "Heardle" iš didelės populiariosios muzikos kolekcijos per dieną parenkama viena daina, o žaidimo tikslas - išgirdus trumpas dainos ištraukas atspėti dainos pavadinimą ir atlikėją.

Pirmasis bandymas atliekamas išgirdus tik vieną dainos sekundę, jei nepavyksta, klausytojas gali bandyti dar kartą išgirdęs dvi sekundes muzikos ir t. t., o maksimalus bandymų skaičius yra šeši (šešios sekundės muzikos).

Pateikus tik 0,4 sekundės trukmės šių dainų įrašus, tyrimo klausytojai 25 proc. atvejų teisingai nustatė dainos pavadinimą ir atlikėją.

Tai rodo, kad daugelis žmonių gali sėkmingai atpažinti dainas iš trumpesnių nei pusė pradinio, vienos sekundės trukmės klipo, pateikto Heardle!

Net ir tais atvejais, kai klausytojai negalėjo nustatyti tikslaus dainos pavadinimo, jie labai gerai nustatė dainos išleidimo dešimtmetį ir dainos emocinę išraišką iš šių labai trumpų klipų.

Kitas neseniai atliktas tyrimas parodė, kad, norėdami atpažinti dainas iš tokių trumpų klipų, klausytojai (net ir turintys minimalų muzikinį išsilavinimą) pasikliauja savo atmintimi apie konkretų muzikos garso aukščio lygį ir tembrą (instrumentuotę).

Taigi, kasdienės muzikos klausytojai turi puikią ilgalaikę atmintį pažįstamoms dainoms, net jei jiems pateikiami tokie trumpi dainų klipai, kad jie beveik nesuteikia jokios informacijos apie kitas pagrindines dainos savybes, pavyzdžiui, jos tempą, melodiją ar žodžius.

Turbūt nenuostabu, kad muzikinis skonis taip pat turi didelę reikšmę tam, ar žmonės gali atpažinti dainas iš trumpų muzikos įrašų. Iš tiesų keliuose tyrimuose nustatyta didelė koreliacija tarp to, ar dalyvis atpažįsta dainą, ir to, kiek ji jam patinka.

Tai reiškia, kad popmuzikos gerbėjai turėtų daug geriau atlikti "Heardle" nei džiazo žinovai.

Metalistų laimei, šį mėnesį pradėjo veikti sunkiojo metalo versija "Heardle". Galbūt atsiras ir kitų žanrų atšakų, kurios labiau atitiks naudotojų muzikinius pomėgius.

Apskritai tyrimai rodo, kad žmonės tiksliau atpažįsta paauglystėje išleistas popmuzikos dainas nei ankstesnių ar vėlesnių laikotarpių dainas.

Šis reiškinys žinomas kaip "prisiminimų smūgis", ir jis apima ne tik muziką: apskritai mes geriau prisimename įvykius ir kultūrinius dalykus, kai mums buvo nuo 10 iki 30 metų.

Taigi, kodėl tiek daug žmonių labai mėgsta atpažinti populiarias dainas "Heardle"?

Naujausiose neurobiologijos teorijose siūloma, kad pagrindinė smegenų funkcija yra kurti tikslias prognozes apie būsimus įvykius ir informaciją.

Muzikos klausymo atveju įrodyta, kad teisingai numatant, kas bus toliau muzikos kūrinyje, gali suaktyvėti smegenų atlygio sistema. Atlygio sistema - tai grupė smegenų struktūrų, kuriomis grindžiamas malonumo pojūtis; ta pati smegenų sistema suaktyvėja atliekant įvairią malonią veiklą - nuo skanaus valgio iki sekso.

Be to, išgirdus net trumpą muzikos ištrauką Heardle, gali suaktyvėti su ta muzika susiję autobiografiniai prisiminimai.

Konkrečios dainos ištrauka gali be vargo nukelti klausytoją į tuos laikus, kai jis ją pirmą kartą išgirdo būdamas paauglys draugo automobilyje, arba į mokyklos šokius, kai pagaliau išdrįso pakviesti savo seniai įsimylėjusią simpatiją prisijungti prie jų šokių aikštelėje.

Taigi muzikos galia dažnai slypi ne tik pačiame skambesyje, bet ir emocijose bei prisiminimuose, kuriuos ji gali sukelti.

Parengta pagal psychologytoday.com

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder