Prėjusių metų liepą ji visą mėnesį keliavo po Meksiką. Be kitų įspūdingų patirčių, lietuvei ilgam įstrigo tai, ką teko savo akimis išvysti Tulume.
"Kai atvažiavome į Tulumą ir pamatėme duobėmis išraustą bei lentelių prismaigstytą paplūdimį, supratome, kokie įvykiai vyksta čia naktimis, nes buvome skaitę, kad vasara yra vėžlių lipimo į krantą ir kiaušinių dėjimo sezonas.
Bet net neįsivaizdavome, kad šiuos didžiulius gyvūnus pamatysime savo akimis ir, tuo labiau, tris valandas naktį sėdėsime tykiai per ištiestą ranką nuo jų ir stebėsime viską iš taip arti", - pradėjo pasakoti V. Batkauskienė.
Pasak jos, įdomu yra tai, kad vėžlių patelės grįžta kiaušinių dėti į tą vietą, kurioje jos pačios kadaise išsirito.
„Du pirmi mūsų stebėti vėžliai dvi naktis iš eilės duobes rausė paplūdimy pačiame Tulumo centre (kaip Palangoje prie centrinio tilto)“, - regėtus vaizdus prisiminė keliautoja.
Vienas iš Tulumo simbolių - garsaus Pietų Afrikos menininko Daniel Popper skulptūra Ven a La Luz (come into the light).
Ji pasakojo, kad viena vėžlio patelė per metus gali krante padėti ir kelias kiaušinių dėtis, o gali ir keletą metų iš viso nelipti į krantą (vėžliai visą gyvenimą nugyvena vandenyje ir į krantą juos išveja tik giminės pratęsimo instinktas).
Didieji vėžliai iškasa iki 75 cm gylio duobes ir į jas padeda net iki 200 kiaušinių. Po kelių mėnesių vėžliukai savarankiškai išsikasa iš po smėlio ir, pabirę būriu, draugiškai skuba vandens link. Pagal statistiką iki poravimosi amžiaus išgyvena vienas iš maždaug 1 000 vėžliukų.
Taip atrodo ką tik išsiritusį vėžliuką maitinanti pūslelė.
„Šie gyvūnai yra iš fantastikos srities dar ir todėl, kad vėžliukų lytį nulemia temperatūra lizde. Iš aukštesnėje temperatūroje lizde buvusių kiaušinių ritasi daugiausia patelės, o žemesnė temperatūra lemia vyrišką mažiukų lytį“, - stebėjosi V. Batkauskienė.
Pasak jos, vėžlius ryški šviesa ir vilioja, ir tuo pat metu trikdo, todėl duobę pradėjusi rausti vėžlio patelė apšviesta gali išsigąsti ir grįžti į jūrą. Deja, bet ką tik išsiritę ir ryškias miesto šviesas pamatę vėžliukai irgi gali imti ropoti į jų, o ne į vandens pusę.
„Todėl rekomenduojama naudoti raudoną šviesą, ir tą padaryti mums padėjo naktį sutiktas mokslininkas, prižiūrintis vėžlių lizdus (tokia šviesa vėžliams netrukdo). Fotoaparato bykstę naudojome tik vėžliams padėjus kiaušinius, užkasus lizdą ir ėmus ropštis iš duobės. Padariau ir porą nuotraukų patelei dedant kiaušinius, bet iš galo šviesos nesimatė, nukreipiau ją į duobę - vėžlė nė nesureagavo“, - pasakojo keliautoja.
Tai vienas garsiausių Tulumo viešbučių „Azulik“. Ši jaunavedžių vila vienai nakčiai kainuoja 5 000 dolerių. „Iš išorės atrodo paršiuko namelis, tačiau negalima spręsti apie knygą iš viršelio. Vilos viduje - tikra pasaka“, - sako lietuvė.
Ji su vyru visas tris valandas tamsoje stebėjo procesą nuo A iki Z gulėdami šalia šių milžiniškų gražuolių per ištiestos rankos atstumą.
„Pirmą kartą galvojau, kad širdis iš susijaudinimo iš krūtinės iššoks, o matydama devintą vėžlį (o taip, per šią kelionę buvome apdovanoti kaip reikiant) į jį jau žiūrėjau kaip į Lietuvoj sutiktą ežiuką“, - šyptelėjo prisiminusi moteris.
Tokios šliūžės ryte reiškia, kad naktį krante kiaušinius dėjo vėžlio patelė.
Pirmą naktį lietuvaičiams pasisekė dvigubai, nes viename lizde kaip tik ritosi vėžliukai. Deja, bet gyvas buvo tik vienas ir žmonės jį saugiai palydėjo į jūrą.
"Įdomu tai, kad ką tik išsiritę vėžliukai ant pilvo turi embrioninį maišelį, iš kurio gauna maisto medžiagų pirmomis gyvenimo dienomis (nuo kelių dienų iki savaitės, kol ritasi iš kiaušinio ir kasasi iš po smėlio aukštyn bei porą pirmų dienų vandenyje).
Tokia duobė lieka vėžliui užkasus naują kiaušinių dėtį.
Naktį po paplūdimius vaikšto mokslininkai ir jiems padedantys savanoriai, kurie apžiūri vėžlių lizdus ir, pamatę besiritančius vėžliukus, šviesdami raudona šviesa lydi juos iki jūros. Sutiktas toks žmogus mums ir papasakojo, kaip netrukdant vėžlio patelei stebėti kiaušinių dėjimo procesą, jis mums parodė ir išsiritusį vėžliuką, kurio patys tikrai nebūtume pastebėję. Ryte šie žmonės dar kartą apžiūri paplūdimius ir prie šviežių dėčių įsmeigia lenteles su datomis. Pagal jas galima orientuotis, kada risis mažyliai", - pasakojo lietuvė.
Laimingi krikštatėviai prie naujai pažymėto ir naktį stebėto lizdo.
Tulume lietuvaičiai dvi naktis stebėjo po vieną vėžlį, o paskutinėmis kelionės dienomis užsisakę nakvynę laukiniame paplūdimyje Puerto Morelos (iki miesto buvo apie 10 km), pateko į tikrą vėžlių rojų.
Vėžliai kiaušinius užkasa tiesiog po turistų gultais.
„Ten visas paplūdimys buvo vėžlių arte suartas, vėžliai duobes rausė tiesiog kiemo vidury, o išsiritusių vėžliukų kiaušinių lukštus buvo galima rinkti saujom“, - prisiminimais dalijosi Vaida Batkauskienė.
„Paplūdimyje, kuriame gyvenome, gal 100 m atstumu buvo apie 30 vėžlių lizdų“, - prisimena keliatoja.
Didieji vėžliai iškasa iki 75 cm gylio duobes ir į jas padeda net iki 200 kiaušinių.
Asmeninio albumo nuotr.
Rašyti komentarą