Joanne Rowling

"Hario Poterio" autorė Joanne Rowling atsakė į kaltinimus transfobija

J. K. Rowling atskleidė, kad sulaukė tiesioginių grasinimų dėl savo pozicijos transseksualų atžvilgiu, - skelbia BBC..

 

Antradienį pasirodė pirmieji du podkasto "The Witch Trials of JK Rowling", kurį Hario Poterio autorė įrašė kartu su amerikiečių žurnaliste ir aktyviste Megan Phelps-Roper, epizodai.

Podkaste J. K. Rowling sakė, kad nenorėjo nieko įžeisti ir kad jai nerūpi, kaip neigiama reakcija į jos pastabas apie transseksualus paveiks jos literatūrinį palikimą.

"Aš nevaikštau po namus svarstydama apie savo paveldą.

Koks pasipūtėliškas būdas gyventi - vaikščioti ir galvoti apie tai, koks bus mano palikimas?

Kad ir koks jis būtų, manęs jau nebebus.

Man rūpi dabartis. Man rūpi gyventi", - pareiškė J. K. Rowling.

Ir prisipažino: "Man nebuvo nepatogu nulipti nuo pjedestalo".

"Raganos Džoanos Rouling teismas" - tai septynių epizodų dokumentinis serialas, kuriame D. Rouling pasakoja apie savo sudėtingą kelią - nuo gyvenimo su smurtaujančiu vyru ir Hario Poterio knygų deginimo iki kritikos ir grasinimų mirtimi už komentarus apie transseksualus.

Vedėja ir podkasto autorė Megan Phelps-Roper socialiniame tinkle "Twitter" jį apibūdino taip: "Joan Rowling asmeninė istorija - tai prizmė, per kurią galima ištirti daug didesnę istoriją.

Istoriją apie visuomenės nuomonės poliarizaciją. Apie viešojo dialogo įtrūkimus. Apie tikrumo pavojus ir įžvalgumo sunkumą."

Kol kas paskelbti tik du epizodai, kuriuose bandoma nubrėžti paraleles tarp krikščionių fundamentalistų, kurie 2000-ųjų pradžioje ragino uždrausti Hario Poterio knygas dėl okultizmo, ir aktyvistų, kurie šiandien kritikuoja J. K. Rowling.

Džoanos Rowling detektyvinis romanas "Neramus kraujas", dėl kurio socialiniuose tinkluose atsirado hashtagas #RIPJKRowling ("Ilsėkis ramybėje, J. K. Rowling").

Knygoje apie serijinį žudiką, fetišizuojantį moterų drabužius, kritikai įžvelgė jos pozicijos transseksualų atžvilgiu atgarsių

2020 m. kilo skandalas dėl J. K. Rowling kaltinimų transfobija dėl jos požiūrio į lytinę tapatybę ir klausimo, ar leisti translyčių moterų persirengimo kambariuose ir kitose ik moterims skirtose erdvėse.

Savo interneto svetainėje esė 2020 m. ji rašė: "Kai atveriate tualetų ir persirengimo kambarių duris bet kuriam vyrui, kuris mano, kad yra ar jaučiasi esąs moteris, jūs [faktiškai] atveriate tas duris visiems be išimties vyrams, kurie nori ten patekti."

J. K. Rowling taip pat išreiškė susirūpinimą dėl to, kaip transseksualų klausimai veikia moterų teises, ir išreiškė nepritarimą Škotijoje priimtam Lyties tapatybės įstatymo projektui.

Kai kurie tai suprato kaip transfobiją, todėl buvo raginama boikotuoti visą su Hario Poterio visata susijusią pramonę - pradedant pačiomis knygomis ir filmais, baigiant populiariausiu vaizdo žaidimu "Hogvartso palikimas".

J. K. Rowling kritikavo ir Hario Poterio filmuose vaidinę aktoriai - Danielis Radcliffe'as, Rupertas Grintas ir Emma Watson.

Savo ruožtu aktorius Ralphas Fiennesas, suvaidinęs filmų sagos piktadarį Voldemortą, užstojo rašytoją, pavadindamas įžeidinėjimus, kurių ji sulaukė, bjauriais ir siaubingais.

Atsakydama į kaltinimus J. K. Rowling pareiškė: "Pažįstu ir myliu transseksualius žmones, tačiau lyties sąvokos suplakimas iš daugelio atima galimybę prasmingai aptarti savo gyvenimą. Tiesos sakymas nėra neapykanta".

Ji teigė, kad nebūtinai į visus klausimus turi būti aiškūs atsakymai.

"Juodai-baltas mąstymas yra labai patrauklus, ir aš stengiuosi tai parodyti Hario Poterio knygose.

Tai lengviausia pozicija gyvenime, daugeliu atžvilgių saugiausia - jei galvoji "viskas arba nieko", visada lengva rasti bendraminčių", - sakė J. K. Rowling.

"Tai, ką bandžiau parodyti Poterio knygose ir ką pati tvirtai jaučiu, yra tai, kad labiausiai nepasitikėti savimi turėtume būtent tada, kai esame kuo nors tvirtai įsitikinę", - tęsia ji.

J. K. Rowling podkaste taip pat atvirai papasakojo apie ją įžeidžiančius santykius su buvusiu vyru Jorge Arantishu - anot jos, tai buvo smurtaujantis vyras, kuris ją nuolat kontroliavo.

Rašytoja pasakojo, kaip jis atėmė iš jos pirmosios knygos apie Harį Poterį rankraštį, kad ji neišeitų, todėl rašytojai teko tiesiogine prasme po gabalėlį vogti savo rankraštį iš savo namų Portugalijoje, kur ji tuo metu dirbo mokytoja.

"Kai supratau, kad ketinu jį palikti, kasdien į darbą pasiimdavau po kelis rankraščio puslapius, vos kelis, kad jis nepastebėtų, jog kažko trūksta, ir darydavau fotokopijas.

Pamažu lapų krūva mokytojų kambario spintoje vis didėjo ir didėjo: įtariau, kad jei laiku neatgausiu, jis paprasčiausiai ją sudegins", - prisipažino J. K. Rowling.

J. K. Rowling pasakojo, kad buvęs vyras kontroliavo kiekvieną jos žingsnį, neduodavo jai raktų nuo nuosavo buto, reguliariai kratydavo jos rankinę, o ji pati nuolat jautė stresą.

Tą naktį, kai Rowling paliko vyrą, jis ją sumušė ir pagrobė jos dukrą, kurią vėliau teko parsivežti policijai.

Visa tai, pasak J. K. Rowling, atsispindėjo pirmaisiais metais po "Hario Poterio" išleidimo - ji slėpė savo asmeninį gyvenimą bijodama, kad buvęs sutuoktinis ją suseks. Vieną dieną jis iš tiesų įsilaužė į jos namus Edinburge.

"Pokyčiai vyko greičiau, nei galėjau su jais susidoroti, ir visą laiką mane persekiojo baimė, kad kažkur yra kažkas, kas man linki blogo", - prisipažino rašytoja.

Septynių Hario Poterio knygų visame pasaulyje parduota daugiau nei pusė milijardo egzempliorių, o pati J. K. Rowling vadinama viena sėkmingiausių visų laikų autorių.

Organizatorių nuotr.

J.K. Rowlinga / YouTube ekrano nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder