Gyvenimas pro langą: Kas įkvėpė Faberžė kurti kiaušinius?

(1)

210 - oji istorija, balandžio 5, pirmadienis

Vakar prisikėlusiai šiandien jokios motyvacijos keltis. Čia toks kalambūras, neturintis nieko bendra su tikėjimu.

 

Nors dangus pilkai švininis, paukštukai vistiek čiulba ulba. Tame nedideliame chore, gal tik ansamblyje, varnėnų solo negirdžiu.



Radijas man žada temą, kaip tvariai panaudoti margintus kiaušinius. Tema gal ir domintų, bet turiu rašyti "opusą". Tad užčiaupiu tą radiją ir, atvėrusi savo burną, tvariai panaudoju vieną pačios margintą kiaušinį. Kitų margintų ir padovanotų gaila. Juk gražiai išmarginti ir net išskutinėti - kūryba...  



Stebėdama margučių nuotraukų tvaną socialiniuose tinkluose, kelis kartus save pagavau - o, beveik Faberžė. Nes negali įminti, koks marginimo būdas panaudotas.



O jei atvirai - visus marginimus nurungė Lietuvos paukščių sudėti perėti lizduose. Kokių ten tik spalvų neaptiksi. Formos - kiaušinio - išlaikytos, bet skirtingi dydžiai. Tokia natūrali įvairovė. Seniai, gal tik pati sau, kartoju - koks išradingas būtų žmogus, "perspjauti" gamtos surėdymus ne taip jau ir paprasta.



Nelabai įsivaizduoju žmogų, kuris nebūtų bent viena ausimi girdėjęs Faberžė (Peter Carl Fabergé) pavardę, dažniausiai siejamą su nepakartojamais velykiniais suvenyriniais kiaušiniais. Jie dar vertinami kaip aukštasis juvelyrikos pilotažas.



Kaip teigia nepatikrinti šaltiniaii, iš 71 unikalaus Faberžė kiaušinio teišlikę 62 - tarp jų  46 imperatoriškųjų kiaušinių. Nes pastarieji buvo kuriami Rusijos imperatorių užsakymu. Oi, kokios jos įdomios.



Velykų kiaušinių idėja kilo Rusijos imperatoriui Aleksandrui III, Marijos Fiodorovnos sutuoktiniui. 1885 metų Velykoms jis nusprendė  pas Faberžė užsakyti dovaną žmonai. Tai turėjo būti daiktelis, primenantis Marijai Fiodorovnai (Dagmarai Gliuksburg) jos gimtinę Daniją.Paskesnius 32 metus prieš Velykas garsusis juvelyras atnešdavo į imperatoriaus apartamentus po šedevrą.



Velykinių kiaušinių užsakymų "pas Faberžė" tradiciją tęsė ir imperatorius Nikolajaus II. Užsakymai Velykoms buvo labai naudingi. Bet kiek jie suteikdavo galvos skausmo. Dienos, likusios iki užsakymo atidavimo, tapdavo tikra kankyne.



Meistrai baimindavosi, kad nespės ar paskutinę akimirką ką nors sugadins. Imperatoriaus užsakymą į Žiemos rūmus, žinoma, gabendavo pats Faberžė. Iki jis sugrįš, meistrai laukdavo savo darbo vietose - jeigu ką nors neįtikusio reiktų pataisyti. Bet pretenzijų imperatoriai paprastai neturėdavo. Atvirkščiai - neslėpdavo nuostabos ir susižavėjimo šūksnių.



Bet kaip dramatiškai susiklostė Faberžė ir jo šeimos likimai. Jeigu susidomėtumėte, panaršykite gūglėje. Rasite daug ką nežinota ir negirdėta. Man atradimas buvo - Faberžė ne tik tų kiaušinių juvelyrika garsėjo.



Dabar tų Faberžė kiaušinių vaikosi pasaulio turčiai ir galingieji. Juvelyrikos menas nuo Faberžė laikų, oi, kur nukeliavęs. Bet tų kiaušinių kūrybos paslaptis įspėti - tas pat kaip Egipto piramidžių statybos metodų nepavyksta specialistams, apsikarsčiusiems naujausiomis ir moderniausiomis technologijomis.



Oi, kiek dar daug pasaulyje neįmintų paslapčių. Jų tikrai neįminsi, spoksodamas pro langą. Nors - daryti atradimus gali ir drybsodamas po obelimi. Genijams tai pavyksta.



Gražios dienos, kurioje linkėčiau ir sau, ir jums ką nors stebinančio atrasti. Tegul tik sau pačiam asmeniškai.    

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder