Monika Linkytė

Grupės „The Beatles“ gimtajame mieste prasideda muzikos fiesta „Eurovizija“

Šiandien Liverpulyje, Anglijoje, prasideda ekstravagantiška muzikos fiesta „Eurovizija“, Jungtinei Karalystei sutikus surengti šį dainų konkursą vietoje 2022 m. nugalėtojos Ukrainos. Konkursas oficialiai atidarytas sekmadienį įvykusioje turkio spalvos kilimo ceremonijoje.

 

37 tautoms atstovaujantys atlikėjai su – dažniausiai – akį rėžiančiais kostiumais ir dainomis apie meilę, kančią bei taiką dėl laurų kovos mieste, stipriai siejamame su populiariąja muzika.

Grupės „The Beatles“ ir kitų garsių muzikos atlikėjų gimtasis miestas šiaurės vakarų Anglijoje organizuoti konkursą ėmėsi po to, kai praėjusių metų renginyje Jungtinė Karalystė užėmė antrąją vietą, nusileidusi su Rusijos invazija tebekovojančiai Ukrainai.

Pernai grupė „Kalush Orchestra“ laimėjo didžiausią pasaulyje gyvos muzikos renginį su kūriniu „Stefania“ – repo lopšine, jungiančia ukrainiečių folklorą ir šiuolaikinio hiphopo ritmus.

2023 m. „Eurovizijoje“ Ukraina savo viltis sieja su elektroninės muzikos grupe „Tvorchi“, atliksiančia dainą „Heart of Steel“.

Šią savaitę 31 šalis turi varžytis pusfinalyje, o 20 šalių pateks į finalą šeštadienio vakarą.

Pirmajame pusfinalyje varžysis: Kroatija, Airija, Latvija, Malta, Norvegija, Portugalija, Serbija, Azerbaidžanas, Čekija, Izraelis, Suomija, Nyderlandai, Moldova, Švedija, Šveicarija.

Antrajame pusfinalyje: Armėnija, Belgija, Kipras, Danija, Estija, Graikija, Islandija, Rumunija, Albanija, Australija, Austrija, Gruzija, Lietuva, Lenkija, San Marinas, Slovėnija.

Favoritės – Švedija ir Suomija

Nepaisant didžiulių simpatijų ukrainiečių atstovams „Eurovizijoje“, apžvalgininkai ir lažybų bendrovės sutinka, kad antroji Ukrainos pergalė iš eilės yra mažai tikėtina.

Švedija, kuriai vėl atstovauja 2012 m. „Eurovizijos“ nugalėtoja Loreen, su meilės daina „Tattoo“ yra pagrindinė favoritė laimėti šiemetinį konkursą.

Ji kol kas lenkia energingą suomių paraišką „Cha Cha Cha“, atliekamą su neoninės žalios spalvos bolero švarkeliu pasirodančio Kaarija.

Praėjusiais metais Jungtinė Karalystė tikėjosi, kad „TikTok“ išgarsėjusio ilgaplaukio Samo Ryderio atliekama daina „Space Man“ ir jos aukštos natos nutrauks ketvirtį amžiaus trukusius nesėkmingus šalies bandymus pelnyti pirmąją vietą.

Tačiau galiausiai jai teko pasitenkinti antrąja vieta.

Šių metų JK atstovė Mae Muller tikisi užkariauti komisijos ir žiūrovų simpatijas su daina „I Wrote a Song“, kuri, kaip lėmė burtai, uždarys šeštadienio finalą.

Nuo 1977 m. „Eurovizijos“ nelaimėjusi Prancūzija deda viltis į kanadiečių dainininkę La Zarrą ir jos elektroninės bei disko muzikos numerį „Evidemment“, kuris pastarąją savaitę, pasirodžius pirmiesiems vaizdams iš repeticijos, lažybų reitinguose šoko į viršų.

Nors neseniai dėl asmeninių priežasčių atšaukė du koncertus Amsterdame ir Londone, dainininkė socialiniuose tinkluose teigė, kad yra „kaip niekada pasiryžusi su pasididžiavimu ir meile nešti Prancūzijos vėliavą“.

Lietuvai atstovaujanti Monika Linkytė su daina „Stay“ 15-u numeriu pasirodys antrajame pusfinalyje ketvirtadienį. Nors lažybų bendrovės pergalės jai neprognozuoja, iš pusfinalio į finalą ji turėtų patekti.

Karališkasis patvirtinimas

Vis dėlto „Eurovizija“ neatsiejama ir nuo politikos.

Kroatijos daina „Mama ŠČ!“, kurią atlieka ūsuočių grupė „Let 3“, yra menkai užmaskuotas išpuolis prieš Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną. Jam dainoje skirti tokie žodžiai: „Mažas žiaurus psichopatas.“

Pirmajame pusfinalyje iškart po kroatų pasirodysiantis Šveicarijos dainininkas Remo Forreris savo kūriniu „Watergun“ perteikia tradiciškesnę taikos žinutę.

Čekijai atstovaujančios grupės „Vesna“ 4 kalbomis, įskaitant ukrainiečių, rumunų ir čekų, kūrinyje „My Sister's Crown“ dainuojama apie slavišką vienybę ir stiprybę žiaurios jėgos akivaizdoje bei siunčiama paslėpta palaikymo žinia Ukrainai.

Dalyviai 6000 vietų arenoje pasirodys Julio Himede'o suprojektuotoje scenoje, kurios idėja – platus apkabinimas, su džiaugsmu priimant Ukrainą, šou dalyvius ir svečius iš viso pasaulio.

Prieš šeštadienį įvyksiantį 2023 m. „Eurovizijos“ finalą scena, kurioje įrengta 1500 metrų LED šviesų, jau gavo karališkąjį patvirtinimą.

Karalius Karolis III ir karalienė Camilla čia lankėsi prieš pat savo karūnavimą, įvykusį šeštadienį.

„Eurovizijoje“ dalyvauja atlikėjai iš Europos ir Centrinės Azijos, taip pat iš Izraelio ir Australijos.

Antradienį ir ketvirtadienį 22 val. Lietuvos laiku įvyks du pusfinaliai, kurių metu bus atrinktos 20 šalių, šeštadienį vakare dalyvausiančių didžiajame finale.

Prie jų prisijungs praėjusių metų nugalėtoja ir dėl piniginio indėlio į konkursą vietas finale automatiškai gaunantis vadinamasis didysis penketukas – Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Vokietija, Italija ir Ispanija.

Šiais metais įvestas balsavimo pakeitimas lems, kad pusfinaliuose balso teisė atiteks tik žiūrovams. Komisijos balai sudarys 50 proc. bendro rezultato tik finale.

JK vyriausybė stengėsi nuraminti visuomenę po neseniai parlamente išsakytų nuogąstavimų dėl bandymų kištis į renginį. Pernai dėl tokių atvejų kaltinti prorusiški įsilaužėliai.

„Nacionalinis kibernetinio saugumo centras yra pasaulinio lygio ekspertai, išmanantys atakas ir reaguojantys į rimčiausius incidentus“, – sakė technologijų ministras Paulas Scully (Polas Skalis).

Liverpulio uostamiestyje vykstant renginiams, susijusiems su „Eurovizija“, taip pat buvo atidengtas paminklas, sukurtas kaip vilties simbolis Ukrainai.

Aliuminio statula, vaizduojanti vyrą su knyga, nuo kurios skrenda balandis su Ukrainos vėliava, kol kas liks sode „Strawberry Field“ prie buvusių labdaros organizacijos „The Salvation Army“ vaikų globos namų.

Tačiau statula šiame sode, davusiame pavadinimą garsiajai psichodelinei „The Beatles“ dainai, neliks amžinai – kai tik bus atkurta taika, ji bus išsiųsta į Ukrainą.

Didysis finalas bus transliuojamas šeštadienį (gegužės 13 d.), tačiau „Eurovizijos“ savaitėje pirmiausia galite pamatyti daugybę transliacijų.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder