Gamtos ženklus stebinti moteris pasakė, kada imti atostogas: tada lepins karštis

(2)

Varėnos rajone, Marcinkonyse, gyvenanti ir nuo vaikystės gamtos ženklus stebinti bei juos suprantanti Janina Janušauskienė sako, kad gamta parodo, kokie orai mūsų laukia. Moteris pasakojo, kokia bus vasara ir kokių orų tikėtis.

Šį savaitgalį termometro stulpeliai pasieks kone 30 laipsnių šilumos, o vėsesni orai ir lietus, panašu, greitu metu Lietuvoje nesilankys.

Daug saulės ir mažai lietaus

Gamtos ženklus suprantanti dzūkė sako pastebėjusi, kad birželio 6-osios rytą ant žolės nebuvo iškritusi rasa. Tai reiškia, jog gan ilgą laiką drėgmės ir kritulių nesulauksime ir maždaug mėnesį laiko vyraus karštis.

„Birželio šeštąją nebelijo, buvo karšta diena, bent pas mus net atsikėlus nebuvo rasos, buvo šalta. Miške praktiškai rasos nebebuvo, reiškia, nebebus lietaus mėnesį ir daugiau. Nors pranešė, palijo, bet nuo birželio 15 eina viskas kitaip, turėtų būti gana karštos dienos ir šalti rytai“, – kalbėjo Janina.

Moteris patikina, kad atostogaujantiems dabar puikus laikas, mat iki liepos vidurio turėtų laikytis šilti, sausi orai, dienomis saulė lepins savo spinduliais, o ir didelių vėjų nesulauksime.

„Šilumos banga iki liepos vidurio tikrai išsilaikys, gal praeis perkūnija, bet kad būtų vėjų didelių, kurie medžius išvartytų, nebus. Vasara turėtų būti ramesnė, be medžių laužymo, be tokių dalykų.“

Po karščių laukia permainos

Tačiau ji sako, kad nuo liepos vidurio orai turėtų pasikeisti ir priminti gegužės mėnesį vyravusius orus.

Dzūkijoje gyvenanti Janina pastebi, kad rugpjūtį sulauksime daugiau lietaus, kuris dabar itin svarbus, ypač grybautojams ir uogautojams. 

„Rugpjūtis turėtų turėti drėgmės. Dar pažiūrėsim, kokios bus Joninės, koks rytas, naktis. Rugpjūtis tikrai turėtų būti ne toks karštas kaip dabar. Neturėtų taip jau būti. Jis bus vasariškai lietuviškas. Pasirodė pirmos voveraitės, pirmą kartą jas apdžiovino, bet jeigu nepalis, derliaus mes nesulauksim. Jos pasirodė, reiktų drėgmės, o jos miške pas mus tikrai nėra. Vietomis netgi džiūsta žemuogių krūmai“, – apmaudo neslepia moteris.

Ji sako, kad apie orus daugiau bus galima pagal Joninių dienos rytą ir vakarą, tačiau gali būti, jog rugpjūčio pabaigoje sulauksime netikėtumų.

„Gali būti taip, kad mes rugpjūtį galim sulaukti šalnų, kurios būna rugsėjo pabaigoj. Bet reikia pažiūrėti, koks bus Joninių rytas. Dar reikia pasižiūrėti, kiek kukuos gegutė, kiek laiko gandrai savo vaikus prižiūrės ir kiti paukščiai. Tai atspindi vasaros pabaigą.“

Naktimis trūks šilumos

Ir šiandieną dar galima išgirsti kukuojančią gegutę, nors, kaip pastebi Janina, neretai tokiu laiku jos jau negirdėti, o tai – geras ženklas:

„Šiandien ji dar kukuoja, o jau būna tokiu laiku, kad gegutės nebegirdim. Jeigu gegutė kukuoja šiuo metu, jau vos ne Joninės, vadinasi mūsų vasara turėtų prasitęsti ilgai. Ir medžiai tai pranašauja, jie be galo žali, labai gražiai sužaliavo. Kartais būna, kad vos sužaliuoja ir nuo saulės pradeda geltonuoti“, – kalbėjo pašnekovė.

Moteris taip pat sako, jog ši vasara kiek kitokia – dienomis vyrauja karštis, o naktys šaltos, tad naktinės šilumos šiemet pritrūks. Jeigu tai per savaitę nepasikeis, Janina įspėja, kad derliui tai bus ne į naudą.

Anksčiau, jeigu būdavo karšta, būdavo ir naktys šiltos, o šiemet viskas atvirkščiai. Labai greitai išdžiūvo žemė, ganėtinai sausa samana, net laistant tiesiog negali tiek prilieti, kad būtų drėgna, nes labai greitai išdžiovina vėjas, šaltis naktimis ir dieninė saulė. 

Jeigu naktinis šaltis nepraeis po Joninių, vadinasi jis išliks ir tai labai atspindės agurkams, pomidorams. Iš viso labai sudėtinga visam derliui.“

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder