Eglė Pelienė-Venslovė

Eglė Pelienė-Venslovė: Vieni laidų vedėjai mylimi, kiti - nemėgstami. Kodėl?

Rubrikoje „Mini interviu" kalbamės su veidotyros specialiste, psichologe Eglė Peliene-Venslove.

 

- Kaip apibūdintumėme lietuviškų TV kanalų laidų vedėjų veidus?

- Neišskirčiau kokios nors vienos krypties ar ypatybės. Nes tiek pramoginių laidų vedėjų, tiek Žinių vedėjų veidai labai skirtingi, skiriasi ir jų stilistika. Viena, kas juos vienija, tai jų telegeniškumas.

Žinant, kad kamera žmogui „prideda ne vieną kilogramą", akivaizdu, kad daugelis laidų vedėjų yra itin smulkaus sudėjimo.

O smulkus sudėjimas rodo, kad jų organizmuose yra daug dopamino ir tai yra žmonės, kuriems patinka būti dėmesio centre.

Vedu viešojo kalbėjimo mokymus, tad grupėje paklausiau mokymų dalyvių nuomonės apie TV laidų vedėjus, nes ir pačiai buvo įdomu, kaip žmonės priima vedančiuosius, kurie patinka, kurie ne.

Iš pokalbių supratau vieną akivaizdų faktą - visai nieko nelemia laidos vedėjų amžius, nes jų populiarumas priklauso nuo keleto pagrindinių dalykų. Arba žiūrime laidą dėl to, kad mums patinka vedantysis, arba nežiūrime jos kaip tik dėl to, kad mums nepatinka vedėjas.

Tarkime, erzina balso tembras. Arba tai, ką mes matome, nerezonuoja su tuo, ką mes girdime, kokios mimikos, grimasos matyti vedėjo veide.

Mes jaučiame, kad tai, ką mes matome eteryje, gerokai skiriasi nuo pačios asmenybės, kokia ji yra natūralioje būsenoje. Tad kalbėdami apie labiausiai nusibodusius ir nemėgstamiausius televizijos veidus žmonės minėjo tuos vedančiuosius, kuriuose ir yra būtent tas disonansas, jaučiama jų arogancija.

Tarp labiausiai nusibodusių buvo minima Beata Nicholson, labiausiai erzinantys TV veidai - Rūta Mikelkevičiūtė, Gintarė Gurevičiūtė, Marius Jančius.

Kodėl? Tai nei geresni, nei blogesni vedantieji. Tiesiog žmonės labai greitai pajaučia natūralumo, autentiškumo stoką.

- Ar žiūrovui atsibosta ir daug metų TV ekrane pasirodantis tas pats laidos vedėjo ar vedėjos veidas? Kaip dažnai turėtų keistis laidos vedėjai?

- Manyčiau, esmė ne čia. Pasižiūrėkime į Nemirą Pumprickaitę, Editą Mildažytę. Kam jos patiko prieš 20 metų, tam patinka ir dabar. Kam nepatiko tada, nepatinka ir dabar.

Nes turbūt svarbu net ne laikas, o kiek laidos vedėjas geba apskritai kas kartą pateikti save kaip įdomią, autentišką asmenybę, ir, žinoma, sugeba nespinduliuoti arogancijos.

Nes, pavyzdžiui, R.Mikelkevičiūtės nepopuliarumas labai susijęs su jos demonstruojama arogancija, kurią žmonės labai jaučia.

Tokia ji buvo ir prieš 20 metų. Ir imkime „Stiliaus" laidos vedėją Violetą Baublienę, kuri taip pat laidą veda daugybę metų, bet yra vis taip pat mėgiama, nes ji visiems rezonuoja kaip rami, išlaikyta, įdomi laidos vedėja. Ir žiūrovui nesvarbus jos amžius, nes aktualiausia - jos spinduliuojama pagarba auditorijai.

Be jokio pasikėlimo, savo pranašumo demonstravimo.

Vienas iš gražiausių veidų, ką išskyrė ir mano kalbinti mokymų dalyviai, - LNK žinių vedėja Lina Kairytė. Paminėti galima ir Gintarą Deksnį, Marijų Žiedą. Juose yra balansas, natūralumas, adekvatumas, nesijaučia jokio „perspaudimo".

- Ar nėra taip, kad visos laidų vedėjos pakišamos po „plastikinio veido širma", nes gausus makiažas paslepia individualius žmogaus bruožus?

- Be abejo, tai suvienodina veidus, jie praranda išraiškingumą. Aš išskyriau L.Kairytę dėl to, kad joje viskas dera, viskas natūralu. Ir N.Pumprickaitė išlaiko savo stilistiką, ji išsiskiria.

Visai kitaip mes matome laidos vedėją, kai jis, kaip asmenybė, neturi savo stiliaus. Prisiminkite „Eurovizijos" atrankos vedančiųjų porą - buvo kaip automatai. Giedrius Masalskis, nors ir turi didžiulę patirtį, buvo lyg plastikinis.

Matyt, „plastikinio veido širmą" dažniausiai užsideda tie laidų vedėjai, kurie neturi ar nemoka išreikšti savo autentiškumo. Jie sėda į grimo kėdę, juos aprengia, jie įsivaizduoja menamą tobulą vedantįjį, bet...

Sakoma, kuo labiau mes norime prilygti kažkokiam standartui, arba atitikti tam tikrą normą, tuo labiau prarandame savo autentiškumą, žavesį, charizmą.

Ko gero, tą plastikinį veidą lemia ne tiek makiažas, kiek žmonės, neradę savo stiliaus arba net nenorintys būti autentiški ir tikri.

Dažnai žiūriu „Deutsche Welle", CNN kanalus ir matau, jog ir ten laidos vedėjai yra pagrimuojami, bet jie išlaiko savo autentiką, nebijo būti savimi.

O mūsų televizijose 50 proc. laidų vedėjų įsivaizduoja, kokie turi būti vedantieji ir stengiasi tokie būti pamiršdami natūralumą.

Daugeliui mano pašnekovų tokio plastikinio veido pavyzdžiu buvo dabar į motinystės atostogas išėjusi Ugnė Siparė.

Tas pats pasakytina apie G.Gurevičiūtę - tiek susitelkiama į išvaizdą, tiksliau į formą, kad išnyksta turinys.

Manau, kad mūsų televizijos, ir tai yra turbūt liūdniausias dalykas, bando propaguoti jaunystės, išvaizdos kultą ir naikina autentiškumą.

O žiūrovams patinka tie laidos vedantieji, kurie, nors ir vyresnio amžiaus, bet išlaiko savąjį charizmatiškumą - jie patrauklūs žiūrovui, nes nebijo būti savimi.

Organizatorių nuotr.

Rūta Mikelkevičiūtė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Organizatorių nuotr.

Beata Nicholson. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Organizatorių nuotr.

Gintarė Gurevičiūtė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Organizatorių nuotr.

Gintaras Deksnys. Redakcijos nuotr.

Organizatorių nuotr.

Nemira Pumprickaitė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Organizatorių nuotr.

Edita Mildažytė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Organizatorių nuotr.

Violeta Baublienė. Eltos nuotr.

Organizatorių nuotr.

Lina Kairytė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Organizatorių nuotr.

Nombeko Augustė ir Giedrius Masalskis. Eltos nuotr.

respublika.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder