Chemikalai tualetiniame popieriuje

Floridos universiteto ekologų tyrimo duomenimis tualetiniame popieriuje yra pavojingų cheminių medžiagų PFAS. Buvo tirti mėginiai iš beveik visų žemynų. Jeigu mokslininkai yra teisūs, „amžinųjų chemikalų" šaltinis - jau seniai nutekamuosiuose vandenyse.

Kas tos PFAS ir kuo jos pavojingos? Prie vadinamųjų amžinųjų chemikalų arba PFAS šiandien priskiriama 14 tūkstančių nuodingų junginių, kurios plataus vartojimo prekėms paprastai suteikia atsparumą vandeniui, apsaugo nuo dėmių arba šilumos ir pan.

„Amžinosiomis" jos vadinamos todėl, kad sukurtos žmogaus, o ne gamtos, jos natūraliai nesuyra ir kaupiasi aplinkoje. Gyviems organizmams jos gali sukelti vėžį, reprodukcinės sistemos ligas, autoimunines ir kitas.

Atliekant tyrimą buvo tikrinamas 21 prekės ženklo tualetinis popierius iš Šiaurės, Centrinės ir Pietų Amerikos, Vakarų Europos ir Afrikos.

Visuose mėginiuose buvo rasta PFAS - 6 junginiai, tarp jų labai toksiški. O tai reiškia, kad pavojingi chemikalai nuplaunami ir iš unitazų patenka į valymo įrenginius. Iš ten jie prasiskverbia į nutekamųjų vandenų nuosėdas, kartu su trąšomis nukeliauja į ariamas žemes ir patenka į vandentakius.

Tiesa, tyrimo autoriai pabrėžia, kad patys neskuba atsisakyti tualetinio popieriaus. „Tų gamintojų, kurie naudojo perdirbtą popierių, gaminiuose buvo tiek pat PFAS, kiek ir tų, kurie to nedarė, taigi tikriausiai išvengti PFAS tualetiniame popieriuje yra neįmanoma.

Bet aš neteigiu, kad žmonės turi nustoti jį naudoti arba naudoti jo mažiau", - sako Džeikas Tompsonas (Jake Thompson), pagrindinis tyrimo autorius. Pasak Dž.Tompsono, problema yra ta, kad nustatytas dar vienas PFAS šaltinis, ir tai rodo, kad chemikalai yra paplitę visur.

Nors tualetinio popieriaus gamintojai tvirtina, kad nenaudoja ir nededa į popierių PFAS, faktai rodo priešingai. Tačiau gali būti, kad gamintojai patys nežino apie PFAS medžiagose. Pasak Dž.Tompsono, pagal PFAS kiekius galima spręsti, kad jie į popierių pateko iš gamybinių įrengimų.

Šios grupė chemikalai taip pat naudojami kaip tepalai, instrumentai galėjo patekti į gamyklas jau apdoroti PFAS, pavyzdžiui, kad popieriaus masė neliptų prie įrengimų.

Tyrimo metu taip pat buvo tiriamos nuotekos iš 8 valymo įrenginių. Didžiąją dalį PFAS jose sudarė junginys 6:2diPAP, kuris gali virsti stabilesniais „amžinaisiais chemikalais".

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder