Atminties sutrikimai išgėrus alkoholio: mokslininkai nustatė tris pagrindines priežastis

Tyrimas rodo, kad alkoholio dozė yra tik vienas iš veiksnių ir net ne pagrindinis.

Alkoholio vartojimas ne tik didina riziką mirti nuo širdies smūgio ir kitų ligų, bet ir gali sukelti atminties sutrikimus kitą rytą. Pensilvanijos universiteto (JAV) mokslininkų komanda pabandė išsiaiškinti tokių "alkoholinių užtemimų" priežastis. Rezultatai paskelbti žurnale "Alcoholism: Clinical and Experimental Research".

Kaip pažymi tyrėjai, atminties sutrikimai yra gana dažna alkoholio vartojimo pasekmė. Siekdami išsiaiškinti priežastis, mokslininkai atliko eksperimentą su 79 savanoriais studentais nuo 18 iki 22 metų.

Visiems jiems ant riešo buvo uždėti jutikliai, skirti stebėti apsvaigimo nuo alkoholio lygį, ir kiekvieną rytą jų buvo prašoma užpildyti klausimynus, kuriuose buvo nurodoma, ar jie gėrė praėjusią dieną ir ar prisimena vakaro įvykius.

Per mėnesį trukusį eksperimentą buvo užfiksuoti 486 gėrimo epizodai, iš kurių po 147 epizodų įvyko amnezija. "Alkoholio sąmonės pritemimą" bent kartą per šį laikotarpį patyrė 69,3 proc. eksperimento dalyvių.

Palyginę visus surinktus duomenis, tyrimo autoriai sugebėjo nustatyti tris pagrindinius veiksnius, turinčius įtakos atminties praradimui išgėrus alkoholio, - apsvaigimo nuo alkoholio greitį, jo trukmę ir didžiausią vertę.

"Rezultatai patvirtina mintį, kad tai, kaip žmogus geria, yra svarbu prognozuojant su alkoholio vartojimu susijusių atminties sutrikimų riziką", - teigė tyrėjai.

Tyrėjų teigimu, staigus apsinuodijimas alkoholiu 2,69 karto padidina atminties sutrikimų riziką. Didžiausios alkoholio koncentracijos kraujyje reikšmės "aptemimo" riziką padidina 2,93 karto. Tačiau stipriausią poveikį turi apsvaigimo trukmė: ilgai vartojant alkoholį laikinos amnezijos rizika padidėja 4,16 karto.

Kartu tyrimo autoriai pripažino, kad gautų rezultatų reprezentatyvumas nėra idealus. Pirma, jie turėjo labai mažą tiriamųjų imtį, iš kurios didžiąją dalį sudarė baltaodės (86,1 %) merginos (55,7 %).

Antra, eksperimentas truko tik mėnesį ir pateko kaip tik per švento Patriko dieną (siejamą su alkoholio vartojimu), o paskui - per Velykų savaitgalį (kai daugelis studentų išvyksta namo, kur geria mažiau).

Taip pat pažymima, kad kai kuriais atvejais studentai galėjo nesuvokti, kad turėjo sąmonės pritemimą, ir, matyt, neįrašė to į klausimyną.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder