Atėjus rudeniui žaliųjų erdvių priežiūra nesibaigia – kiemo, balkono ar terasos augalai gali džiuginti ištisus metus

Apie žaliųjų erdvių priežiūrą dažniausiai susimąstome atėjus pavasariui ir nutirpus sniegui. Tačiau aplink namus esančių žaliųjų erdvių, daugiabučių balkonų bei terasų grožis gyventojus gali džiuginti ištisus metus.

 

Kaip augalus paruošti rudeniui ir kaip užtikrinti žaliųjų erdvių patrauklumą net iškritus pirmajam sniegui pasakoja „Civinity Namai“ darbų vadovė Liudmila Dementenko.

Paruoškite žaliųjų teritorijų augalus žiemai

Jau ankstyvą rudenį žaliosios teritorijos pradedamos ruošti žiemai. Pasak „Civinity Namai“ specialistės, tradiciškai jau ankstyvą rudenį augalai žaliosiose erdvėse yra genėjami, tręšiami ir paruošiami žiemai.

Ruošiant augalus žiemai rekomenduojama baltini vaismedžių kamienus ir pagrindines šakas ir taip juos apsaugoti temperatūros kaitos. Visžaliai krūmai turėtų būti aprišami tinklu taip juos apsaugant nuo sniego, kurio svoris gali aplaužyti šakas.

Žaliosiose erdvėse esančius krūmus rekomenduojama mulčiuoti ir taip apsaugoti šaknis nuo atšiauraus šaltojo sezono oro. Taip pat reikia pasirūpinti daugiametėmis gėlėmis: pašalinti nužydėjusius žiedus, nukirpti lapus, šaknis mulčiuoti. Visus augalus siūloma palaistyti ir patręšti konkrečiam augalui skirtais preparatais.

Geras metas koreguoti želdinių suplanavimą

Ruduo – puikus metas koreguoti želdinių suplanavimą. Sugrėbus medžių lapus ir sutvarkius teritoriją gerai matosi bendras žaliosios erdvės vaizdas, o jį matydami galime spręsti, kokių augalų yra per daug, kurie augalai peraugę, kuriuos reikia pašalinti ar atsodinti.

„Jeigu vasarą svajojate apie naujus augalus, tačiau bijojote, kad jie neprigis, ruduo puikus metas, tai padaryti. Šį metų laiką verta pasisodinti naujesnių, augesnių medžių, kurie per rudenį turėtų įsišaknyti ir per žiemą pailsėję, sukaupę jėgas, pavasarį bus pasiruošę džiuginti savo žaluma,“ – sako L. Dementenko.

Nepamirškite balkonuose ar terasose laikomų augalų

Augalais balkonus ir terasas puošiantiems gyventojams pirmiausia rekomenduojama pašalinti vienmetes gėles, aprišti vazonuose auginamus krūmus ar medelius taip juos apsaugant nuo artėjančių šalnų. Prieš apdengiant augalus juos taip pat rekomenduojama patręšti.

Pasak L. Dementenko augalams augant per kurį laiką jiems prireikia daugiau erdvės - tokius augalus rudenį siūloma persodinti į didesnius vazonus ar perkelti į žemę.

Sodinkite augalus, kurie džiugins ir šaltuoju sezonu

Nužydėjus vienmetėms gėlėms nebūtinai namo kiemas, balkonas ar terasa iki pavasario turi likti be augalų. Norintiems augalais džiaugtis ir šaltuoju sezonu rekomenduojama pasisodinti įvairių viksvų, smilgų, hortenzijų. Šie augalai yra natūralistiniai, pusiau laukiniai, dekoratyvūs ir žiemą, ir vasarą.

„Pastebime tendenciją, kad vis daugiau gyventojų nori džiaugtis augalais ir žiemą. Pastaruoju metu tapo madingi žoliniai dekoratyviniai augalai, kurie pasižymi ne dideliais stambiais žiedais, o aiškia struktūra, kurią jie išlaiko ir žiemą. Tokie augalai kaip kraujalakė, gojinis šalavijas, astrancija, astilbė vėlyvą rudenį po šalnų nesuglemba ir neišvirsta, o sudžiūvą ir puošia aplinką,“ – sako „Civinity Namai“ specialistė.

Įsitikinkite, kad balkonas yra techniškai tvarkingas

Vis daugiau miestiečių butų balkonus išnaudoja kaip jaukią papildomą buto erdvę, kurioje augina augalus, o artėjant Kalėdoms juos papuošia įvairiaspalvėmis lauko lempučių girliandomis.

Norint, kad balkonas džiugintų, svarbu užtikrinti tvarkingą jo techninę būklę. Tam, kad balkonas atlaikytų savo, o taip pat vazonų ir juose esančių žemių, augalų bei žmonių svorį jis turi būti techniškai tvarkingas.

„Pastebėjus, kad balkone yra jo konstrukcijos pažeidimų ar vandens pratekėjimo požymių rekomenduojame nedelsiant kreiptis į daugiabučio namo administratorių, kuris įvertins techninę balkono būklę ir rekomenduos sekančius žingsnius.

Avarinės būklės balkonai tvarkomi nedelsiant, o siekiant apsaugoti gyventojus, praeivius bei materialų turtą, laikinai aptraukiami tinklais.

Prastos, tačiau neavarinės būklės, balkonų nerekomenduojame gausiai apstatyti augalų vazonais ir kitais daiktais ir drauge su namo administratoriumi iš anksto suplanuoti jų remonto darbus,“ – teigia „Civinity Namai“ darbų vadovė.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder