Artėjant Valentino dienai: ką daryti, jei santykiams trukdo bloga nuotaika?
„Eurovaistinė internete" vaistininkė Evelina Laurinavičiūtė, nemokamai konsultuojanti internetu, sako, jog padidėjusį jautrumą, dirglumą ar irzlumą, dėl kurio neretai nukenčia ir asmeninis gyvenimas, gali sukelti patiriama nervinė įtampa, tam tikrų medžiagų trūkumas organizme. Tad, artėjant meilės dienai, farmacininkė pataria, kaip padėti sau ir partneriui pasijusti geriau.
Skirti laiko sau ir kokybiškam poilsiui
Nerimas, nuolatinis buvimas namuose ar trintis su partneriu kai kuriems gali tapti sunkiai pakeliama našta. Daugybė žmonių jau ilgą laiką dirba iš namų, dažnai kartu su antrąja puse praleidžia ištisas dienas, todėl šiuo laikotarpiu itin svarbu atrasti laiko tik sau, mokytis pažinti savo emocijas ir išsiugdyti kasdienius įpročius, kurie padėtų pagerinti emocinę būklę ir atsipalaiduoti.
Anot vaistininkės, patiriantiems nerimą iš tiesų gali atrodyti, kad kai kuriuos kasdienius dalykus atlikti tampa sunkiau, dažniau kyla nepasitenkinimas, svyruoja nuotaikos. Apimti nervinės įtampos žmonės gali jaustis prislėgti ir apatiški, dažnai užsisklendžia ir nenori bendrauti. Dėl to gali labiau nei įprastai erzinti tai, kas anksčiau atrodė nereikšminga, gali tapti sunkiau susikalbėti su partneriu, spręsti konfliktus ir vienas kitą suprasti.
„Sumažinti įtampą ir nerimą, ramiau reaguoti į kylančius iššūkius ar nesutarimus, gali padėti kokybiškas laikas sau – knygų skaitymas, reguliarus sportas, pasivaikščiojimas gryname ore, mankšta ar kita atpalaiduojanti veikla. Ypatingai svarbus ir poilsis – kokybiškas miegas padeda lengviau valdyti emocijas ir nuotaikų kaitą", - sako vaistininkė.
Norintiems pagerinti emocinę savijautą, vaistininkė taip pat pataria laikytis darbo ir poilsio režimo. Rekomenduojama po darbo valandų negalvoti apie nebaigtus darbus, juolab nesinešti jų į namus ir leisti sau pailsėti. Tuo tarpu darbe – negalvoti apie namų rūpesčius, asmenines problemas.
Rinktis sveiką ir subalansuotą mitybą
Tai, ką ir kaip valgome, taip pat turi didelę reikšmę normaliai nervų sistemos veiklai. Tinkami valgymo įpročiai ir subalansuotas maistas gali būti vienas iš būdų pagerinti nuotaiką ir sumažinti nervinę įtampą.
Pasak E. Laurinavičiūtės, reikėtų stengtis nepamiršti pavalgyti, nedaryti didelių tarpų tarp valgymų ir maitintis subalansuotai. Tam, kad organizmui netrūktų vitaminų ir būtinųjų maistinių medžiagų, į kasdienį racioną rekomenduojama įtraukti kuo daugiau vaisių ir daržovių, ankštinių – pupelių, lęšių, avinžirnių. Taip pat vartoti pakankamai sveikųjų riebalų, kurių turi riebi žuvis, šalto spaudimo alyvuogių aliejus, riešutai, kiaušiniai, avokadai, juodasis šokoladas.
Svarbu gerti ir pakankamą kiekį vandens. Ryte galima rinktis stimuliuojamąsias arbatas, tokias kaip juodoji ar žalioji, tuo tarpu vakare – raminamąsias žolelių: melisos, mėtų, gudobelės, jonažolių.
Stiprinti nervų sistemą vitaminais ir mineralais
Stipriai nervų sistemai svarbus tiek gyvenimo būdas ir pozityvus požiūris, tiek ir tinkama vitaminų ir mineralų pusiausvyra organizme. Bene svarbiausi vitaminai, stiprinantys nervų sistemą, užtikrinantys tinkamą jos funkcionavimą ir galintys padėti sumažinti įtampą – B grupės vitaminai.
„B grupės vitaminų trūkumą gali išduoti padidėjęs emocinis jautrumas, liūdesys. Todėl klientams, kurie konsultuojasi internetu ir skundžiasi padidėjusiu jautrumu bei dirglumu, rekomenduojame vartoti B grupės vitaminus. Kadangi šių vitaminų funkcijos glaudžiai susijusios, patariame iš karto vartoti jų kompleksą – B1, B6, B12. Būtent jie, derinami su taisyklinga mityba ir tinkamais kasdieniais įpročiais, gali padėti įveikti nervinės įtampos simptomus", – sako farmacininkė.
Vaistininkė paaiškina, kad B grupės vitaminai – nervinės sistemos pagrindas. Šių vitaminų organizmas pats nekaupia, todėl gali prireikti jų gauti ne tik su maistu, bet ir papildomai, ypač patiriant daugiau įtampos nei įprastai. E. Laurinavičiūtė priduria, kad nervų sistemai taip pat svarbūs ir antioksidantai – vitaminai A ir C.
Normaliai nervų sistemos veiklai taip pat reikalingas magnis bei cinkas. Esant magnio stygiui, gali padidėti jautrumas, atsirasti dirglumas, nuovargis, sutrikti miegas. Taip pat gali pasireikšti galvos svaigimas bei skausmas, impulsyvumas, atminties pablogėjimas. Preparatai, kurių sudėtyje yra cinko, stiprina imuninę sistemą ir atsparumą stresui, todėl šis mineralas taip pat labai svarbus nervų sistemos veiklai.
Neleisti nervinei įtampai užsibūti
Natūralu, kad tam tikrais gyvenimo momentais žmogus gali patirti nerimą – naujame darbe, pakeitus gyvenamąją vietą ar įvykus kitokiems pokyčiams. Tačiau pajutus, kad bloga savijauta ir nervinė įtampa kamuoja per dažnai ir per ilgai, vaistininkė ragina nenumoti ranka ir nelaukti, kol tai praeis savaime.
„Kai nerimas užsitęsia, jis sekina mūsų organizmą ir gali iššaukti rimtas problemas, netgi depresiją. Jeigu nerimas apėmęs nuolat, tęsiasi kurį laiką ir ši būsena trukdo kasdieniam gyvenimui, rekomenduojama pasikonsultuoti ne tik su vaistininku, bet ir su gydytoju" – sako E. Laurinavičiūtė.
Rašyti komentarą