Artėjant mokytojų dienai Liucina Rimgailė kviečia brangiausiam ugdytojui iškepti pyragą: „Visada liksiu jai dėkinga“
Per DELFI TV ir soc. tinklo „Facebook“ „Rimi“ paskyroje rodomos laidos metu Liucina Rimgailė, kuri yra tikra desertų meistrė, apie rudenį sodus nusėjusių obuolių naudą kalbins gydytoją dietologę dr. Editą Gavelienę, o „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė paskatins pyragams naudoti ne tik vaisius, bet ir daržoves.
Mokytojų sutiko ne tik mokykloje
Yra mokytojų, kuriuos prisimename visą gyvenimą. Tokią turi ir sveikatai palankią mitybą skatinančios laidos „Rinkis sveikiau“ vedėja, verslininkė Liucina Rimgailė.
„Kaskart gera nukeliauti mintimis į praeitį ir prisiminti savo lietuvių kalbos mokytoją, kuri per dvejus paskutiniuosius metus mokykloje iš manęs išspaudė tiek daug, kad atėjusi iš lenkų mokyklos šimtuku išlaikiau lietuvių kalbos egzaminą!
Esu dėkinga ir savo gyvenimo mokytojai, Edvinai, kurią sutikau Verslo klubo lyderystės mokykloje. Prisiminimai tokie šilti, kad akyse kaupiasi ašaros“, – laidoje prisipažins L. Rimgailė.
Tuo tarpu laidos viešnios, kulinarijos techologė Lina Barčaitė su dėkingumu prisimena savo matematikos ir chemijos mokytojas, o Edita Gavelienė – pirmąją pradinių klasių mokytoją, taip pat dailės bei literatūros ugdytojas, ir jau vėliau, universitete, sutiktą pirmąją dietologijos mokytoją, kurios dėka ji atrado šį, taip jai patinkantį, mokslą.
„Šilčiausius linkėjimus siunčiu ir savo mamai – pradinių klasių mokytojai, visiems savo bei savo vaikų mokytojams“, – su būsima švente sveikina E. Gavelienė.
Visos laidos dalyvės sutinka, kad kartais sutiktas geras mokytojas gali pakeisti gyvenimą, o jų dėka tampame tokie, kokie esame – už tai visada liekame dėkingi.
Obuolys – kasdienis mūsų vaisius
Gydytoja dietologė laidoje dr. E. Gavelienė prisipažins, kad labai mėgsta skanauti obuolius, kurie susiję su širdį glostančiu vaikystės prisiminimu, kai išeini ankstyvą rytą į rudenišką sodą su besidraikančiais voratinkliais ir nuo obels šakos nusiskini rasotą obuolį.
„Kiekvienam produktui skonio suteikia jame esančios maistingosios medžiagos, bet prie to, ar jis mėgstamas, prisideda ir geri mūsų prisiminimai bei asociacijos.
Obuolius galima išlaikyti visus metus ir jais gardžiuotis tada, kai jau neturime šviežių uogų bei kitų šviežių vaisių. Tad obuolį ar kriaušę galime kasdien suvalgyti priešpiečiams ar pavakariams“, – rekomenduoja maisto ekspertė.
Lietuvoje turime didžiulę obuolių įvairovę – nuo rūgštesnių iki labai saldžių, su daugiau skaidulų ar mažiau, bet visi jie yra fruktozės, mineralinių medžiagų, vandenyje tirpių vitaminų šaltiniai.
„Obuoliai yra maistingas produktas, vienodai naudingas tiek suaugusiems, tiek vaikams. Tai gali būti ir pirmasis vaisius, kurį mamos gali duoti skanauti kūdikiams nuo 6 mėnesių amžiaus, taip supažindinant vaikus su juos supančio pasaulio skonių įvairove“, – pasakoja gydytoja dietologė.
Nors patiekalus su obuoliais dažniausiai įsivaizduojame tik kaip saldžius kepinius, E. Gavelienė sako, kad turbūt nėra patiekalo, kurio negalėtume praturtinti obuoliu. „
Rūgštūs obuoliai gali būti naudojami vietoje citrinos, jų tyrės patiekiamos prie mėsos patiekalų, be to, tai puikus salotų, troškinių komponentas. Bet pats geriausias, paprasčiausias ir sveikatai naudingiausias būdas – skanauti šviežius obuolius vienus. Jei obuoliai užauginti mūsų kraštuose, juos dar palankiau vartoti čia gyvenančiam žmogui“, – sako E. Gavelienė.
Desertų meistrė Liucina Rimgailė laidoje pridurs, kad obuolys tikrai universalus vaisius, nes jį kepiniams galima panaudoti net vietoje kiaušinių, kurių nevalgo augalinės mitybos besilaikantys žmonės.
Pyragai su vaisiais ir daržovėmis – palankesni sveikatai
Kai už lango spalis, daugumos mūsų namuose kvepia obuoliais – pyragai su šiais vaisiais kepami pagal savus, patikrintus receptus kone visose šeimose. Prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė pataria dažniau kepiniams naudoti ne tik vaisius, bet ir daržoves: vietoje cukinijos galima įtarkuoti net virtų burokėlių.
Šokoladinį cukinijų su obuoliais pyragą Mokytojų dienai Lina laidoje iškeps iš tarkuotos cukinijos ir obuolių, šokolado, kiaušinių, speltos miltų, trupučio rudojo cukraus, šiek tiek alyvuogių aliejaus, kakavos ir kepimo miltelių. Gardžiam pyragui malonios drėgmės suteiks cukinija, o keps jis apie valandą.
Pasak gydytojos dietologės, Linos ruošiamas desertas ypatingas tuo, kad į jį įdėta cukinija, kuri pripažįstama kaip tirpių skaidulų šaltinis, be to, ji sulėtina cukraus įsisavinimą, sumažina pyrago glikeminį indeksą.
Taip pat kepiniui naudojamas ir šokoladas su dideliu procentu kakavos, o cukraus reikia labai nedaug. Balti kvietiniai miltai šiame recepte pakeisti sveikatai palankesniais speltos miltais, turinčiais mažesnį glikeminį indeksą.
Nepraleiskite progos išvysti šventinę, Mokytojų dienai skirtą laidą jau rugsėjo 30 dieną, 19 valandą per DELFI TV ir soc. tinklo „Facebook“ „Rimi“ paskyroje.
Laidos „Rinkis sveikiau“ komanda Mokytojų dienos proga kviečia namuose išsikepti šokoladinį cukinijų ir obuolių pyragą.
RECEPTAS
Pyragui reikės:
450 g cukinijos;
220 g obuolio;
300g speltos miltų;
100 g cukranendrių cukraus;
3vnt. kiaušinių;
150 g šokolado;
20 g kepimo miltelių;
150 g aliejaus;
50 g kakavos;
Druskos.
Gaminimo eiga:
-
Cukinija ir obuolys nuplaunami, obuoliui nulupame odelę ir išimame vidurį. Cukinijai nupjaustome galus. Smulkia tarka sutarkuojame cukiniją ir obuolį.
-
Miltus sumaišome su kepimo milteliais, druska ir kakava.
-
Šokoladą ištirpiname vandens vonelėje.
-
Visus ingredientus sumaišome.
-
Dedame į formą ir kepame įkaitintoje orkaitėje 165–170C apie 1 val.
-
Atvėsiname.
Skanaus!