Ar kada nors sutikote patologinį melagį?

Dauguma žmonių meluoja. Per tam tikrą savaitę apie 95 proc. žmonių praneša, kad meluoja. Nors nesąžiningumas plačiai paplitęs, laimei, dauguma žmonių meluoja retai, paprastai per dieną nemeluoja nė karto. Tačiau nedidelė dalis žmonių meluoja daug.

 

Savo darbe nustatėme, kad nedidelė žmonių grupė (kiek daugiau nei 5 proc.) meluoja kas antrą kartą. Šie gausūs melagiai dažnai vadinami patologiniais, kompulsyviais arba įprastais melagiais. Galbūt jums yra tekę susidurti su tokiu žmogumi.

Moksliniai tyrimai apie patologinius melagius

Nors patologiniai melagiai yra mūsų visuomenės dalis, mokslinių tyrimų apie juos atlikta stebėtinai mažai. Nėra visuotinai priimto patologinio melo apibrėžimo ir teorijos. Tačiau dauguma žmonių patologinius melagius konceptualiai supranta kaip žmones, kurie meluoja itin dažnai.

Pripažindami, kad patologinius melagius reikia apibūdinti išsamiau, atlikome tyrimą, kurio metu daugiausia dėmesio skyrėme tam, kaip dažnai tenka bendrauti su patologiniais melagiais ir koks yra šių bendravimų pobūdis.

Prognozavome, kad dauguma žmonių nurodys bendravę su patologiniu melagiu ir kad jie teigs, jog melagiai daugiausia meluoja sau naudingus dalykus.

Atlikome tyrimą, kurio metu 251 suaugusiojo klausėme apie jų įsitikinimus apie patologinį melą.

Taip pat teiravomės, ar jie kada nors bendravo su asmeniu, kuris, jų nuomone, yra patologinis, kompulsyvus ar įprastas melagis.

Žmonių, kurie pripažino bendravę su patologiniu melagiu, buvo klausiama papildomų klausimų apie tai, kokius melus sakė patologinis melagis, iš kur jie žinojo, kad tas asmuo meluoja, ir kokios buvo pasekmės melagiui ir jiems patiems.

Mūsų tyrimo rezultatai

Nustatėme, kad 91 proc. respondentų tikino turėję kontaktų su patologiniu melagiu.

100 proc. iš jų nurodė, kad melagis daugiausia melavo sau.

Jie apskaičiavo, kad jų pažįstami patologiniai melagiai per dieną pasakydavo 10 ir daugiau melagysčių.

Priešingai, jie apskaičiavo, kad dauguma žmonių per dieną pasako maždaug du melus. Jie taip pat nurodė, kad beveik pusė patologinių melagių melų buvo sakomi be jokios aiškios priežasties.

Toliau klausėme, apie ką patologiniai melagiai melavo, ir nustatėme tokį dėsningumą:

Dauguma jų pranešė, kad žinojo, jog asmuo meluoja, nes melas buvo labai neįtikėtinas.

Jie teigė, kad dažniausios neigiamos patologinių melagių pasekmės buvo prastos emocinės ir socialinės pasekmės, pavyzdžiui, atstūmimas ar audringi santykiai su kitais žmonėmis.

Panašiai patologinių melagių nesąžiningumas sukėlė neigiamų pasekmių ir mūsų tyrime dalyvavusiems žmonėms. Tos neigiamos pasekmės pirmiausia buvo emociniai ir socialiniai sunkumai.

Mūsų tyrimas yra pirminis žmonių patirties su patologiniais melagiais tyrimas.

Nėra visuotinai pripažintų patologinio melavimo diagnostikos kriterijų, o patologinio melavimo apibrėžimai labai skiriasi.

Apskritai dauguma mokslininkų (ir šio tyrimo dalyviai) mano, kad pagrindinis kriterijus, leidžiantis nustatyti, ar žmogus yra patologinis melagis, yra nuolatinis melavimas.

Šio tyrimo rezultatuose pateikiama žmonių patirtis, kurią jie patyrė susidūrę su patologiniais melagiais

. Atrodo, kad ši patirtis yra gana dažna ir daugiausia neigiama.

Šios išvados gali padėti suprasti patologinių melagių vaidmenį mūsų visuomenėje.

Kristianas Hartas, psychologytoday.com

Šio straipsnio bendraautorė - mano mokslinė bendradarbė, Alabamos universiteto klinikinės psichologijos doktorantė Renée Beach.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder