Aistra, pražudanti ir geriausius: azartiniai žaidimai sužlugdė ne vienos perspektyvios asmenybės gyvenimą

(3)

Priklausomybė nuo azartinių lošimų – itin įdomi ir klastinga liga. Skirtingai nei narkotikai ar alkoholis, į kuriuos dažniausiai pasineria gyvenimo smūgių palaužti, sunkiai besiverčiantys ar asocialūs asmenys, azartiniai lošimai gyvenimą gali sugriauti ir itin sėkmingiems, protingiems ir perspektyviems žmonėms.

Dažnas alkoholiko, narkomano stereotipas – tamsus, veiklos neturintis ir iš pašalpų gyvenantis provincijos gyventojas ar asocialus, ne kartą teistas nusikaltėlis. Tačiau su priklausomybe nuo lošimų kovojančių žmonių portretas – kiek kitoks; ne vienas iš jų yra turintis aukštąjį išsilavinimą, solidų darbą, geras pajamas, puikiai susitvarkęs gyvenimą ir užsitikrinęs ateitį.

Ne vieną iš tokių asmenybių greičiausiai yra tekę pamatyti TV ekrane, išgirsti per radiją. Kas skatina juos lošti ir pasiduoti pražūtingai priklausomybei, kuri iš pagrindų apverčia gyvenimą?

Teisininkai, sportininkai, radijo žvaigždės…

Pradėjus kalbėti apie perspektyvius ir žinomus žmones, kuriems gyvenimą apkartino nesuvaldyta aistra lošti, galima prisiminti ir kadaise perspektyviais laikytus krepšininkus, ir solidžius teisininkus. Netrūksta ir pramogų pasaulio atstovų.

Dar prieš savaitę dėl kadaise nesuvaldyto polinkio lošti teisme vėl linksniuotas kadaise daug dėmesio sulaukusio krepšininko Dovydo Rediko vardas. Toli eiti krepšinyje galėjęs sportininkas vienu gyvenimo metu buvo taip įsitraukęs į lošimus, kad apvogė tuometinę savo gyvenimo draugę, žinomą stilistę Astą Valentaitę.

Kai žaidimams ėmė trūkti pinigų, D. Redikas iš savo mylimosios ėmė vogti laikrodžius, kaklo papuošalus, auskarus ir kitas brangenybes. A. Valentaitė pavogtus daiktus buvo įvertinusi beveik 147 tūkst. eurų, o teismas 2018 m. konstatavo, kad vagysčių metu pasisavinta turto už 89 420 eurų.

D. Redikas teisme prisipažino, kad labiausiai pinigų reikėjo tam, kad galėtų lošti.

Priklausomybė nuo lošimo kaip reikiant pagadino krepšininkui gyvenimą – sportininkas, į kurį prieš keletą metų dėta daug vilčių ir lūkesčių, šiuo metu žaidžia antraeilėje Prancūzijos komandoje, teigia uždirbantis apie 1200 eurų per mėnesį, iš kurių turi atlyginti A. Valentaitei padarytą žalą, o jos neatlyginęs gali pakliūti už grotų.

Panašus likimas ištiko Rolandą Jakonį – anksčiau solidus Kauno advokatas dėl priklausomybės nuo lošimo buvo išbrauktas iš advokatų sąrašų, prisidarė didelių skolų, o 2019 m. buvo nuteistas už sukčiavimą.

18 metų advokatu dirbęs R. Jakonis sužlugdė tiek savo karjerą, tiek gyvenimą – šiandien jis blogu žodžiu minimas skolininkas, liūdnai pagarsėjo, kai nemokamai ėmėsi atstovauti už dainą „Šėtone, prašau“ teistam humoristui Vaidotui Grincevičiui-Whydotui, bet vėliau pasisavino jo pinigus.

Turima gyvenimiška patirtis, teisinės žinios nepadėjo R. Jakoniui slidžiame lošimų kelyje – sumos, kurias buvęs teisininkas palikdavo lošimo namuose, įvardijamos dešimtimis, jei ne šimtais tūkstančių eurų.

Buvusiam radijo laidų ir renginių vedėjui Pauliui Bukauskui nepadėjo iškalba ir charizma – vyras, kurio balsą ne vienas anksčiau buvo girdėjęs per radiją, taip įklimpo į lošimus, kad galiausiai ėmė masiškai sukčiauti – 2016 m. jam buvo iškelta didelės apimties byla dėl 51 nusikaltimo, dar keletą bylų P. Bukauskas turėjo ir vėliau, kol galiausiai atsidūrė už grotų.

Kad turėtų pinigų lošimui, vyras neva pirkdavo įvairią kompiuterinę techniką, už kurią „atsiskaitydavo“ suklastotais pinigų pavedimais, o tuomet veltui gautą prekę parduodavo, pinigus pralošdavo.

Kai P. Bukauskui ėmė grėsti kelionė už grotų, buvusi radijo žvaigždė išvyko į Angliją. Tačiau tuomet Lietuvą pasiekė pasipiktinusių tautiečių laiškai, mat P. Bukauskas ėmė naudotis emigrantų gerumu, skolintis pinigus, tačiau skolų negrąžindavo, o kai kuriuos geradarius dar ir apvogė.

Galiausiai P. Bukauskas buvo sugrąžintas į Lietuvą ir kelerius metus praleido už grotų, o išėjęs į laisvę apie savo patirtį prabilo žiniasklaidoje.

Sunkus nusikaltimų šleifas

P. Bukauskas nėra vienintelis, kurį aistra lošimui iš talentingos, gabios asmenybės pavertė sukčiumi ir nusikaltėliu.

2016 m. TV laidose dažnas svečias buvo tuo metu iš patiklių moterų gyvenęs Artūras Gricenko. Išvaizdus jaunuolis apie priklausomybę nuo lošimų buvo prabilęs ir viešai, prieš TV kameras, o galiausiai dėl to atsidūrė už grotų.

Mažiausiai 14 kartų teistas A. Gricenko „dėkoti“ už sugadintą gyvenimą gali būtent priklausomybei nuo lošimų – kad turėtų už ką lošti, jaunas vyras imdavosi įvairių suktybių: prekiaudavo išskirtiniais telefonų numeriais, kurių neturėjo, „skolindavosi“ pinigus, sukčiaudavo kitais būdais.

Dėl priklausomybės kentėjo ne tik A. Gricenko, bet ir su juo susijusios moterys – už grotų galiausiai patekęs nusikaltėlis televizijoje pasakojo, kad būtent dailiosios lyties atstovės sumokėdavo už jo potraukį.

A. Gricenko yra viešai pasakojęs, kaip virtualioje erdvėje moterims pučia arabus apie darbą banke, turtus ir namus, tačiau po kelių susitikimų jam staiga prireikia pasiskolinti 300–400 eurų. Vyras tikino, kad tokių dailiosios lyties naivuolių būta daug – per mėnesį nueidavo į 16 pasimatymų, iš kurių 3 ar 4 būdavo sėkmingi – A. Gricenko gaudavo pinigų.

Tikinęs, jog renkasi 28–35 metų amžiaus moteris, turinčias stabilias pajamas, A. Gricenko TV eteryje taip pat atviravo, kad turi nuolatinę draugę, kuri jo fiziškai netraukia, bet neva buvo davusi 4,5 tūkst. eurų ir kas mėnesį už jo draugystę susimoka dar po 500 eurų.

Apie draugystę su sukčiumi viešai buvo prabilusi ir viena jo išnaudota moteris – medikė TV eteryje pasakojo, kad po mėnesio bendravimo A. Gricenko paprašė paskolinti 300 eurų kostiumui ir žadėjo pinigus grąžinti po trijų dienų. Tačiau tai buvo tik apgaulės pradžia – vėliau ėmė „vėluoti“ atlyginimas, reikėjo dar pinigų, galiausiai moteriai buvo „padovanota“ kelionė į Ibizą, tačiau lyg tyčia naktį prieš kelionę A. Gricenko motinai „sustreikavo“ širdis, todėl teko „vežti“ ją ligoninėn. Tuomet ir paaiškėjo, kas per paukštis yra naujasis draugas.

Apgautųjų nuo šio jaunuolio būta tiek, kad aukos ėmė burtis į virtualias bendruomenes ir ieškoti būdų, kaip pamokyti sukč

ių. Panašaus likimo sulaukė ir kitas nuo lošimų priklausomas nusikaltėlis – Saulius Kurgonas, teistas bent 11 kartų. Dėl šio vyro virtualioje erdvėje susibūrė kelios apgautųjų grupės, apie jį garsiai prabilęs buvo ir žinomas fotografas Mindaugas Dulinskas ir perspėjo, kad šiuo žmogumi pasitikėti negalima.

S. Kurgonui gyvenimą taip pat apkartino lošimai, kuriems pinigų vyras prasimanydavo įvairiais sukčiavimo metodais – išsinuomodavo fotoaparatus, kurie greitai keliaudavo į lombardus, o už juos gauti pinigai – į lošimo namus, padirbinėdavo dokumentus, kurie padėdavo įsigyti vertingos technikos.

Per keletą metų sukčius buvo ne kartą teistas ir galiausiai sulaukė penkerių metų laisvės atėmimo bausmės, kuri po vėlesnių nuosprendžių tik didėjo. Tačiau dar 2019 m. pradžioje S. Kurgonas vis dar buvo laisvėje ir toliau vykdė nusikaltimus – apgavo net „Senukų“ prekybos centrą, kai pateikė neva jam išrašytą vienos bendrovės įgaliojimą ir šios bendrovės vardu įsigijo du išmaniuosius telefonus – „Huawei P20 PRO“, kainavusį 669 eurus, ir „Iphone XS MAX“, kainavusį 1269 eurus.

Aistra lošti gali priversti daryti ir labai sunkius finansinius nusikaltimus – praėjusį rugsėjį nuosprendžio sulaukė vienoje Vilniaus bendrovėje buhaltere dirbusi moteris, kuri buvo taip įklimpusi į azartinius žaidimus, kad šiems ėmė bendrovės pinigus, galiausiai taip pasisavino ir pralošė maždaug 108 tūkst. eurų.

Baudžiamojon atsakomybėn patraukta ilgametė darbuotoja, vėliau tapusi vyriausiąja įmonės buhaltere, kaltę pripažino. Anot moters, pasisavinti daugiau nei 100 tūkst. eurų iš bendrovės, kurios finansus ji prižiūrėjo, ją privertė priklausomybė nuo azartinių lošimų.

Pasak nuteistosios, ji galvojusi, kad, žaisdama su bendrovės pinigais, išloš ir tuomet pinigus grąžins, tačiau klimpo į vis didesnes skolas. Galiausiai buhalterė ėmė panikuoti, tačiau statymai tik didėjo, o pati moteris niekaip negalėjo nustoti lošti.

Nuteistoji teigė, kad problemos nepripažino iki paskutinės dienos, kol galiausiai pralošta šimtatūkstantinė suma paaiškėjo. Tik tuomet buhalterė kreipėsi į specialistus ir ėmė gydytis.

Lošėjo portretas: pradėti lošti gali ne kiekvienas

Psichologas, Lošimų priežiūros tarnybos (LPT) specialistas Olegas Mackevič, bendraudamas su Alfa.lt, pripažino, kad sergantieji priklausomybe nuo azartinių lošimų skiriasi nuo žmonių, turinčių priklausomybę nuo narkotikų, alkoholio. „Mokslas net aprašo, kad tai yra žmonės, turintys truputėlį aukštesnį nei vidutinis intelektą.

Tai žmonės, visai gebantys savimi pasirūpinti įvairiose gyvenimo situacijose“, – sakė O. Mackevič.

Tačiau viskas ne taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Pasak O. Mackevič, galimybes tapti priklausomu nuo lošimo visi turime daugmaž vienodas. Tačiau priklausomybei atsirasti būtina pradėti žaisti azartinius žaidimus, o tai jau prieinama ne visiems. „Tam, kad pradėtum lošti, reikia turėti lėšų. Žmogui, kuris uždirba minimalų atlyginimą, nekyla mintis pabandyti, kadangi tai yra brangi pramoga“, – sakė LPT specialistas.

Anot O. Mackevič, azartiniai lošimai yra pomėgis, kurį sau gali leisti tik turintys tam pakankamai pinigų. O pinigų dažniausiai turi inteligentiški, verslūs ir darbštūs asmenys.

„Verslūs žmonės patiria nuolatinį stresą, įtampą. Tam, kad kažkiek nusislopintų, jie gali turėti polinkį vartoti narkotikus, vaistus, natūraliai taip pat ir lošimas suteikia galimybę nusislopinti“, – sakė psichologas.

Pasak O. Mackevič, priklausomybė nuo lošimo vystosi lėtai, tačiau pamažėle smegenyse įvyksta pokyčiai, kurie būdą atsipalaiduoti paverčia būdu pabėgti nuo tikrovės.

„Lošimo procese išsiskiria daug laimės hormonų. Taip pašalindama stresą psichika įpranta prie bet kokios stresinės situacijos pasiūlyti lošimą kaip išeitį.

Tai yra pabėgimas nuo sunkių emocijų. Kuo žmogus yra turtingesnis, kuo daugiau turi verslų, tuo streso patiria daugiau“, – sakė psichologas.

Aistra, pražudanti ir geriausius: azartiniai žaidimai sužlugdė ne vienos perspektyvios asmenybės gyvenimą  © Alfa.lt fotomontažas

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder