Pateikiame 40 paprastų ir kartais netikėtų patarimų, padėsiančių tvariai ir be streso numesti svorio:
1. Apytikslę paros kilokalorijų normą, kurią pasiekę nepriaugsite svorio, galima nustatyti pagal šią formulę. Padalykite savo svorį kilogramais iš 0,45 ir padauginkite iš 14. Jei norite ne tik išlaikyti formą, bet ir numesti svorio, atlikite tuos pačius skaičiavimus, tačiau norimą svorį pakeiskite realiu. Laikydamiesi šio mažo skaičiaus, numesite kilogramų, nors ir lėtai, bet užtikrintai.
2. Pabarstykite cinamonu košę, jogurtą, kavą ir bet kokį kitą maistą, su kuriuo derinamas šis prieskonis. Jis gali pagreitinti medžiagų apykaitą, o vos pusė arbatinio šaukštelio per dieną padės jums numesti apie kilogramą per mėnesį.
3. Jei valgote biure, nevalgykite pietų prie darbo stalo. Tyrimai rodo, kad sėdėdami priešais monitorių ar televizoriaus ekraną žmonės suvartoja vidutiniškai 250 kilokalorijų daugiau.
4. Dažniau juokitės. 10-15 minučių per dieną juokdamiesi per savaitę suvartojate 280 kcal daugiau kalorijų.
5. Dėl sudėtyje esančių skaidulų ir mažo kaloringumo morkų sultys padeda numesti 1,8 kg per 1,5-2 mėnesius. Vartojama po 1 puodelį (200 ml) per dieną.
6. Gerkite kalcio tabletes. Šis mikroelementas skatina riebalų skaidymą ir daro šį procesą 2,6 % efektyvesnį.
7. Mankštindamiesi ar net tiesiog vaikščiodami klausykitės ritmingos muzikos - ji motyvuoja būti fiziškai aktyviems ir padeda sportuoti ilgiau.
8. Neišbraukite iš savo raciono liesos raudonos mėsos. Daug baltymų turintis maistas padeda auginti raumenų masę, o raumeninis audinys sudegina kur kas daugiau kalorijų nei riebalai, net ir ramybės būsenoje.
9. Įtraukite draugus į sporto klubą. Statistiškai žmonės, sportuojantys su draugų grupe, numeta 30 % daugiau svorio nei pavieniai.
10. Valgykite mažiau druskos ir daugiau raudonųjų pipirų. Dieta be druskos padės atsikratyti skysčių pertekliaus, o paprikose yra medžiagos kapsaicino, kuri 25 % pagreitina medžiagų apykaitą.
11. Didžiosios Britanijos gydytojų apklausos duomenimis, viena iš pagrindinių savaiminio persivalgymo priežasčių yra stresas darbe. Jei patiriate stresą, atsisėskite ir kelis kartus giliai įkvėpkite arba pabandykite kvėpuoti diafragminiu kvėpavimu (įkvėpdami naudokite pilvo raumenis). Palaipsniui nusiraminsite, ir jums nekils noras valgyti savo rūpesčius.
12. Mankštinkitės ryte, prieš pirmą valgį. Pirma, tai pagreitins jūsų medžiagų apykaitą ateinančiai dienai, antra, organizmas sunaudos energiją, gautą ne iš maisto, o iš jūsų pačių riebalinio audinio.
13. Naudokite sojų padažą. Neseniai atlikto tyrimo duomenimis, sojų baltymai turi ypatingą poveikį mūsų skonio receptoriams ir sukelia greitą sotumo jausmą.
14. Prieš patiekiant vakarienę geriau supjaustyti didelius maisto gabalus. Taip suvartosite apie 20 % mažiau kalorijų, nes supjaustytos porcijos žmogui atrodo didesnės nei patiekiamos iš vieno gabalo. Apgaudinėdami akis, apgausite ir skrandį, todėl greičiau pasisotinsite.
15. Veiksmingiausias treniruoklis (kalorijų deginimo požiūriu) yra bėgimo takelis. Veiksmingiausia mankšta po bėgimo yra tiesiog vaikščiojimas, kurį galite atlikti ir už sporto salės ribų.
16. Pasak britų dietologų, idealūs pusryčiai yra virti kiaušiniai su duonos gabalėliu arba vaisiais. Kiaušiniuose gausu baltymų, kurie leidžia organizmui sunaudoti per dieną gautas kalorijas, o šiame patiekale esantys angliavandeniai suteiks energijos ir neleis greitai išalkti.
17. Raudonasis vynas neleidžia susidaryti riebalų sankaupoms pilvo srityje. Šį poveikį lemia vynuogėse esanti medžiaga resveratolis. Nepersistenkite: pakanka vienos stiklinės per dieną.
18. Atsisėdę valgyti įsijunkite ramią klasikinę muziką. Klausydamiesi jos žmonės suvalgo vidutiniškai 15-20 proc. mažiau, nes lėčiau kramto ir yra sotesni.
19. Kramtykite becukrę gumą iš karto po valgio ir po dviejų valandų. Tai padės įveikti nemotyvuotą alkį.
20. Net jei esate labai pavargę, niekada nepamirškite lytinio gyvenimo. Per 20 minučių užsiimdami seksu sudeginate 150 kcal ir skatinate specialaus hormono, kuris skatina medžiagų apykaitą, gamybą.
21. Užkandžiaukite granatais. Šio vaisiaus sėklose yra medžiagos, neleidžiančios susidaryti riebalų sankaupoms, o saldus skonis mažina apetitą.
22. Kepti mėsą ne keptuvėje, o orkaitėje arba kepsninėje (šią funkciją turi dauguma šiuolaikinių viryklių). Kepant ant grotelių iš mėsos pašalinami riebalai, o kepant - atvirkščiai, jie sugeriami.
23. Žaliojoje arbatoje kofeinas derinamas su antioksidantu, kuris pagreitina riebalų virtimą energija. Taigi, reguliariai vartojant šį gėrimą, medžiagų apykaita gali pagreitėti beveik 20 %.
24. Salotas ir kitus žalumynus pakeiskite šviežiais špinatais. Nors jis turi mažai kalorijų, jame yra daugiausia skaidulų, kurios padeda išvalyti virškinimo traktą ir padeda organizmui efektyviau skaidyti riebalus.
25. Vietoj karvės sūrio išbandykite ožkos sūrį: jis 40 proc. mažiau kaloringas, tačiau turi tiek pat maistingųjų medžiagų.
26. Vietoj makaronų ar grikių kaip garnyrą naudokite lęšius ar pupeles. Ankštinėse daržovėse yra daug ląstelienos ir specialios aminorūgšties, kuri padeda aktyviai atsikratyti riebalų sankaupų. Laikantis ankštinių daržovių dietos per 2,5 mėnesio galima numesti iki 7 kg.
27. Iš savo valgiaraščio neturėtumėte išbraukti riebalų, nes jie būtini daugelio vitaminų ir mineralų įsisavinimui. Geriau juos pakeisti "sveikais", t. y. vietoj riebių pieno ir mėsos produktų valgyti kalakutieną, žuvį, sėmenų sėmenis ir alyvuogių aliejų, kiaušinius ir riešutus. Tyrimai rodo, kad šis pakaitalas ne tik padeda numesti svorio, bet ir yra labai naudingas širdžiai.
28. Nepraleiskite pusryčių. Praleidus rytinį valgį, bendras dienos kalorijų suvartojimas padidėja maždaug 100 kalorijų.
29. Nors obuoliai skatina skrandžio sulčių gamybą ir sukelia apetitą, suvalgius vieną obuolį 15 minučių prieš pietus ar vakarienę, bendras suvartojamų kalorijų kiekis sumažėja 150-200 per dieną. Mokslininkai šį poveikį aiškina dideliu skaidulų kiekiu obuoliuose.
30. Salotos, užpiltos alyvuogių aliejumi, yra tinkamesnės dietai nei džiovintos daržovės. Kai vartojame alyvuogių aliejų, organizmas gamina specialų baltymą, kuris smegenims praneša, kad alkis yra patenkintas. Taip slopinamas likutinis apetitas ir išvengiama persivalgymo.
31. Pomidoruose yra reto ingrediento, kuris slopina alkio hormono gamybą organizme. Kad pajustumėte jo poveikį, tiesiog įsidėkite kelis griežinėlius į savo pietus, įdėkite juos į sumuštinį arba į rytinę kiaušinienę.
32. Ideali pertrauka tarp valgymų yra 3 valandos. Jei iki kito užkandžio ar vakarienės laukiate ilgiau, cukraus kiekis kraujyje ima didėti, sutrinka medžiagų apykaita ir kyla pavojus, kad užkandžiausite ir persivalgysite.
33. Paprikomis gardinkite mėsos ir daržovių patiekalus. Mažai kalorijų ir daug vitamino C, kuris padeda riebalus paversti energija.
34. Be alyvuogių aliejaus, salotas taip pat galima gardinti actu arba acto pagrindu pagamintais padažais. Jame yra rūgšties, kuri pagreitina riebalų skaidymo procesą ir padeda numesti svorio.
35. Nevalgykite keliaudami. Sėdėdamas prie stalo žmogus suvalgo 30 proc. mažiau.
36. Valgykite su "mažaisiais valgytojais". Psichologų teigimu, žmonės nesąmoningai lygina savo porcijų dydį su kaimyno pietumis ir prisitaiko prie jų. Todėl moterys, vakarieniaujančios su vyrais, paprastai suvalgo 20-35 proc. daugiau nei įprastai. Kita vertus, valgymas su mergina turi priešingą poveikį.
37. Po fitneso pamokos ar kitos įtemptos veiklos, kad ir kaip būtumėte pavargę, nenugriūkite į kėdę. Lengvas 15-20 minučių pasivaikščiojimas padės pratęsti riebalų deginimo procesą, o staigus sustojimas sumažins jūsų pastangų poveikį.
38. Energetiniai gėrimai yra 4-8 kartus kaloringesni už kavą ir skatina cukraus kiekio kraujyje padidėjimą. Taigi, nors kava, net ir tirpi, pagreitins medžiagų apykaitą ir padės kovoti su papildomais kilogramais, konservuoti energiniai gėrimai gali padėti priaugti svorio.
39. Negerkite supakuotų vaisių sulčių, nes jose yra per daug cukraus ir palyginti daug kalorijų (40-60 kalorijų 100 ml). Šviežiai spaustose vaisių sultyse yra maždaug tiek pat kalorijų, tačiau jose yra lengvai virškinamų cukrų ir daug daugiau skaidulų.
40. Nugriebtas pienas turi maždaug perpus mažiau kalorijų nei įprastas pienas, tačiau jame taip pat yra tiek pat kalcio ir fosforo, kurie gali padidinti riebalų konversijos procesą ląstelėse. Pieno riebalai taip pat kenkia širdžiai ir kraujagyslėms, dėl jų padidėja cholesterolio kiekis.