Įdomiosios švyturių istorijos (34)

Klaipėdoje, šiaurinio molo gale stovėjęs Baltasis švyturys (1884-1945 m.) buvo toks populiarus bei madingas, jog verslininkai neapsiribojo vien masine atvirukų leidyba (žinoma bent 150 skirtingų tiražų, išleistų 1899-1944 m.). 

Ankstesnę švyturių istoriją rasite čia 

Sekančią švyturių istoriją rasite čia 

Porcelianiniai, suvenyriniai indai – dar viena niša, kurioje vietą rado ikoninis Klaipėdos uosto vartų sargas.

Tai – unikalus ir nepaprastai retas kolekcinis reliktas: porcelianinė klumpaitė su Baltojo švyturio atvaizdu. Sveria tiek, tiek du sidabriniai arbatiniai šaukšteliai: apie 60 g. 

Užrašas vokiečių kalba: „Memel / Mole im Sturm“ (Mėmelis / Molas per audrą).

Deja, ant šio puikaus porceliano gaminio nėra jokių gamintojo įrašų, todėl galima tik spėlioti, kurioje Vokietijos manufaktūroje kurpaitė buvo nulipdyta ir išdegta, glazūruota. 

Dėl šios aplinkybės problemiška būtų įvardyti ir gamybos datą.

Sufleris – pats vaizdas: šis švyturio motyvas – iš XX a. 4-5 dešimtmečiais leistos atvirutės su analogišku vaizdu bei užrašu. Privačioje Deniso Nikitenkos kolekcijoje yra 1944 m. vasario 14 d. iš Mėmelio išsiųstas atvirlaiškis, tačiau pati nuotrauka daryta 1923-1939 m. 

Kodėl? Nes ant Baltojo švyturio bokšto matyti lietuviškas užrašas „DAŽYTA“ ir data. Toks ženklinimas buvo būdingas lietuviškajame Klaipėdos tarpukario periode.

Deniso Nikitenkos kolekcija

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Sidebar placeholder