Kodėl vilkų sugrįžimas į Europą kelia nerimą

Gyventojų persikėlimas iš kaimo į miestus paliko daugiau miškų vilkams ir jų grobiui, kitaip tariant, išvykus žmonėms, jų vietą užėmė vilkai.

XX a. pradžioje dėl brakonieriavimo ir buveinių naikinimo vilkai Europoje beveik visiškai išnyko. Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais įspūdingas jų atgimimas sukėlė europiečių diskusijas, ar jie pasirengę vėl dalytis savo teritorijomis su šiuo plėšriu konkurentu. 

Leidinys „The Economist“ rašo, kad vilkų sugrįžimas yra stulbinantis. Jei šio šimtmečio pradžioje buvo tik kelios pavienės jų gaujos, tai šiandien laisvėje yra apie 20 000 vilkų, pasklidusių nuo Ispanijos iki Lenkijos. Per pastarąjį dešimtmetį jų skaičius padvigubėjo, ir dabar vilkų gaujų galima rasti visose Europos žemyno šalyse.

Skirtingai nei JAV, kur vilkai buvo specialiai reintrodukuoti tam tikruose regionuose, šis gausėjimas vyko natūraliai. Pagrindinė to priežastis - XX a. septintojo dešimtmečio pabaigoje Europoje įvesta veiksminga laukinės gamtos apsauga.

Be to, vilkams buvo naudinga mažesnė žmonių veikla. Griuvus sienoms, įskaitant geležinę uždangą, vilkai migravo iš rytų į vakarus. Gyventojams persikėlus iš kaimų į miestus, vilkams ir jų grobiui liko daugiau natūralios aplinkos. Kitaip tariant, žmonėms palikus šias vietoves, jų vietas užėmė vilkai.

Ekologams vilkų sugrįžimas yra svarbus įvykis, nes tai reiškia vietinės rūšies atsikūrimą. Vilkai atlieka svarbų vaidmenį išlaikant biologinę įvairovę, nes reguliuoja elnių ir šernų, kuriais minta, populiaciją. Jie išbaido silpnus atstovus ir padeda kontroliuoti ligas, kurios gali kelti grėsmę žmonėms. 

Be to, persekiodami žolėdžius, vilkai skatina augalijos augimą, todėl didėja kraštovaizdžio įvairovė. Jų medžioklės likučiai yra maistas maitintojams. Atsikūrus vilkams, natūralios ekosistemos, kurias anksčiau kontroliavo žmonės, vėl tampa savarankiškos.

Tačiau yra ir kita problema: vilkai medžioja naminius gyvūnus. Kasmet jie padaro žalos maždaug 65 000 avių, ožkų, karvių ir arklių. Nors tai nedidelė dalis visų Europoje laikomų gyvulių, šis faktas kelia didelį ūkininkų susirūpinimą. Jie mano, kad jų interesus ignoruoja miestiečiai, kurie nežino, kas vyksta už miestų ribų. Miestiečiai, kurie buvo pasirengę balsuoti už balandžių šaudymą, dabar pritaria vilkų, keliančių grėsmę kaimui, sugrįžimui.

Miesto ir kaimo konfliktą kursto kraštutinių dešiniųjų politikai. Pavyzdžiui, griežtai prieš imigrantus nusistačiusi partija „Alternatyva Vokietijai“ ragina imtis „skubių veiksmų“ vilkams kontroliuoti.

Rugsėjo 25 d. dauguma 27 ES vyriausybių pritarė Europos Komisijai, kad vilkų apsaugos statusas turėtų būti pakeistas iš „griežtai saugomų“ į tiesiog „saugomų“. Tačiau vilkų medžioklė kol kas nėra viešai prieinama - reikia tolesnių diskusijų, kad būtų pakeisti atitinkami teisės aktai.

Aplinkosaugininkai kritikavo šį sprendimą, teigdami, kad jis rodo blogą politiką ir dar blogesnį mokslą. Daugelis vilkų populiacijų Europoje yra pažeidžiamos ir be tinkamos apsaugos gali išnykti. 

Vilkų keliama grėsmė yra perdėta: nėra jokių įrodymų, kad vilkai, sugrįžę į Lietuvą, būtų padarę didelės žalos žmonėms.

Šaltinis: tsn.ua

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder