Ko nereikėtų klausti savo paauglių vaikų, kad nesugadintumėte santykių su jais

Psichologai rekomenduoja neužduoti šių penkių klausimų, kad neprarastumėte savo vaiko pasitikėjimo ir nesusidarytumėte krūvos kompleksų.

5 klausimai, kurių niekada neturėtumėte užduoti savo paaugliui vaikui

„Ar šiandien tavęs niekas neskriaudė?“ Šis klausimas gali sukelti paauglio agresiją ar susierzinimą, nes jis reiškia, kad jis yra silpnesnis už kitus. Arba, priešingai, vaikas nuolat skųsis, kad yra įžeidinėjamas. Taip jam susiformuos aukos kompleksas, suaugęs jis neprisiims atsakomybės, visada ieškos kaltų.

„Ką šiandien gavai?“ Tai turbūt vienas iš dažniausiai užduodamų klausimų. Tačiau su juo reikėtų būti atsargiems, nes vaikas gali pakeisti sąvokas. 

Jis manys, kad į mokyklą reikia eiti dėl pažymių, o ne dėl žinių. Tai ateityje gali prisidėti prie nepilnavertiškumo komplekso išsivystymo, nusipelnydamas kitų žmonių „pažymių“. 

Geriau paklauskite vaiko, kas įdomaus nutiko per dieną arba ką naujo išmoko.

„Kaip tau sekasi?“ Toks klausimas gana klastingas, nes kai kurie suaugusieji negali pasigirti jokiais laimėjimais per metus, o ne tik per vieną dieną. 

O paauglys jausis kaltas, kad nieko ypatingo nepasiekė, todėl bus įskaudintas arba nusiminęs. Suteikite vaikui galimybę pasidalyti ne tik savo pergalėmis, bet ir nesėkmėmis bei nusivylimais. Geriausia paklausti, kokius dienos įvykius jis labiausiai prisimena.

„Kodėl kambaryje netvarkinga?“ „Kodėl? Jei vaikas turi savo kambarį, suteikite jam galimybę susitvarkyti savo erdvę. Tėvai neturėtų pažeisti vaiko asmeninių ribų, juk jis savo kambarį įsirengė taip, kaip jam patogu. 

Norint išmokyti vaiką gerbti tvarką, tai reikėtų daryti asmeniniu pavyzdžiu. Jei namuose yra tvarka, viskas stovi ir guli savo vietose, tai ir paauglys suaugęs laikysis švaros tradicijų.

„Na, ką tu šiandien vėl nuveikei?“ - klausia jis. Net jei jūsų paauglį vaiką skundžia klasės auklėtoja ar mokyklos direktorius, tai nėra priežastis jį apipilti tokiais klausimais. 

Tokiu atveju vaikui tiesiog reikia pagalbos, netinkamas elgesys yra tik simptomas, problema gali būti gilesnė. Reikia tikėti savo vaiku, bendrauti su juo ir galbūt užrašyti jį pas psichologą.

 Paaugliams nepaprastai svarbu jausti tėvų palaikymą, kad jie jaustųsi apsaugoti ir būtų tikri, jog neliks vieni su savo problemomis.

Šaltinis: tsn.ua

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder