JUBILIEJUS. Šį pavasarį Vytauto Didžiojo gimnazijos bendruomenė mini 100 metų mokyklos jubiliejų. Redakcijos archyvo nuotr.

Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazija švenčia 100-metį

Klaipėdos karštą dar valdė prancūzai, kai 1922 metų balandžio 20 dieną didelių pastangų dėka Klaipėdoje buvo įkurta pirmoji Lietuviška gimnazija. Per šimtą metų giliausias tradicijas turinti Lietuvos uostamiesčio mokymo įstaiga išgyveno skirtingas epochas. Tapo ištisų kartų simboliu, paženklintu ryškiomis šio krašto asmenybių istorijomis ir pasiekimais.

Šią savaitę Vytauto Didžiojo gimnazijos jubiliejaus šventė pasiekė savo kulminaciją.

Vyksta gausybė renginių, kad dar kartą pajustų jos aurą, gimnaziją aplanko jos absolventai.

Būtent jubiliejiniais metais Vytauto Didžiojo gimnazijos bendruomenė nusprendė, jog būtų prasminga perkelti Vytauto Didžiojo bronzinį biustą, kuris buvo antrame aukšte, į gimnazijos vestibiulį. Tai yra tiksli originalios Vinco Grybo skulptūros, kuri stovi Kaune, Vytauto Didžiojo biusto kopija.

Sumanymą įvykdyti ėmėsi postamento biustui autorius, profesorius Alvydas Klimas, mokykloje mokęsis Robertas Petrauskas, istorijos mokytojas ekspertas Vaidas Pamparas ir gimnazijos direktorė Daiva Križinauskaitė. Gimnazijos atsinaujinimo norėjo ir gimnazistai.

Donelaitis - neužmirštas

Kaip „Vakarų ekspresui“ sakė A. Klimas, planuojama, kad Kristijono Donelaičio biustas bus išsaugotas ir ras savo vietą atviroje erdvėje prie gimnazijos.

Nors pats A. Klimas 1974 metais baigė K. Donelaičio mokyklą, tačiau mano, kad žingsnis sugrąžinti gimnazijai jos istorinį pavadinimą buvo labai teisingas.

„Čia kaip žmona - visam gyvenimui“, - savo santykį su gimnazija apibūdina Alvydas Klimas, Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto dekanas. Jis sako, kad gyvenant Klaipėdoje ryšys su gimnazija niekada nenutrūksta, ir juokauja, kad praktiškai tapo etatiniu jos dizaineriu.

BENDRUOMENĖ. Šventinė Vytauto Didžiojo gimnazijos bendruomenės eisena Klaipėdos gatvėmis. Redakcijos archyvo nuotr.
BENDRUOMENĖ. Šventinė Vytauto Didžiojo gimnazijos bendruomenės eisena Klaipėdos gatvėmis. Redakcijos archyvo nuotr.

Kartų ryšys

Žymus dailininkas, marinistas Edvardas Malinauskas, iškart po karo 1945 metais su tėvais persikraustęs gyventi į Klaipėdą, taip pat mokėsi ir baigė Vytauto Didžiojo gimnaziją.

Jo darbai dabar džiugina gimnazijos bendruomenę. Tuo pasirūpino dailės mokytoja Reda Anankaitė, kuri gimnazijoje dirba dvidešimt metų. Ji nuolat puošia ją mokinių darbais, rengia kitų autorių kūrybines parodas.

E. Malinausko parodos atidaryme dalyvavę mokiniai daug klausinėjo dailininko ir žavėjosi ramia, purslota ar vos vos bangeles kedenančia jūra.

Gyvoji istorija

Per dešimtmečius gimnaziją puoselėjo ir vaikus mokė bei auklėjo garsios asmenybės: pedagogas ir rašytojas Pranas Mašiotas, Kazys Trukanas, Mažosios Lietuvos visuomenės veikėjai Mikas Šlaža ir Martynas Gelžinis, poetas Salys Šemerys, dailininkas Adomas Brakas.

Šioje gimnazijoje mokėsi Mažosios Lietuvos tyrėjas Vilius Pėteraitis, kompozitorius Eduardas Balsys, smuikininkė profesorė Kornelija Kalinauskaitė, rašytoja Liūnė Janušytė, muzikologas Algis Kalinauskas, olimpinis čempionas ir Klaipėdos garbės pilietis krepšininkas Modestas Paulauskas.

Mokyklą baigė Klaipėdos universiteto rektorius Artūras Razbadauskas, dainininkai Birutė Petrikytė, Vilius Tarasovas, Deivydas Zvonkus, sunkiaatletis Ramūnas Vyšniauskas, žurnalistai Vitas ir Gintaras Tomkai.

Šventinis savaitgalis

Šį savaitgalį visi baigusieji šią gimnaziją kviečiami aplankyti savo mokyklą. Kad būtų išvengta didelių spūsčių, sentimentų mokyklai turintys buvę jos mokiniai kviečiami atvykti nuo penktadienio iki sekmadienio.

Vytauto Didžiojo gimnazijos direktorė Daiva Križinauskaitė „Vakarų ekspresui“ sakė, kad su jauduliu laukia mokyklos aplankyti atvyksiančių buvusių mokinių ir svečių.

„Šimtmetis - įpareigojanti šventė. Dar vyksta paskutiniai pasiruošimo darbai, daug prie šventės organizavimo prisideda mūsų moksleiviai, išsiuntėme pakvietimus, laukiame visų“, - sako direktorė, nedrįsdama prognozuoti, kiek buvusių mokinių iš viso susirinks į gimnaziją.

„Šiandien gimnazijos bendruomenė yra beveik 750 žmonių: 80 darbuotojų, per 660 mokinių. Esame atviri ir laisvi, žinantys ir ieškantys“, - sako D. Križinauskaitė.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder