Klaipėdos turgūs turi gerų žinių
Gera žinia tiems, kurie nespėjo pasiruošti Velykoms. Sekmadienį Naujasis turgus dirbs. Senojo turgaus darbuotojai švęs abi Velykų dienas.
Jau tampa puikia tradicija, kad į Klaipėdą prieš gražiausią pavasario šventę atvažiuoti prekiauti į mugę nori ūkininkai, tautodailininkai, amatininkai iš visos Lietuvos ir net kaimyninių šalių. Ir šiemet balandžio 15-16 d. Naujajame turguje vyks didžiulė mugė, kurioje bus galima rasti ir sodinukų, ir įvairiausių skanumynų, kurių klaipėdiečiai dar nėra ragavę. Atvažiuoja apie 100 prekybininkų, tad bus didžiulis šurmulys.
Jau kuris laikas turguje galima rasti įvairiausių velykinių papuošimų, margučių. Bent jau trečiadienį buvo dar ir baltų kiaušinių, atgabentų net iš Ukrainos.
IŠKRAUSTYS. Žuvies paviljonas po to, kai bus rekonstruotas mėsos paviljonas, bus perkraustytas į jį.
Sunkūs laikai - jau praeitis
Naujojo ir Senojo turgų direktorius Viačeslavas Karmanovas sako, kad turgums 2021-ieji buvo nelengvi, kaip ir 2020-ieji. Per karantiną buvo įvesti įvairūs apribojimai verslininkams. Kai kurie jų buvo priversti nustoti dirbti.
Buvo taikomi tam tikri apribojimai ir dėl pirkėjų. Iš pradžių vienam pirkėjui buvo reikalaujama skirti 30 kvadratinių metrų, kad jis galėtų lankytis paviljone, paskui - 15 kv. m. Visi apribojimai panaikinti visai neseniai.
"Mūsų darbuotojai pavargo ir moraliai, ir fiziškai. Įsivaizduokite, prieš Kalėdas reikėjo suvaldyti minią žmonių, norinčių nusipirkti mėsos ir daržovių. Teko kantriai aiškinti, kad toje salėje gali lankytis tik 40 žmonių, o kitoje - 50. Buvo sunkoka, bet susitvarkėme.
Kai verslininkams buvo uždrausta dirbti turgaus teritorijoje, mes tą laikotarpį neėmėme iš jų mokesčio už prekybos vietą. Pasibaigus karantinui dar du mėnesius jiems buvo taikomos nuolaidos nuomai. Užtat nė vienas prekybininkas, nė vienas verslininkas iš mūsų neišėjo", - pasakojo turgų direktorius.
Kai kurios šalies turgavietės bankrutavo, o uostamiesčio Naujajam ir Senajam turgams pavyko išgyventi sunkius laikus.
Vienoje pusėje remontas, kitoje - prekyba
Prieš kelerius metus buvo sutvarkyta Naujojo turgaus aplinka, pastatytas naujas prekybos paviljonas, lauko prekybos pavėsinės, o dabar jau imamasi senųjų vidaus paviljonų atnaujinimo. Pradedama nuo mėsos, o po to ateis eilė ir žemės ūkio produktų paviljonui.
Rekonstrukcijos darbai mėsos paviljone prasidės iškart po Velykų.
Jau yra nupirktos energetiškai efektyvesnės 45 naujos šaldymo vitrinos, 23 šaldytuvai. Bus keičiama grindų danga, klojamos plytelės, įrengtos pertvaros, perplanuojamos erdvės. Pasak direktoriaus, prie dabartinės kepyklėlės atsiras nedidelė kavinukė, kurioje bus galima atsigerti kavos ir paskanauti kepyklėlės bandelių.
"Po rekonstrukcijos bus gražu, pamatysite. Tas paviljonas buvo jau ir moraliai pasenęs. Tikimės didesnio lankomumo, nes bus labai patogu - žuvies, mėsos gaminiai vienoje salėje. Šiuo metu jau renkamės statybininkus, kurie atliks remonto darbus.
Turgūs šiandien yra dėmesio centre kaip maitintojai. Kokios bus kainos ateityje, galima spėlioti, bet alkani nebūsime.
Aišku, bus sunku. Su verslininkais susitarėme, kad mėsos paviljono neuždarysime. Vienoje jo pusėje vyks remonto darbai, kitoje jie prekiaus. Manau, iškentėsime tą laikotarpį. Taip darėme rekonstruodami Senojo turgaus halę ir tai pasitvirtino. Ir verslininkai, ir pirkėjai, ir turgaus administracija buvo patenkinti", - sakė V. Karmanovas.
Po rekonstrukcijos į mėsos halę bus atkeltas žuvies paviljonas. Pasak direktoriaus, tiek mėsos, tiek žuvies paviljonai nebuvo užimti 100 proc., buvo laisvų vitrinų. Taigi mėsos paviljone atsiras atskira atitverta žuvies salelė. Tada šis paviljonas bus išnaudojamas visu 100 proc.
EILĖJE. Po to, kai bus baigtas rekonstruoti mėsos paviljonas, ateis ir žemės ūkio produktų paviljono eilė.
Turgų jungtuvės baigiasi
Pernai spalį Klaipėdos miesto taryba priėmė sprendimą reorganizuoti UAB Senąjį turgų prijungiant jį prie UAB Naujojo turgaus. Procesas jau yra įsibėgėjęs ir eina į pabaigą. V. Karmanovas mano, kad šiemet iki liepos abi turgavietes jau administruos UAB Naujasis turgus. Taigi šią vasarą turėtų baigtis visos biurokratinės šio proceso procedūros. Direktoriaus teigimu, Senojo turgaus prekinis ženklas nebus keičiamas.
Jau matyti pirmieji permainų rezultatai. Pagaliau ir Senasis turgus po ilgos pertraukos pernai jau dirbo pelningai.
Nors pelnas ir nedidelis, bet tai rodo, kad ir ši turgavietė turi potencialo.
Beje, Senasis turgus šiemet mini 300 metų sukaktį. 1722 metais Klaipėdos miesto centre buvo įkurtas gyvulių turgus. Žinoma, tai nebuvo įmonė UAB Senasis turgus. Paskui jis buvo vadinamas Friedrich Markt ir tik vėliau Senuoju turgumi. Taigi šiemet birželį Senasis turgus minės tokią sukaktį pasitelkdamas menininkus - bus parodų, teatralų pasirodymų.
VELYKOMS. Naujame turguje jau kurį laiką prekiaujama įvairiais dalykais, tinkančiais papuošti namus per Velykas.
Kviečia ukrainiečius
Abu Klaipėdos turgūs remia finansiškai karo pabėgėlius iš Ukrainos, bet siūlo ir naują iniciatyvą - kviečia ukrainiečius prekiauti. Kadangi Senasis turgus nėra visiškai užimtas, manoma, kad jame galėtų įsikurti verslininkai ukrainiečiai. Galbūt jie norėtų teikti kokias nors paslaugas, prekiauti rankdarbiais, maisto produktais.
„Mes galime nemokamai suteikti jiems tokią galimybę atleisdami nuo mokesčių. Manau, kad Senajame turguje galėtų netgi atsirasti 3-4 vietų kirpykla ir kelios moterys teiktų tokias paslaugas. Gal ukrainiečiai norėtų gaminti kokius nors patiekalus. Toje aikštėje, kur yra nugriautos senosios pavėsinės, galime pastatyti ukrainiečiams stalus, kad jie galėtų irgi užsiimti verslu. Iš karto po Velykų apie tai paskelbsime“, - kalbėjo V. Karmanovas.
Taigi Senasis turgus kviečia ukrainiečius įkurti savo oazę. Jų prašoma registruotis iki gegužės. Norima išsiaiškinti jų lūkesčius, poreikius ir galimybes, kad būtų galima integruoti į dabartinio Senojo turgaus prekybą.
Rašyti komentarą