Ketvirtį amžiaus – kartu

„Ketvirtį amžiaus – kartu“, – taip pavadinta medicinos prietaisų, priemonių ir dokumentų paroda.

Paroda, surengta Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) hole jo vyriausiosios slaugytojos Renatos Eitavičienės, dirbančios jame 25-erius metus ranka rankon su 5 vadovais: Nikolajumi Talancevu, Irena Narmontaite, šviesaus atminimo Zigmu Paulausku, Vidmantu Jurgaičiu ir dabartiniu vadovu Arnu Juškiu.

Kai darbui atiduotas gyvenimas

R. Eitavičienės ir A. Juškio iniciatyva, užvakar buvo pakviesti buvę PSPC vadovai, kad mintimis perbėgtų per įstaigos istoriją, prisimintų, kokius iššūkius skirtingais laikmečiais jiems teko įveikti.

„Tai ir įstaigos, o kartu ir šių 4 žmonių gyvenimo istorijos“, – akcentavo A. Juškys. Kolektyvo vardu kiekvienam įteikdama po rožės žiedą, R. Eitavičienė kalbėjo:

„Kai žmonės daug metų išdirba vienoje įstaigoje, jie sako – šiam darbui atidaviau visą savo gyvenimą. Lygiai tą patį galėčiau pasakyti ir aš, nes dirbu čia nuo tada, kai įstaiga pradėjo veikti kaip savarankiškas juridinis vienetas.

Teko gyventi ir sugyventi su 5 jos vadovais, todėl šiandieną norėčiau padėkoti jiems už kartu praleistą laiką“.

„Renata visiems vadovams buvo ir yra didžiulis ramstis“, – savo ruožtu vyriausiajai slaugytojai padėkojo ir A. Juškys.

R. Eitavičienės žodžiais, kiekvienam įstaigos vadovui teko įveikti savojo laikmečio sunkumus, nes kiekvienas etapas buvo svarbus, prisimenant, kad centras pradėjo veikti, kai padaliniuose nebuvo nei tualetų, nei vandens, o lėšos – labai ribotos.

Ji prisiminė, kaip centro kūrimosi pradžioje kiekvienas darbuotojas prisidėjo, kuo ir kaip galėjo: „Reikėjo informacinio stendo: raudono audeklo jį aptraukti iš namų atnešė daktarė Augenija Juknevičienė, kasos langelį sukalė mano pusbrolis Linas Petrauskas. Nešėme iš namų stiklainius tyrimams, čia juos strerilizuodavome.“

Iš pradžių kaimuose veikė 12 medicinos punktų, šiandieną jų belikę 5: Rūdaičiuose, Raguviškiuose, Jokūbave, Kurmaičiuose ir Laukžemėje. Po reformos įstaigoje dirbo per 200 darbuotojų, šiandieną dirba 117 darbuotojų.

Svarbiausia – pacientas ir įstaigos gerovė

Pirmajam įsteigto PSPC vadovui N. Talancevui, vadovavusiam nuo 1997-ųjų iki 2002 m., laikmetis buvo sunkus tuo, kad teko visiems perprasti lygių – pirminio ir antrinio – skirtumus ir ypatybes.

„Reikėjo susiskirstyti funkcijomis, suvaldyti kolektyvą, – iššūkis buvo nemenkas, – prisiminė N. Talancevas, turintis 43-jų metų gydytojo stažą ir dabar dirbantis PSPC šeimos gydytoju.

– Pradžia visada yra sudėtinga, trūksta praktikos, žinių. Interneto ir mobiliųjų telefonų dar nebuvo, pagrindinis pagalbinis įrankis – laikraštis „Valstybės žinios“, iš jo sėmėmės informacijos.

Tuomet visas dėmesys buvo skiriamas pacientui, o dabar didžią dalį laiko atima dokumentų pildymas.

Ilgiausiai – dvi kadencijas nuo 2002 iki 2013-ųjų – centrui vadovavo I. Narmontaitė, dabar jame taip pat dirbanti šeimos gydytoja. Jos pastangos – investuoti į pacientų gerovę, jos rūpesčiu buvo iš išorės ir vidaus renovuotas pastatas, įrengtas liftas.

„Kai sykį pamačiau pacientą be kojos lipant laiptais, pasakiau – reikia lifto ir gerų sąlygų pacientams. Žmogus mums turi būti svarbiausias.

Tuometinei Seimo narei Janei Narvilienei talkinat, pavyko, gauti lėšų ir sutvarkėme centrą“, – trumpai savo vadovavimo laiką apibūdino I. Narmontaitė, į susitikimą atskubėjusi pavėluotai, nes teko skubiai pagelbėti sunkiam ligoniui.

Kolegos prisiminė trečiąjį centro vadovą , jau anapilin iškeliavusį Z. Paulauską, kurio vadovavimo laikotarpis buvęs trumpiausias – vos du 2013-ųjų liepos-rugpjūčio mėnesiais.

Per ketvirtį amžiaus Kretingos PSPC vadovavo: (iš kairės) Vidmantas Jurgaitis, Nikolajus Talancevas, Irena Narmontaitė, dabar – Arnas Juškys. Greta jo – vadovų dešiniąja ranka vadinama vyriausioji slaugytoja Renata Eitavičienė.



Iššūkis – skaitmenizacija ir specialistų trūkumas

V. Jurgaitis abu su I. Narmontaite sakė buvę kurso draugais, ir jų abiejų gydydojo darbo stažas siekia po 46-erius metus.

Perėmęs vadovavimą PSPC iš jos, įstaigos vadovu V. Jurgaitis dirbo nuo 2013-ųjų iki 2018-ųjų, jam sakė tekę atlaikyti skaitmenizacijos iššūkį – perėjimą prie elektroninių receptų, nedarbingumo lapelių.

„Sistemos nebuvo tobulos, lūžo, o į elektroninę erdvę reikėjo pereiti visam personalui. Nebuvo lengva persiorientuoti, tačiau pamažu įsivažiavome.

Kitas iššūkis – pradėjo trūkti personalo, atsirado konkurencija tarp įstaigų: privatūs medicinos centrai, nesusaistyti ministerijos nurodymų, galėjo siūlyti didesnius atlyginimus ir pervilioti gerus darbuotojus.

Norėjo ir Arną Juškį išvilioti, bet mums pavyko jį išsaugoti“, – smagiai prisiminė V. Jurgaitis, dabar – Kretingos psichikos sveikatos centro vadovas.

Didžiausias rūpestis – pandemijos suvaldymas

Visi kolegos pritardami akcentavo, kad būtent A. Juškiui teko didžiausias krūvis suvaldant kovido pandemiją: jis rūpinosi ir Vakcinacijos centru, ir Mobiliuoju punktu bei mobiliosiomis brigadomis, jų veikla.

I.Narmontaitė prisiminė, kaip į darbą priėmė A. Juškį ir jo žmoną, taip pat – gydytoją Vaidą. „Buvo labai šiltas pokalbis, pirmas kontaktas su darbdaviu, ir štai aš jau 12 metų – čia“, – jai antrino pats A. Juškys, prisiminęs, kaip vėliau V. Jurgaitis pasitikėjo juo ir skatino, iš pavaduotojo pareigų pastūmėdamas į vadovo poziciją.

– Šitą sprendimą priėmiau per ilgesnį laiką.“ Dabartinis centro vadovas labiausiai džiaugėsi puikia įstaigos komanda, nes, jo žodžiais, tik su komanda vadovas gali suvaldyti ekstremalius pokyčius:

„Nes vienas lauke – ne karys. Kiekvieną dieną susiduriu su puikiais kolegomis, savo darbo žinovais – jie yra ir mano mokytojai, kurias galiu pasikliauti, sprendžiant ir įveikiant keblias situacijas.“

A.Juškio žodžiais, ligi šiol didžiausias galvos skausmas įstaigoje tebėra personalo trūkumas: „Specialistai perperkami. Baigėsi laikas, kai darbdavys diktavo sąlygas, dabar į darbą priimami aklai, nežinant, ar pateisins įstaigos lūkesčius.“

---------------------------------------------

KVIEČIAME RIZIKOS GRUPIŲ PACIENTUS SKIEPYTIS NEMOKAMA GRIPO VAKCINA!

Skiepijame „VaxigripTetra“ gripo vakcina.

Vakcina skirta 2022/2023 metų gripo sezonui.

Nemokama gripo vakcina gali pasiskiepyti:

– 65 metų ir vyresnio amžiaus asmenys;

– nėščiosios;

– vaikai ir kiti asmenys, sergantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;

– asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose;

– sveikatos priežiūros darbuotojai.

Skiepijame tik prie VšĮ Kretingos pirminio sveikatos priežiūros centro prisirašiusius pacientus!

Būtina išankstinė registracija!

Atminkite, kad gripas yra ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų.

Pasiruoškite artėjančiam gripo sezonui tinkamai!

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder