Kaip protingai apsipirkti per Juodąjį penktadienį?

Juodasis penktadienis galvą apsukti gali kiekvienam: didelės nuolaidos vilioja ir kartais gali privesti iki finansinių iššūkių. Kaip per Juodąjį penktadienį apsipirkti protingai, kaip tam pasiruošti finansiškai, ką žinoti jau įsigijus pirkinius ir nepatekti į sukčių pinkles?

Suplanuokite, kiek galite išleisti

„Ne veltui egzistuoja sąvoka „šopaholikas“, reiškianti žmogų, kuris nevalingai negali nustoti pirkti, tarsi turi tam priklausomybę. 

Net ir drausmingiausi pirkėjai per Juodąjį penktadienį gali paslysti, nes nuolaidos vilioja, o pardavėjų retorika, sakanti, kad pirkdami sutaupysite, apsukti galvą gali kiekvienam. 

Vis dėlto sugebėti išlikti finansiškai drausmingam net ir šiuo laikotarpiu tikrai įmanoma, jei yra sąmoningai tam pasiruošiama“, – sako platformos „Viena sąskaita“ generalinė direktorė Aušra Čiuplienė.

Pasak jos, artėjant Juodajam penktadieniui verta peržvelgti savo biudžetą ir įsivertinti, kiek realistiškai galite išleisti, kad vėliau netektų gailėtis. 

„Visų pirma, sudarykite sąrašą prekių, kurias norite įsigyti: nesvarbu, ar sau, ar kalėdinėms dovanoms artimiesiems. Tuomet iš anksto aiškiai žinosite, ko jums reikia, ir išvengsite spontaninių pirkinių. 

Antra, peržiūrėkite savo biudžetą. Jei naudojatės biudžeto įrankiu internetinėje platformoje, tokioje kaip „Viena sąskaita“, tai padaryti galite itin greitai ir paprastai. 

Svarbiausia peržiūrėti, kiek turite santaupų, patikrinti, kiek pernai teko mokėti už šildymą, kitas mėnesio sąskaitas gruodžio ir sausio mėnesiais tam, kad žinotumėte, kokių išlaidų tikėtis artimiausiu metu. Trečia, visa tai įvertinę, numatykite sumą, kurią galite išleisti pirkiniams per Juodąjį penktadienį. 

Jei ketinate internete pirkti dovanas artimiesiems, šią sumą galite proporciškai padalinti žmonių skaičiui ir aiškiai žinoti, už kokią sumą galite pirkti dovaną kiekvienam. Įsivertinę santaupas, būtinas išlaidas ir numatę galimą išlaidų padidėjimą išleisite tik tiek, kiek tikrai galite“, – pataria A. Čiuplienė. 

Nepamirškite išsaugoti ir tvarkingai laikyti visų pirkimo dokumentų

Įsigijus visus pirkinius svarbus ir dar vienas aspektas: išsaugoti pirkimo kvitus ir garantijų dokumentus, jei tokios suteikiamos. 

Tai būtina tam, kad vėliau, jei pirkinys neatliks savo funkcijos, susidėvės, susinaudos anksčiau laiko, galėtumėte užtikrinti savo kaip vartotojo teises.

Įsigijus nekokybišką prekę dėl jos skųstis leidžiama net 2 metus, o nusipirkus kokybišką, bet netenkinančią lūkesčių, ją grąžinti galima per 14 dienų. 

Norėdamas pakeisti arba grąžinti prekę, pirkėjas pardavėjui turi pateikti rašytinį prašymą, jame nurodydamas priežastį (prekės trūkumą) ir pridėti kasos aparato kvitą, pirkimo-pardavimo kvitą arba kitą prekės pirkimą-pardavimą įrodantį dokumentą. 

Tai reiškia, kad kvitus už prekes saugoti reikia net 2 metus, norint būti ramiems, kad esant reikalui, prekę bus galima grąžinti.

„Pirkimas, ypač su didelėmis nuolaidomis, teikia daug gerų emocijų, tačiau ir čia svarbu nepamiršti racionalaus proto. 

Dažniausiai perkant internetu sąskaitos ir kvitai yra siunčiami el. paštu: mano rekomendacija yra nepalikti jų el. laiškų kapinyne, nes prireikus juos rasti, gali būti itin sunku. 

Be to, jeigu toks dokumentas nebuvo siunčiamas el. paštu, verta jo ieškoti siuntinio dėžėje ir nusifotografuoti. Pasigedus tikrai reikia kreiptis į pardavėją ir prašyti jį atsiųsti. 

Asmeniškai aš visada visus gautus dokumentus talpinu į savo paskyrą mūsų valdomame saugyklos įrankyje internete. Ten dokumentus susidedu pagal prekių pirkimo laiką, nusistatau automatinį dokumentų ištrynimą po tiek laiko, kiek jie galioja. 

Taip susidūrusi su nekokybiškomis prekėmis ar garantiniais gedimais galiu greitai rasti visus pirkimą įrodančius dokumentus vienoje vietoje ir atgauti lėšas ar rasti kitus sprendimus“, – patirtimi dalijasi platformos „Viena sąskaita“ vadovė.

Būkite budrūs dėl sukčių

Juodojo penktadienio laikotarpiu internete suaktyvėja sukčiai, siūlantys fiktyvias nuolaidas ar prašantys suvesti asmeninius duomenis tam, kad suteiktų nuolaidą. Sukčiai supranta, kad šiuo laikotarpiu pirkėjai yra patiklesni, todėl privalome būti dar budresni nei įprastai.

„Visada patikrinkite parduotuvės patikimumą, paieškokite atsiliepimų internete, peržiūrėkite įmonės rekvizitus. Kartais sukčiai sukuria identiškai kaip tikros žinomos el. parduotuves atrodančius puslapius tam, kad gautų jūsų banko duomenis pirkimo metu. 

Tad reikia būti itin atsargiems. Jei randate tą pačią prekę, bet daug pigiau ir tai atrodo per daug gerai, kad būtų tiesa, tikėtina, kad tai ir nėra tiesa. 

Taip pat grėsmės slypi ir prekės siuntimo metu: jei užsisakėte daug prekių internetu ir laukiate siuntų, sukčiai gali tykoti ir čia bei siųsti jums SMS žinutes apie siuntos atsiėmimą. 

Ten dažniausiai jie prašo spausti nuorodą ir suvesti savo duomenis tam, kad siunta būtų pristatyta laiku ar norimoje vietoje. Atidžiai vertinkite tokias žinutes, nespauskite neaiškių nuorodų, nes tai gali baigtis lėšų praradimu“, – pataria A. Čiuplienė. 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder