Ką ir kaip moterys dažėsi plaukus sovietmečiu: kaip jos tapo blondinėmis

Kada Sovietų Sąjungoje moterys pradėjo dažytis plaukus, kaip jos tapo blondinėmis ir brunetėmis.

Sovietų Sąjungoje, ypač vėlesniu jos laikotarpiu, buvo garsus deficitas - daugelio reikalingų prekių buvo gana sunku arba neįmanoma gauti. Nors jos buvo palyginti pigios, prekybos tinkle jų dažnai nebūdavo nei jų, nei jų. Ir jų asortimentas nebuvo didelis.

Tačiau moterys visada išliko moterimis ir stengėsi rūpintis savo išvaizda bei gerai atrodyti.

Kaip sovietinės moterys kompensuodavo geros plaukų kosmetikos ir priežiūros priemonių trūkumą ir dažydavo plaukus.

Praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje Sovietų Sąjunga plečia tarptautinius santykius su daugeliu šalių, į užsienį išvyksta ne tik diplomatai, bet ir menininkai, sportininkai, kultūros veikėjai. Į šalį patenka užsienio žurnalai, užsienio prekės. 

Kūrybinių profesijų atstovai - kino aktoriai, dailininkai - pirmiausia tampa sektinais pavyzdžiais.

Didžiuosiuose miestuose atsiranda pirmieji grožio salonai, kurie, žinoma, buvo prieinami nedaugeliui piliečių. Pradedami formuoti ir garbanoti plaukai.

Šeštajame dešimtmetyje atsiranda daugybė kirpyklų, plaukų dažymas tampa populiarus ir kirpykloje, ir namuose. Profesionalių dažų trūkumas privertė kirpėjus ir pačias moteris ieškoti plaukų dažų pakaitalų. 

Vieni komponentai buvo naudojami tamsiems plaukams, kiti - šviesiems. Dažnai dėl netinkamai parinktų komponentų ir dažymo „technologijos“ klaidų plaukus tekdavo nukirpti ir auginti iš naujo.

Tačiau grožio troškimo buvo neįmanoma sustabdyti.

Ką naudojo blondines dažymui

Norint tapti blondine, plaukai buvo ne dažomi, o balinami. Dažniausiai tam naudota priemonė buvo vandenilio peroksidas ir hidroperitas. Šiomis medžiagomis tepant plaukus, buvo pasiekiamas pašviesinimas, net kreidos efektas.

Kitas populiarus balinimo būdas buvo muilo ir 32 % peroksido tirpalas tabletėmis.

Plaukams šviesinti taip pat buvo plačiai naudojami įvairūs vaistažolių nuovirai. Užvirdavo sausų ramunėlių žiedų, jų prireikdavo, tirpalas būdavo perkošiamas ir juo skalaujami plaukai.

Kuo dažė plaukus brunetėms

Galimos spalvos tamsiems plaukams buvo henna ir basma. Jas maišant skirtingomis proporcijomis, gaudavo skirtingas plaukų spalvas - nuo ryškiai raudonos iki beveik juodos. 

Spalvų mišinio košelė buvo užtepama ant plaukų ir paliekama norimam rezultatui pasiekti.

Tamsiems plaukams taip pat buvo naudojama kava - stipri kava suteikdavo plaukams patrauklią rudą spalvą, taip pat stiprios arbatos užpilas. Buvo verdamos graikinių riešutų odelės ir šiuo nuoviru dažomi plaukai.

Pats radikaliausias buvo tamsių plaukų dažymo rašalu būdas. Nors plaukai po tokio dažymo tapdavo melsvai juodi, tačiau toks dažymas buvo labai nestabilus.

Bronzinio atspalvio plaukams išgauti gamindavo svogūnų lukštų nuovirą, o susmulkintos gluosnio žievės (šakelių) užpiltas ir perkoštas nuoviras šviesiems plaukams suteikdavo auksinį atspalvį. Šakelių ir liepų žiedų nuoviras šviesiems plaukams suteikdavo švelniai rudą atspalvį.

Įgudę žmonės gamindavo naminius dažus iš dažytų kailių, žievės ir muilo. Tirpalas buvo tepamas ant plaukų įvairiais būdais, būtinai nuplaunant jį vandeniu.

Pirmuosius naminius plaukų dažus „Gamma“ sudarė du komponentai. Viename buteliuke buvo vario tirpalas arba lapis - sidabro nitrato vandeninis amoniakinis tirpalas, antrame - pirogalio rūgšties tirpalas, kuris atliko ryškiklio vaidmenį.

Pirmojo buteliuko turinys buvo paskirstomas ant švarių sausų plaukų, palaikomas 15 minučių, tada nuplaunamas su ryškalu ir paliekamas ant plaukų 1-2 valandoms. 

Keičiant tirpalų koncentraciją ir jų naudojimo eiliškumą, buvo galima išgauti skirtingas spalvas: juodą, rudą arba raudoną.

Pažymėtina, kad dažai, pagaminti sidabro nitrato pagrindu, veikiami saulės spindulių, suteikdavo plaukams metalinio blizgesio. Dabar šį efektą moterys pavadintų įdomiu, o SSRS laikais damos jį laikė trūkumu.

Gama plaukų dažai

„Gama“ dažais nudažyti plaukai greitai tapdavo porėti, sausi ir trapūs. Be to, sudėtis dažė odą ir daiktus, o jei blogai išplaunama, tai ir patalynę.

Alternatyva „Gamma“ SSRS buvo dažai „Oxyhydrol“, sudaryti iš trijų komponentų ir dažantys plaukus kruopščiau. Pirmajame buteliuke dažus laikė tirštiklis dekstrinas, antrajame - dažomieji milteliai oksihidrochinonas, o trečiajame - ryškintuvas amonio angliarūgštė. 

Savo poveikiu jis nenusileido „Gamma“, tačiau ne taip gadino plaukus, už ką jį mėgo sovietinės moterys.

Oksihidrolio plaukų dažai

Šaltinis: tsn.ua

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder