prekyba žmonėmis

Išlikime budrūs – žmonių išnaudojimas vyksta šalia

Spalio 18 d. minima Europos kovos su prekyba žmonėmis diena. Vis dar dažniausiai išgirdus žodžius „prekyba žmonėmis“ manoma, kad tai vyksta kažkur toli nuo mūsų, ne Lietuvoje, o tuo labiau – ne Klaipėdoje. Tačiau žmonės išnaudojami tiek mūsų šalyje, tiek Lietuvos Respublikos piliečiai tampa prekybos žmonėmis aukomis Europos Sąjungos ar kitose pasaulio valstybėse.

Prekybos žmonėmis formų sąrašas nėra baigtinis – jis nuolat kinta, atsiranda vis naujų būdų ir priemonių, prisidedančių prie žmonių išnaudojimo pačiais įvairiausiais tikslais. Labiausiai paplitęs seksualinis išnaudojimas, taip pat išnaudojimas priverstiniam darbui, fiktyviai santuokai sudaryti, asmenys išnaudojami ir elgetavimui, nusikaltimams daryti, surogatinei motinystei.

Prekybos žmonėmis aukomis tampa įvairaus amžiaus bet kurios lyties asmenys. Pažinčių, darbo paieškos portalai ir socialiniai tinklai tampa lengva ir sunkiai kontroliuojama žmonių verbavimo priemone. Internete prekeiviai gali nesunkiai susirasti ir įtikinti savo aukas, pasinaudodami žmonių emociniu ir socialiniu pažeidžiamumu. Įtraukimas į šio nusikaltimo tinklą pradedamas nekaltu bendravimu, draugyste, paremta nerealiais pažadais, dovanomis (kurios vėliau tampa skolos dalimi). Pagrindinis verbavimo bruožas – žadamas labai didelis atlygis, geros darbo sąlygos. Kartais siūlomos kelionės į užsienį naudingoms pažintims visame pasaulyje užmegzti, teigiama, kad jeigu nepatiks – visada galima grįžti. Dažniausiai siūlomi darbai, po kuriais slepiasi apgaulė - modelių, web modelių, auklių, masažuotojų, šokėjų, taip pat žemės ūkio, statybų sektoriai užsienyje. Nereti atvejai, kai socialiniuose tinkluose asmenys iš trečiųjų šalių, susirašinėdami su moterimis, pasinaudoja jų jausmais ir prašo pagalbos, įtikinėja sudaryti santuoką su draugu, giminaičiu, kuris atvykęs neva gausiai atsilygins, taip įtraukdami į fiktyvių santuokų sudarymą, kurias vėliau nutraukti nebūna taip paprasta.

Norint sumažinti šios problemos mastus ir apsaugoti save bei savo artimuosius, pažįstamus, būtina neprarasti budrumo ir kilus įtarimų apie galimą prekybos žmonėmis atvejį:

• pasidomėti įmone, kurioje dirbsite (ar ji legali);

• išsiaiškinti, koks yra vidutinis atlygis už tą darbą, kurį jums siūlo ir kokie keliami reikalavimai;

• prieš išvykstant išsiaiškinti šalies, į kurią vyksite, trumpąjį pagalbos numerį, Lietuvos ambasados, konsulato kontaktus;

• apie planuojamą išvyką, darbą pasitarti su artimaisiais, giminaičiais, palikti jiems adresą, kuriuo ketinama apsistoti;

• nepasitikėti naujais pažįstamais, kritiškai įvertinti pažadus ir pasiūlymus.

Jei norite pasitarti ir / ar tapote prekybos žmonėmis auka, bet kuriuo paros metu galite kreiptis į Pagalbos moterims padalinį (BĮ Klaipėdos m. šeimos ir vaiko gerovės centras), Taikos pr. 76A, Klaipėda, tel. 8 685 43997.

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder