Kaip darbas namuose veikia šeimos santykius

Inga Ruginienė. Oraus darbo turime išsireikalauti patys

Pastaruoju metu Visoje Europoje augantys įmonių pelnai, akcininkams išmokamų dividendų sumos (kas neabejotinai prisidėjo prie infliacijos kilimo) muša rekordus, tuo tarpu darbo užmokestis nekyla taip sparčiai. 

 

Maža to, Europos centrinio banko keliamos palūkanų normos skurdina tuos, kurie yra priklausomi nuo paskolų, kai tuo tarpu bankai generuoja fantastiškus pelnus.

Be to, pagreitį įgauna bandymas įstatyti Europą į griežto taupymo vėžes. Europos Komisijos pasiūlymas dėl valstybių išlaidų fiskalinių taisyklių grąžinimo suvaržo sprendimus priimančių asmenų galimybes imtis veiksmų bendros gerovės labui.

Spalio 7-oji – Tarptautinė oraus darbo diena – Europoje šiemet minima protesto akcijomis prieš griežto taupymo priemones, kurias primetinėja Europos Komisija. Pagrindinė ir didžiausia vyks spalio 13 d. Paryžiuje.

„Mūsų visuomenės klesti, kai dirbantys žmonės turi stabilias pajamas ir prieinamas bei kokybiškas viešąsias paslaugas. Dabar žemynas susiduria su pragyvenimo išlaidų krize, kurią dar labiau apsunkina įmonių savininkų godumas. Tačiau kolektyviniais veiksmais galime tai pakeisti“, - kviesdama daryti spaudimą savo šalių vyriausybėms teigia Europos profesinių sąjungų konfederacija.

Lietuvoje labai aiškių griežto taupymo ženklų dar nematyti, tačiau ėjimą link to rodo replikos „pinigų yra tiek, kiek yra“, „daugiau padaryti neleidžia valstybės galimybės“ ir ypač sunkios derybos dėl viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų kėlimo.

Tiesa, Finansų ministerijos pristatytas biudžeto projektas atrodo patraukliai, pamatėme gana neblogus skaičius, kaip kils viešojo sektoriaus atlyginimai. Tačiau neskubėkime džiaugtis ir neapsigaukime: teisės aktų projektai, reglamentuojantys biudžetinio sektoriaus darbuotojų darbo užmokestį, rodo visiškai ką kitą. Neseniai startavusi valstybės tarnybos reforma numatė gerokai didesnius atlyginimus vadovams, todėl Finansų ministerijos skaičiukai, parodantys, kiek vidutiniškai kitais metais kils atlyginimai, gali būti sudaryti tik iš lėšų, skirtų vadovų atlyginimų augimui. Tam valstybė iš tikrųjų numatė nemažai, visi kiti dėl savo algų turės kovoti kitais metais keičiant darbo apmokėjimo sistemas.

Labai apmaudu, kad valdantieji atsitraukė nuo ketinimų reformuoti nesąžiningą mokesčių sistemą ir įvesti bent kokius progresinius tarifus kapitalo pajamoms. Vietoj to, prisidengiant „efektyvinimu“ pradedamos įvairios valstybinio sektoriaus reformos, kurios be įsiklausymo į darbuotojus ir investicijų į juos, atneš tik dar didesnius darbo krūvius ir vis mažiau prieinamas paslaugas gyventojams. Tuo tarpu didžiules pajamas gaunantieji toliau mėgaujasi mažais mokesčiais ir dargi įvairiomis lengvatomis.

Maža to, verslo atstovai uoliai siūlo kelti vartojimo mokesčius (PVM), įvedinėti naujus (NT, automobilių taršos), kurie, kaip žinoma, labiausiai smogia mažiausias pajamas gaunantiesiems. Kai kurie nesibodi net pabarti vyriausybę, kam ši „taip sparčiai“ didina minimalią algą ir socialines išmokas. Tik šiukštu nelieskite kapitalo pajamų!

Ir nepasigaukime tie, kurie dirbame privačiame sektoriuje, neva tai mūsų neliečia. Dėl nepakankamo biudžeto kenčiame visi mes, negaudami prieinamų švietimo, sveikatos apsaugos, socialinių, komunalinių, susisiekimo paslaugų. Nors ir sąžiningai mokame neproporcingai didelius mokesčius, turime už būtiniausias viešąsias paslaugas mokėti vis daugiau ar „prisimesti“ papildomai.

Tad Tarptautinę oraus darbo dieną galiu pasakyti tik tiek: oraus darbo (ir gyvenimo!) neturėsime tol, kol vieningai ir solidariai patys tokio nepareikalausime.

Inga Ruginienė yra Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder