SKAIČIUS. Iš 55 mieste esančių seniūnaitijų savo kandidatus pasiūlė tik 32 bendruomenės. Asociatyvi redakcijos archyvo nuotr.

Gyventojai nepritaria visuotiniam nekilnojamojo turto mokesčiui

Tik 3 procentai visuomenės pasisakytų „už“ visuotinį nekilnojamojo turto (NT) mokestį. Visgi jei NT mokestis nebūtų taikomas pirmajam būstui, 34 proc. lietuvių jam pritartų, rodo LRT užsakymu „Baltijos tyrimų“ atlikta apklausa.

Siekdama padidinti NT mokesčio bazę, Vyriausybė yra pateikusi siūlymą apmokestinti visą nekilnojamąjį turtą, įskaitant ir vienintelį turimą būstą.

Tuo metu 27 proc. apklaustųjų palaiko dabartinį NT mokesčio variantą - kai apmokestinamas tik prabangus būstas. 32 proc. nepritartų jokiam apmokestinimui, o 4 proc. nuomonės neturi.

Pastebima, kad daugiausiai neigiamai į NT mokestį žiūri kaimo gyventojai - 43 proc. nepritaria jokiam apmokestinimui, asmenys su nebaigtu viduriniu išsilavinimu - 44 proc. ir gyventojai, kurių šeimos pajamos siekia iki 1 tūkst. eurų per mėnesį, - 40 proc.

Visuotiniam NT mokesčiui taip pat nepritaria 39 proc. vadovaujamas pareigas einančių asmenų bei 43 proc. bedarbių ir namų šeimininkių.

Taip pat 39 proc. nuosavame name gyvenančių respondentų ir 30 proc. nuosavame bute gyvenančių respondentų nepalaiko visuotinio NT apmokestinimo.

Jei mokestis nebūtų taikomas pirmajam gyvenamajam būstui, jį palaikytų 29 proc. turinčių nuosavą namą ir 38 proc. turinčių nuosavą butą.

Tarp išskirtinai pritariančių NT mokesčiui, taikomam kitam turtui, bet ne pirmam būstui - mažesnių miestų gyventojai - 34 proc. pritaria, kolegiją ar profesinę mokyklą baigę gyventojai - 32 proc., vadovai - 33 proc., specialistai ir tarnautojai - 34 proc.

Taip pat tam, kad NT mokestis negaliotų pirmajam gyvenamajam būstui, bet būtų apmokestinti kiti objektai, dažniau pritaria vyresni nei 30 metų asmenys - 36 proc. pritaria, didmiesčių gyventojai - 41 proc., lietuviai, turintys aukštąjį išsilavinimą - 45 proc., gyventojai, kurių šeimos pajamos viršija 1,8 tūkst. eurų per mėnesį, - 39 proc.

Pasak Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, šiuo metu diskusija Seime apie nekilnojamojo turto mokestį nebevyksta, ji nutilo dar gerokai iki biudžeto priėmimo.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė bei Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas konservatorius Mindaugas Lingė siūlė pagrindiniam būstui taikyti 0,05-0,5 proc. mokesčio tarifą, o aukštesnį - 0,5-4 proc. - intervalą nustatyti apleistiems, neprižiūrimiems NT objektams. Komerciniam turtui savivaldybės galėtų nustatyti 0,5-3 proc. tarifą.

Pagal Vyriausybės siūlymą, nauji NT mokesčio tarifai turėtų įsigalioti nuo 2025 metų, o pirmasis mokėjimas būtų 2026 metais.

Prezidentas Gitanas Nausėda lapkritį teigė, kad Seime svarstytas naujo NT mokesčio įstatymo projektas yra „antisocialinis“ ir neturintis aiškaus pagrindimo, todėl jis vetuotų įstatymą, jei Seimas jį priimtų.

Dabar NT apmokestinamas progresiniu 0,5-2 proc. tarifu, tačiau tik nuo 150 tūkst. eurų vertės, o turintiesiems tris ir daugiau vaikų arba neįgalų vaiką - nuo 200 tūkst. eurų.

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder