MONETOS. Vieno ir dviejų centų nominalo monetų planuojama atsisakyti po dvejų metų. Viktoro KESMINO nuotr.

Gyventojai jau pradėjo atsikratyti smulkiomis monetomis

(4)

Prekybos centrų pardavėjos pastebi, kad paskelbus informaciją apie tai, kad Lietuvoje bus atsisakoma 1 ir 2 centų nominalo monetų, gyventojai suskubo savo sukauptas atsargas nešti į parduotuves.

Vieno prekybos centro pardavėja su „Vakarų ekspresu“ pasidalino informacija, kad anksčiau parduotuvės smulkių monetų trūkdavo ir tekdavo papildomai užsisakyti iš banko, o dabar situacija pasikeitė.

Nors monetų vertė nėra didelė, tačiau panašu, kad gyventojai per laiką jų yra sukaupę nemažai. Lietuvos banko (LB) duomenimis į apyvartą nebegrįždavo apie du trečdaliai smulkaus nominalo monetų.

Dabar parduotuvėse atsiskaitymas smulkiomis monetomis išaugo kelis kartus ir jaučiamas jų perteklius.

LB siūlo atsisakyti vieno ir dviejų centų monetų, taip pat apvalinti kainas iki penkių centų nuo 2025 metų gegužės, kai verslas jau bus prisitaikęs dirbti su išmaniaisiais kasos aparatais.

„Tikslinga apvalinimo įvedimą Lietuvoje derinti su išmaniųjų kasos aparatų reforma - tada, kai jau ji bus užbaigta (...) - 2025 metų gegužės pirmą dieną. Po tos datos ir galėtų įsigalioti apvalinimas, kai visi verslo subjektai bus pasikeitę kasos aparatus“, - sakė LB Grynųjų pinigų departamento vyriausioji specialistė Edita Lisinskaitė.

Ji pabrėžė, kad dabar sertifikuojami ir diegiami kasos aparatai, kuriuose jau numatyta techninė apvalinimo galimybė.

LB valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi (Kunijoši) sako, jog apie 70 proc. vieno ir dviejų centų monetų nebegrįžta į centrinį banką.

„Apie 30 proc. negrįžta kitų monetų, o vieno ir dviejų centų negauname atgal apie 70 proc. Vienuolika vagonų jau išbarstyta. Vieną, du kartus panaudojami, jie nebegrįžta atgal“, - teigė A. Kuniyoshi.

„Išeina, kad tos monetos yra vienkartinės“, - pridūrė ji.

E. Lisinskaitės teigimu, apyvartoje dabar yra apie 770 tonų vieno ir dviejų centų monetų: „Nuo euro įvedimo gyventojai šių monetų yra praradę beveik už 2,5 mln. eurų.“

Siūloma, kad kainų apvalinimas prekybos vietose, degalinėse būtų galimas tik atsiskaitant grynaisiais, jis būtų taikomas ne kiekvienai prekei, o pirkinių krepšelio galutinei sumai. Tačiau apvalinimas nebūtų taikomas atsiskaitant kuponais arba grynaisiais mokant per tarpininkus, pavyzdžiui, atsiskaitant už komunalines paslaugas.

Apvalinimas Lietuvoje jau yra taikomas atsiskaitant už kurą - jo kainos nustatomos po kablelio esant trims skaičiams, o kasoje mokant - dviem.

Šešiose ES valstybėse siekiant atsisakyti vieno ir dviejų centų monetų galutinė prekių suma apvalinama.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder