Dzūkai pasveikino Klaipėdą su jubiliejumi

Klaipėdos Imanuelio Kanto biblioteka įspūdingai uždarė vasaros skaityklą. Visi norintieji penktadienį galėjo užsukti į Karlskronos aikštę ir susipažinti su dzūkų kultūra: išgirsti dzūkiškos šnektos, paragauti grikių babkos, pasižiūrėti nuotraukų parodos, virtualios realybės žaidime stebėti Merkinės mūšį.

Renginys truko visą dieną, tad kiekvienas galėjo susipažinti su jam įdomia dzūkų pasirodymo dalimi.

Anksčiausiai atvykę svečiai galėjo pasižiūrėti Černiauskų nuotraukų, kuriose broliai Algimantas ir Mindaugas atskleidė Dzūkijos krašto kultūrą, parodydami savo tautiečių paprastą kasdienybę: darbus ir šventes, papročius ir naujoves. Savo darbuose broliai propaguoja gamtos apsaugos bei pasididžiavimo kraštu idėjas.

Varėnos rajono bibliotekininkė Rūta Sakalienė atvežė dzūkiško skanėsto - grikių babkos.

„Sveikiausias grūdas, augantis pas mus Dzūkijoje, - grikiai. Žmonės iš visų grūdų labiausiai juos toleruoja“, - tvirtino bibliotekininkė.

Pasak R. Sakalienės, iš gausiai augančių Dzūkijos regione grikių vietiniai gyventojai gamina daugybę sveikuoliškų patiekalų - babkos yra vienos žinomiausių. Jas tradiciškai gamina iš rupių grikių miltų su luobelėmis ir kepa molinėse krosnyse.

Po pasakojimo ji vaišinimo neįprastu pyragu. Čia ragaujančių lankytojų nuomonės pasidalijo: vieniems patiko sūresnė babka su lašinukais, o kitiems labiau tiko jos saldesnis variantas. Prie pyrago buvo siūloma stipri čiobrelių arbata.

Visą dieną lankytojai galėjo išmaniai pažinti garsiąją partizanų kovą Merkinės mūšyje, ji buvo simuliuojama naudojant kompiuterio kuriamą virtualią realybę (VR).

Smalsuoliai, užsidėję specialius VR akinius, stebėjo trumpo metro vaizdo žaidimą, kuriame pirmiausia galime pamatyti, kaip Adolfas Ramanauskas-Vanagas, partizanų vadas, rašo dienoraštį, o paskui kaip vienas iš partizanų dalyvauti 1945 m. gruodžio 15 d. puolime.

Nors žaidėjų atsirado ne itin daug, tačiau tarp išbandžiusiųjų technologinę naujovę buvo netgi 90-metė senjorė, pasidalinusi savo įspūdžiais: „Viską pergyvenau kaip iš naujo: gulintys išniekinti ir nušauti kariai, sprogimai, tokia baimė apima. Gerai, kad čia yra tik vaidinimas.“

„1950 metais vyko trėmimai, ypač Dzūkijos krašte, dėl vykusio jame tautinio ir partizaninio judėjimo. Tūkstančiai dzūkų tuomet persikėlė gyventi į uostamiestį, slapstydamiesi nuo persekiojimo ir represijų, ir prisidėjo prie atgimstančio miesto puoselėjimo“, - pasakoja I. Kanto viešosios bibliotekos direktorė Bronislava Lauciuvienė.

„Dzūkai yra išimtiniai Lietuvos žmonės, kurie išsiskiria savo paprastumu, nuoširdumu, jie maloniai bendrauja ir nelaukia ypatingos malonės iš kitų. Tokie renginiai yra geriausia proga pabūti su maloniais žmonėmis“, - trumpai komentuoja Klaipėdos vicemeras Arvydas Cesiulis.

„Man patinka ir įdomu viskas, kas susiję su mūsų tautiniu paveldu ir tradicijomis, ypač dzūkiška šnekta, kalbėjimas, kadangi turiu muzikinės patirties. Buvo pakankamai jauku, nemažai žmonių susirinkę“, - sakė Seimo narė Ligita Girskienė.

Renginys truko iki pat vakaro. Dalyviai taip pat galėjo dalyvauti literatūrinėse poringėse, išgirsti rašytojų Juozo Šikšnelio ir Daivos Molytės-Lukauskienės kūrybos, taip pat dalyvauti naujosios dzūkiškos muzikos autoriaus Roko Kašėtos ir grupės „Olita Duo“ koncerte.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder