Dviračiams ir paspirtukams autobuse - ne vieta?

(1)

Klaipėdos miesto taryba šį mėnesį spręs, ar bus leista viešojo transporto autobusais Klaipėdoje vežti dviračius, paspirtukus, kitas mikromobilumo priemones ir gyvūnus. Dėl šių naujovių, numatytų naujame Keleivių ir bagažo vežimo vietinio (miesto ir priemiestinio) susisiekimo maršrutais autobusais ir maršrutiniais taksi tvarkos apraše šiuo metu verda diskusijos Tarybos komitetuose.

Keleivių ir bagažo vežimo vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo maršrutais autobusais ir maršrutiniais taksi tvarkos aprašas (toliau Tvarkos aprašas) buvo patvirtintas prieš vienuolika metų. 

Per tą laikotarpį pasikeitė nacionaliniai teisės aktai, Lietuvos Respublikos kelių transporto kodekso nuostatos.

Todėl parengtas naujas Tvarkos aprašas, kuriame reglamentuota Klaipėdos viešojo transporto aptarnaujančiojo personalo, keleivių ir kontrolierių pareigos, teisės, atsakomybė.

Spendimo projekte taip pat siūloma nustatyti autobusų stotelių įrengimo, viešųjų transporto paslaugų poreikio, bilietų pardavimo, keleivių įlaipinimo, vežimo ir išlaipinimo, bagažo vežimo tvarkas.

Kontrolės bilietas

Viena iš siūlomų naujovių - įvesti kontrolės bilietą. Jį galėtų įsigyti „zuikiu“ važiuojantis keleivis iš kontrolierių. 

Žinoma, toks bilietas būtų daug brangesnis. 

Pasak VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“ direktoriaus Gintaro Neniškio, kontrolės bilietas gali kainuoti tiek, kiek kainuoja dienos bilietas, tačiau jį įsigijęs keleivis galėtų tęsti kelionę ir jam nebūtų pradedamos administracinio protokolo surašymo procedūros.

Tokia tvarka šiuo metu taikoma Vilniaus ir Šiaulių miestuose.

Praktiškai sunkiai įgyvendinama

Daugiausia ir prieštaringų diskusijų Tarybos komitetuose sukėlė siūlymas viešajame transporte leisti vežti elektrinius paspirtukus, riedžius, riedlentes ir kitas mikromobilumo priemones.

Dviračius, įvertinus jų gabaritus, siūloma leisti vežti tik autobusais, kurie pažymėti specialiais dviračius leidžiančiais vežti ženklais ir kuriuose yra įrengtos specialiai tam skirtos vietos.

Šie pasiūlymai suformuluoti argumentuojant, jog tokiu būdu būtų skatinama labiau naudotis ekologiškomis transporto priemonėmis.

Klaipėdos viešojo transporto vadovas išreiškė abejonę dėl šios naujovės. Pask G. Neniškio, Europoje dviračiai vežami tik priemiestiniais autobusais ir traukiniais. 

Lietuvoje ši naujovė yra taikoma Vilniaus viešajame transporte.

Klaipėdoje, anot G. Neniškio, leisti keleivius į viešąjį transportą su mikromobilumo priemonėmis ar dviračiais galima nebent tik kai kuriuose autobusuose ir ne piko valandomis.

Skeptiškai pasiūlymą vertino ir Klaipėdos politikai. Miesto ūkio ir aplinkosaugos komiteto posėdyje dauguma pasisakė, kad šios naujovės sunkiai įgyvendinamos praktiškai.

„Jeigu numatysime galimybę dviratį gabenti toje vietoje, kuri skirta asmenims su judėjimo negalia ar mamoms su vežimėliu, tai šiems įlipus dviratininkas turės išlipti?“ - klausė Ugnius Radvila.

Arūnas Tuma pareiškė, kad dviratininkai turi dviračius minti, o ne autobusu važinėti.

Kategoriškas šiuo klausimu buvo ir Vidmantas Dambrauskas. Jo manymu, miesto viešajame transporte ne vieta nei paspirtukams, nei juo labiau dviračiams.

Kęstutis Bartininkas pažymėjo, kad miesto viešieji autobusai techniškai nepritaikyti dviračiams vežti ir gali sužaloti viešuoju transportu besinaudojančius keleivius.

Taip pat komitete nuskambėjo siūlymas, kad reikėtų palikti sprendimą vairuotojams, ar priimti keleivį su dviračiu ar paspirtuku, atsižvelgiant į žmogiškumą.

Tik štai žmogiškumo jokios taisyklės neapibrėš. 

Asmeniškai teko matyti Tauralaukyje autobuso stotelėje verkiantį vaiką su nedideliu triukiniu paspirtuku. 

Kadangi šiame gyvenamajame rajone nėra erdvės treniruotėms su paspirtukais ir riedlentėmis, berniukas norėjo nuvažiuoti į Poilsio parką, tačiau net du autobuso vairuotojai jo neįleido.

Tad gal naujose taisyklėse reikėtų paaiškinti, kad riedlentės ir triukiniai paspirtukai - ne transporto priemonė, o sporto inventorius, ir numatyti galimybę jį gabenti.

Leis vežtis gyvūnus

Įvertinus keleivių pasiūlymus, sprendimo projekte taip pat siūloma viešajame transporte leisti vežti gyvūną specialiai tam pritaikytoje rankinėje ar narve, o mažą gyvūną laikomą rankose. 

Taip pat numatyta, jog viešuoju transportu galima vežtis silpnaregių šunį - vedlį. Pasak G. Neniškio, pastaroji praktika jau seniai egzistuoja, tik nebuvo oficialiai reglamentuota.

Jeigu Taryba pritars, naujasis Tvarkos aprašas įsigaliotų nuo 2025 m. sausio 1 d.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder