Darželių problemos: trūksta ir vietų, ir pedagogų

(5)

Kiekvienais metais nuolat linksniuojama valstybinių darželių vietų trūkumo problema vis dar labai opi tiek Klaipėdoje, tiek Klaipėdos rajone. Trūksta ne tik vietų, bet ir pedagogų, todėl tėvams tenka ieškoti brangių alternatyvų.

2022-2023 mokslo metais Klaipėdos miesto valstybinius darželius lankė 8 528 vaikai, nevalstybinius - 712 vaikų. Bendras skaičius vaikų, lankančių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes, Klaipėdos mieste buvo 9 240.

Planuojama, jog šiemet ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankys apie 9 300 vaikų.

„Šiemet vaikų nuo 1,5 iki 3 metų, nepatekusių į įstaigas, yra 92. Didžiausios eilės nepatekusių lopšelinio amžiaus vaikų yra šiaurinėje ir centrinėje miesto dalyse. O štai nuo Baltijos pr. į pietinę pusę yra 65 laisvos vietos 1,5-3 metų vaikams. 3-6 metų amžiaus kategorijoje vietos laukia 51 vaikas, turima 140 laisvų vietų. Taip pat yra 58 laisvos vietos 6-7 metų amžiaus vaikams“, - apie dabartinę situaciją mieste kalbėjo Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vyr. specialistė Ramunė Grubliauskienė.

Šiaurinėje miesto dalyje itin trūksta vietų valstybiniuose darželiuose, o tėvai nenori vesti vaikų į toliau nuo namų esančias įstaigas, kuriose yra laisvų vietų.

Savivaldybės duomenimis, uostamiesčio darželius taip pat lanko 280 vaikų iš Klaipėdos rajono savivaldybės, nes rajone trūksta ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vietų.

Klaipėdoje taip pat trūksta ikimokyklinio ugdymo pedagogų.

„8 švietimo įstaigos ieško 15 ikimokyklinio ugdymo mokytojų, 4 įstaigos - 4 priešmokyklinio ugdymo mokytojų, 3 įstaigos - 2 logopedų, 1 įstaiga - 1 spec. pedagogo. Tikėtina, kad sugebės juos įdarbinti per Užimtumo tarnybą“, - statistika dalinosi R. Grubliauskienė.

Problemos dėl mažiausiųjų

Negavę vietos valstybiniame darželyje, tėvai priversti atsigręžti į gerokai brangesnę alternatyvą - privačias ikimokyklinio ugdymo įstaigas.

„Vakarų ekspreso“ kalbinti privačių uostamiesčio darželių vadovai teigė, kad į juos dažniausiai kreipiasi mažiausių - maždaug nuo pusantrų iki trejų metų amžiaus - vaikų tėvai.

„Didžioji dalis tėvų, kurie atveda savo atžalas į privačius darželius, yra tie, kurie negauna vietos valstybiniuose darželiuose. Reikia sugrįžti į darbą, o jei vaiko nėra kur palikti, kitos išeities, kaip tik privati ugdymo įstaiga - nelieka. Žinoma, yra dar auklės alternatyva, bet darželis tėvams yra patrauklesnis tuo, kad vaikas gali socializuotis ir bendrauti su panašaus amžiaus mažyliais“, - kalbėjo UAB „Vaikų giraitė“ direktorė Indrė Altuchovienė.

Panašia patirtimi pasidalijo ir kito privataus darželio VšĮ „Mažųjų pasaulis“ direktorė Renata Vaigauskienė.

Pašnekovė pasakojo, kad vyresnių vaikų privačiuose darželiuose kur kas mažiau.

„Kai vaikas gauna vietą valstybiniame darželyje, tėvai jį ten iškart ir perveda, labai mažai kas pasilieka iki pat mokyklos ar, pavyzdžiui, dar metams. Būna tėvų, kurie apsvarstę nusprendžia, kad vaikui geriau likti pas mus, net jei jam gavo vietą valstybinėje įstaigoje. Taip pat būna tokių vaikų, kurie taip ir negauna vietos valstybiniame darželyje, tačiau tokie atvejai ypač reti“, - apie tėvelių įpročius kalbėjo R. Vaigauskienė ir pridūrė, kad dažniausiai trejų metų sulaukę vaikučiai pereina į valstybinius darželius.

Įstaigų pasiūla auga

Visgi nors privačių darželių poreikis išlieka, kai kurie įstaigų vadovai teigia, jog vaikų juose mažėja.

Šiuo metu apie 30 vaikų lankomo „Mažųjų pasaulio“ darželio direktorė R. Vaigauskienė pasakojo, kad nors toks skaičius vaikų išlieka kasmet, eilės į privačius darželius mažėja.

„Maksimaliai galėtume priimti 35 vaikus, todėl problemų dėl norinčiųjų lankyti darželį trūkumo neturime. Tačiau anksčiau būdavo taip, kad tiesiog negalėdavome priimti visų, turėdavome net po 10 elėje stovinčių ir vietos laukiančių vaikų. Šiandien iš esmės galime priimti visus, kurie tik nori“, - pasakojo R. Vaigauskienė.

Kaip pagrindinę galimą tokio reiškinio priežastį pašnekovė įvardijo privačių darželių skaičiaus augimą.

„Rajonuose daugėja privačių ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Pavyzdžiui, mes esame šiaurinėje miesto pusėje, tai srautas tikrai yra sumažėjęs, nes tėvams vaikus patogiau vesti į darželius, kurie yra arčiau namų ar darbo vietos. Taip pat didėja ir mieste esančių darželių skaičius, todėl savaime vaikų skaičius pasiskirsto, didėja konkurencija“, - samprotavo pašnekovė.

„Vaikų giraitės“ direktorė I. Altuchovienė taip pat teigė jaučianti mažėjantį vaikų skaičių.

„Šiuo metu turime 20 vaikučių, kurie lanko mūsų darželį, maksimaliai galime priimti 30, turime dar 10 laisvų vietų. Pirmą kartą turime tokią situaciją, kada turime tiek laisvų vietų.Svarstome, kad vienas iš variantų yra tas, jog rajoninių savivaldybių gyventojai savo atžalas veda į naujai atidarytus privačius darželius savo gyvenamosiose savivaldybėse“, - patirtimi dalijosi pašnekovė.

Pašnekovė taip pat įvardijo ir kitą galimą vaikų skaičiaus mažėjimo privačiuose darželiuose priežastį.

„Tėvai bijo dabartinės ekonominės situacijos. Pavyzdžiui, pernai tėvai neskubėjo, nes labai bijojo išaugusių mokesčių, šiais metais galbūt palūkanų kilimas turėjo tam įtakos“, - kalbėjo I. Altuchovienė.

Arčiau namų

Klaipėdos rajone, Jakų kaime, įsikūrusio privataus darželio VšĮ „Lututės namai“ direktorė Lijana Sinušienė teigė, jog norinčiųjų lankyti darželį netrūksta.

„Vaikų judėjimas yra visuomet, tėvai gauna vietą valstybiniame darželyje arba randa patrauklesnį variantą arčiau namų, tačiau nėra taip, kad vaikų neturėtume. Surenkant mažesniųjų grupę tikrai nebuvo didelų problemų, nereikėjo vargti ir ieškoti. Šiemet išsiplėtėme, pirmą kartą turime vyresniųjų vaikų grupę, tai daugiausia tęsiantys ugdymą darželyje ankstesnės grupės vaikai“, - dalijosi L. Sinušienė.

Pašnekovė teigė, jog didelė dalis tėvų atsižvelgia į tai, kad vaiko darželis būtų pakeliui į darbą ir į namus.

"Tėveliai vaikus pas mus veža iš įvairių gyvenviečių, pavyzdžiui, Dovilų ar Dituvos. Tėvams važiuojant į darbą Klaipėdoje, labai patogu vaikus palikti važiuojant į darbą ir pasiimti grįžtant namo.

Tačiau ne tik patogi vieta didina darželio patrauklumą, bet ir ugdymo programos.

„Konkrečiai mūsų darželį renkasi dėl to, kad patinka aplinka. Yra daržas, vištų, daug erdvės žaidimams, o tai tėveliams yra labai patrauklu, jie sako, kad viskas panašu kaip namuose ar pas močiutę kaimę. Tačiau ir ugdymo programą vykdome tokią, kad vaikai būtų visiškai paruošti tolesniam ugdymui“, - darželio ypatumais dalijosi L. Sinušienė.

Direktorė pridūrė, kad privatūs darželiai norėtų sulaukti didesnės valdininkų paramos, nes norint išsilaikyti reikia investuoti didelę dalį asmeninių lėšų, nes nepakanka pinigų, kurių gauna iš Savivaldybės ar vadinamojo vaiko krepšelio.

„Šiais metais jau galėsime dalį pinigų, kuriuos gauname iš Savivaldybės, skirti remontui ir įvairiems patvarkymams, iki tol viską dengdavome savo lėšomis. Tačiau ta dalis nebus didelė, nupirkti vaikams reikalingas priemones yra daug svarbiau“, - kalbėjo L. Sinušienė.

Pašnekovė tikino, kad kol kas neplanuojama kelti kainos už vietą darželyje.

„Mūsų įstaigą lanko vidutines pajamas gaunančių tėvų vaikai. Dauguma yra jauni žmonės, turintys finansinių įsipareigojimų, todėl nenorime tos naštos didinti dar labiau“, - planus dėstė L. Sinušienė.

Padeda savivaldybės

Tėvams, kurių vaikai pusę metų negauna vietos valstybiniame darželyje, Klaipėdos savivaldybė skiria dalinę kompensaciją tam, kad padengtų privačios įstaigos įmokų kaštus.

Nuo šių metų kompensacija siekia 150 eurų, ji skiriama tuo atveju, jei abiejų tėvų gyvenamoji vieta deklaruota Klaipėdos mieste.

„Didžioji dalis tėvų gauna kompensacijas, jos ypač aktualios tėvams, kurie grįžta į darbą. Yra buvę atvejų, kai negavę šios paramos tėvai darželio atsisako ir ieško kitų alternatyvų“, - patirtimi dalijosi darželio „Mažųjų pasaulis“ direktorė R. Vaigauskienė.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracija kompensuoja 200 eurų mėnesinio mokesčio vaikui, kurio tėvai sudarė mokymo sutartį su Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijoje veikiančia privačia įstaiga, ir 100 eurų, jeigu tėvai sudarė mokymo sutartį su kitos savivaldybės teritorijoje veikiančia privačia įstaiga.

Kompensacija taip pat skiriama tik tuo atveju, jei abiejų tėvų gyvenamoji vieta deklaruota Klaipėdos rajone, o vaikas laukia eilėje į valstybimį darželį.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder