NORAI. Pernai spalį buvo surinkta daugiau nei 200 Melnragės gyventojų parašų ir prašyta pastatą Molo g. 60 perduoti valdyti patikėjimo teise Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešajai bibliotekai. Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

Ar Savivaldybė kalta, kad bendruomenė pasyvi?

(3)

Pasak melnragiškės Marijos Kalendės, Klaipėdos miesto bendruomenės jau ne vienerius metus prašo Savivaldybės įtraukti jas į projektų rengimą nuo pat pradžių. Tačiau uostamiestyje esą iš tikrųjų nenorima to daryti, tai tik deklaruojama. O kai viskas daroma už uždarų durų, kyla daug klausimų. Savivaldybės specialistai tikina, kad bendruomenės gauna visą informaciją, bet projektų pristatyme jų atstovai dažnai nedalyvauja.

M. Kalendė sako, kad pirminėje projekto stadijoje su bendruomenėmis niekas nekalba. Jos su projektu supažindinamos paskutinėje stadijoje. Paprastai tada būna mažai laiko, žmonės nespėja pateikti pastabų, o jeigu ir spėja, į jas vis tiek nekreipiama dėmesio.

„Tas viešinimas neretai būna pačiu netinkamiausiu momentu. Skelbimų žmonės tiesiog nepamato. Sakoma, kad Vilniuje dabar bendruomenė įtraukiama nuo pat pradžių, kai tik pradedamas rengti planas. Tokios praktikos laikomasi ir Švedijoje. Žinoma, jeigu bendruomenė dalyvautų nuo pat pradžių, projekto įgyvendinimas užtruktų ilgiau, bet tada vėliau nebūtų pykčių“, - įsitikinusi Melnragės bendruomenės atstovė M. Kalendė.

Senelių ar poilsio namai?

Pasak M. Kalendės, vienas iš pavyzdžių, kaip nepaisoma bendruomenės nuomonės - senelių globos namų projektas Melnragėje. Bendruomenė kreipėsi į Savivaldybę ir siūlė tame sklype, kuriame bus statomi senelių namai, renovuojamas pastatas Aušros g. 41, įrengti kampelį vietos vaikams. Taip galėtų būti atgaivintas senų žmonių ir vaikų bendravimas. Anksčiau ten buvo mokykla, vykdavo būreliai vaikams. Ten bendruomenė savo lėšomis įsirengė sporto aikštelę.

Pasak ponios Marijos, Savivaldybė atsakė, kad to negalima padaryti, nes senelių namuose bus gydomi senjorai, sergantys demensija, be to, tai neatitinka ES standartų, o šis projektas bus vykdomas jos lėšomis.

Pasak pokalbininkės, buvo keli šio projekto variantai, Savivaldybė išsirinko vieną jų, o bendruomenė nežino, kokie buvo kiti. Šiame projekte buvo siūloma žymiai daugiau vietos automobiliams nei reikia. Numatytos dvi automobilių stovėjimo aikštelės, kuriose tilps 38 automobiliai. Bendruomenė nuogąstauja, ar šių namų likimas nebus toks pat, kaip senelių namų Šilutės rajone - pasibaigus nustatytam terminui, jie buvo perdaryti į poilsio namus.

Kitas dalykas, tame sklype buvo atliktas dendrologinis medžių vertinimas. Paaiškėjo, kad bus kertamos labai aukštos kokybės pušys. Anot ponios Marijos, jeigu svarstant projektą būtų dalyvavusi bendruomenė, gal būtų pavykę sutarti palikti senuosius gražiuosius medžius.

M. Kalendė stebisi, kodėl senelių namų projekto nereikėjo derinti su bendruomene, jeigu jam bus naudojamos europinės lėšos.

Bibliotekai trūksta vietos

Bendruomenė kreipėsi į Savivaldybę ir dėl pastato Molo g. 60 rekonstrukcijos. Tai nedidelis 1955 m. žvejų pastangomis pastatytas pastatas. Dabar dalis jo priklauso bibliotekai, o dalis - Klaipėdos vaikų laisvalaikio centro administracijai, nors pačiai bibliotekai trūksta vietos.

Pernai spalį surinkta daugiau nei 200 Melnragės gyventojų, palaikančių „Mėlynosios bibliotekos“ koncepciją ir prašymą pastatą perduoti valdyti patikėjimo teise Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešajai bibliotekai, parašų.

M. Kalendės teigimu, dėl šio projekto kreiptasi net į tris Savivaldybės administracijos direktorius - Saulių Budiną, Gintarą Neniškį ir į laikinai ėjusią pareigas Personalo skyriaus vedėją Ingą Gelžinytę-Litinskienę. Tačiau Savivaldybė bendruomenės lūkesčių taip ir neišgirdo.

IŠIMTIS. Kaip gražią išimtį Marija Kalendė nurodo tai, kad bendruomenė Savivaldybės buvo pakviesta prisidėti prie Melnragės parko kūrimo. Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.
IŠIMTIS. Kaip gražią išimtį Marija Kalendė nurodo tai, kad bendruomenė Savivaldybės buvo pakviesta prisidėti prie Melnragės parko kūrimo. Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

Graži išimtis

Priminsime, kad Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus jau seniai pasisako būtent už aktyvų visuomenės įtraukimą į daugelį procesų. Jo manymu, tik tokiu atveju įgyvendinami projektai bus skaidrūs. Jis ragina visuomenę aktyviai dalyvauti svarstant trejų metų strateginės veiklos planą.

Kaip gražią išimtį M. Kalendė nurodo tai, kad bendruomenė Savivaldybės buvo pakviesta prisidėti prie Melnragės parko kūrimo.

„Mes išsiaiškinome, kodėl su mumis Savivaldybė dėl parko kalba, o dėl kitų dalykų - ne. Pasirodo, jeigu projektą finansuoja ES, privaloma bendrauti su vietos bendruomene“, - mano M. Kalendė.

Melnragiškė pasidžiaugė, kad naujasis uostamiesčio meras ir jo komanda padėjo išjudinti saugaus eismo klausimą - sudėti ženklus Melnragėje ir Pamario g. Padėjo spręsti geresnio susisiekimo su miestu problemą - pėstiesiems ir dviratininkams reikėjo saugiai kirsti geležinkelio bėgius po P. Lideikio g. viaduku. Buvo prašoma ten baigti rengti perėją per bėgius. Tai padaryti, M. Kalendės teigimu, bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ atsisakė. Mero komanda padėjo išjudinti ir sporto reikalus - rasta vieta daugiafunkcei sporto aikštelei Melnragėje. Bendruomenė pasiūlė ją įrengti per dalyvaujamąjį biudžetą.

Reikia registruotis

"Galimybė teikti pasiūlymus dėl projektų tikrai yra. Apie Savivaldybės projektus esame iš karto informuojami, o privatūs verslininkai vieni informuoja, o kiti - ne.

Jeigu nenorima, kad bendruomenė sukeltų dideles bangas, tada informuojama tiek, kiek privalu pagal įstatymą - paskelbia žiniasklaidos priemonėje arba Savivaldybės svetainėje, t. y. viešai, bet visiems asmeniškai išsiuntinėti jie tikrai nėra įpareigoti.

Uostamiestyje veikiančios bendruomenės privalo registruotis Klaipėdos miesto savivaldybės administracijoje. Mes tai padarėme, nurodėme visus kontaktus, esame parodyti jos svetainėje. Jeigu bendruomenės vadovai ar atsakingi už tai asmenys neseka informacijos, jie jos ir negauna. Mes sekame, aš prenumeruoju ir mes gauname visą informaciją, žinoma, daugeliu atvejų neatsižvelgiama į bendruomenės norus, bet tai jau kita tema", - sakė asociacijos Vitės bendruomenės pirmininkas Tomas Meškinis.

Informaciją būtina sekti patiems

Vitės bendruomenės atstovas teigia, kad pagal įstatymą privalu tik išklausyti gyventojus projekto rengimo eigoje, o atsižvelgti į jų pastabas įstatymiškai niekas nėra įpareigotas. Juk gali būti gaunama iš gyventojų ir absurdiškų, ir utopinių pasiūlymų. T. Meškinis įsitikinęs, kad bet kuriuo atveju Statybos įstatymas nebūna pažeidžiamas, nes priešingu atveju verslininkai negautų statybų leidimų. Pats T. Meškinis sako bandantis rasti kompromisą tarp verslininkų ir gyventojų.

Vitės kvartale bus remontuojama Sportininkų gatvė, kurioje yra daug medžių. Vieni gyventojai pasisakė už tai, kad būtų įrengta kuo daugiau vietų automobiliams statyti tam aukojant medžius, o kiti reikalavo juos palikti. Kompromisas buvo rastas: bus šalinami tik blogos būklės medžiai, o kiti paliekami. „Savivaldybė dabar renovuoja vieną vidinį kiemą. Jau buvo net patvirtintas projektas ir pradėti darbai, bet vis tiek mes radome su Savivaldybe sprendimą dėl gyventojų nenoro, kad vienoje vietoje būtų iškirsti medžiai. Bet kai darbai vyksta privačiame sklype ar pastate, viskas būna kitaip“, - sakė T. Meškinis.

Seniūnaitė „išėjo į pensiją“

M. Kalendė dvi kadencijas buvo Melnragė seniūnaite, o dabar jau nebenori ja būti. Sako „išėjusi į pensiją“. Paklausta kodėl, atsakė: "Labai sunku įtraukti bendruomenę į veiklą. Todėl, kad Savivaldybė ne visada girdi gyventojų nuomonę. Tiesiog pavargau būti tarp dviejų vežimų. Savivaldybė įsivaizdavo, kad aš atstovauju bendruomenei, o ši - kad Savivaldybei. Dabar reikia išrinkti kitą seniūnaitį, bet iš tų, kuriuos kalbinome, niekas nesutinka.

Gyventojams labai svarbu, kas yra statoma šalia jų namų, bet kai jų nuomonė negirdima, jie tiesiog nedalyvauja tuose viešuose pristatymuose, nes nebetiki, kad bus išgirsti. Pati ragindavau juos dalyvauti."

"Gavęs informaciją apie vykdomus projektus, persiunčiu ją gyventojams, bet pastebiu, kad mano pranešimai mažai skaitomi. Žinoma, ten būna techniniai dokumentai, kuriuos supranta ne visi žmonės. Tokiu atveju reikėtų kieno nors paprašyti, kad paaiškintų.

Kai prasideda realūs darbai, tada pradeda sakyti pastabas, piktinasi, kad nebuvo informuoti, nors iš manęs buvo gavę informaciją prieš metus ar pusmetį ir nė vienas iš gyventojų nepateikė pastabų.

Deja, patys žmonės yra abejingi, bet kai po langais atsiranda traktoriai, tada pradeda piktintis. Būna ir nuotoliniai susitikimai su gyventojais, rodomos skaidrės, kalba architektas, bet prisijungia tik keli gyventojai. Turi eiti ir kaulyti, kad dalyvautų, nes reikia masiškumo. Jeigu aš būsiu vienas, tai atrodys, kad vienas ir esu nepatenkintas, o dauguma pritaria", - situaciją apibūdino T. Meškinis.

Melnragės bendruomenės atstovai nedalyvavo

Elona JURKEVIČIENĖ, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Projektų skyriaus vedėja

Apie Savivaldybės planus informacija viešai skelbiama dar strateginių planų rengimo metu. Organizuojami vieši pristatymai, visuomenė turi galimybę įsitraukti į procesą, teikti siūlymus, pastabas.

Taip pat visuomenė įtraukiama rengiant ir pristatant galimybių studijas, rengiant ar koreguojant detaliuosius planus, rengiant techninius projektus - pristatomi projektiniai pasiūlymai, parengtų projektų sprendiniai, informacija viešinama Savivaldybės interneto svetainėje, spaudoje, organizuojami vieši pristatymai visuomenei.

Papildoma informacija apie senyvo amžiaus asmenų globos namų projektavimą ir bendruomenės informavimą apie vykdomas procedūras: 2018 m. birželio 28 d. pasirašyta paslaugų sutartis, įvykdžius senyvo amžiaus asmenų globos namų projektavimo su detaliojo plano koregavimu ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų pirkimo atviro konkurso būdu procedūras Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

Projektavimo sutarties, laikotarpiu nuo 2019-02-18 iki 2022-03-30, vykdymas buvo sustabdytas iki Klaipėdos miesto bendrojo plano, patvirtinto Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos 2007 m. balandžio 5 d. sprendimu Nr. T2-110, keitimo patvirtinimo.

Atnaujinus sutartį ir atliekant projektavimą (su detaliojo plano koregavimu) pagal Teritorijų planavimo įstatymą ir Visuomenės informavimo, konsultavimo ir dalyvavimo priimant sprendimus dėl teritorijų planavimo nuostatus, visuomenę informuojantis skelbimas apie parengtą detalųjį planą buvo paskelbtas: 2023-01-09 tinklalapyje www.klaipeda.lt ir Klaipėdos miesto savivaldybės skelbimų lentoje, 2023-01-10 informacija paskelbta dienraštyje „Vakarų ekspresas“.

Registruotais laiškais buvo informuoti kaimyninių žemės sklypų valdytojai ir naudotojai 2023-01-07. Visuomenei susipažinti ir teikti pasiūlymus, su parengtu teritorijų planavimo dokumentu, buvo galima nuo 2023-01-16 iki 2023-01-30: Klaipėdos miesto savivaldybės patalpose, Liepų g. 11, Klaipėda, sistemoje www.tpdris.lt ir plano rengėjo patalpose Turgaus a. 27, Klaipėda. Detaliojo plano viešas svarstymas buvo 2023-01-31 12:00 val. planavimo organizatoriaus patalpose adresu: Liepų g. 11, Klaipėda.

Viešo svarstymo metu nebuvo gauta pastabų ar pasiūlymų dėl detaliojo plano koregavimo. Suinteresuoti visuomenės atstovai susirinkime nedalyvavo. Parengti projektiniai pasiūlymai buvo pristatyti visuomenei 2023 m. rugsėjo 4 d. per „Zoom“ platformą. Apie vyksiantį projektinių pasiūlymų viešinimą informacija paskelbta 2023-08-09 tinklapyje www.klaipeda.lt, informacija buvo pateikta informaciniame stende ant sklypo Aušros g. 41 tvoros nuo 2023-08-14 iki 2023-08-30.

Visuomenei susipažinti ir teikti pasiūlymus, su parengtu Projektinių pasiūlymų dokumentu, buvo galima iki 2023-09-04: Klaipėdos miesto savivaldybės patalpose, Liepų g. 11, Klaipėda ir PP rengėjo patalpose Turgaus a. 27, Klaipėda.

Viešas svarstymas įvyko 2023-09-04 15:00 val., pristatyme dalyvavo du visuomenės atstovai, Melnragės bendruomenės atstovų tarp jų nebuvo. Pasiūlymų ir pastabų iš Melnragės bendruomenės nei raštu, nei žodžiu nebuvo gauta.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder