Ar jūros vėjas pritrauks talentų į Lietuvos uostamiestį?

Ar jūros vėjas pritrauks talentų į Lietuvos uostamiestį?

(1)

Apsigyventi Klaipėdoje kviečia ir ranka pasiekiama jūra, ir ramesnis miesto ritmas. Jei to negana – uostamiestis siūlo ir finansines paskatas.

Trečias pagal dydį Lietuvos miestas Klaipėda šiuo metu turi apie 150 tūkst. gyventojų.

Nors jų mieste per pastaruosius dešimtmečius smarkiai sumažėjo, Statistikos departamento duomenimis, atvykstančių į uostamiestį skaičius trejus pastaruosius metus išlieka didesnis nei išvykstančių.

Nauji gyventojai į Klaipėdą keliasi dėl įvairių priežasčių.

„Uostamiestį renkasi tie žmonės, kurie ieško pokyčių savo gyvenime ir nori sulėtinti didmiesčio tempą, skirti daugiau laiko tam, kas svarbu. Klaipėda patenka į didmiesčio kategoriją tik su mažo miesto pranašumais, ir tai žmones traukia“, – kalbėjo miesto plėtros agentūros „Klaipėda ID“ laikinoji vadovė ir talentų pritraukimo strategė Kristina Postornak.

Čia persikrausčiusieji pirmiausia pabrėžia sąlytį su gamta, kuri visuomet išlieka šalia. Skirtingai nei sostinėje ar Kaune, išvažiuoti iš miesto netrunka ilgai, bent jau kol kas nereikia stovėti automobilių spūstyse, o prie jūros galima nuvykti nors ir kasdien.

„Klaipėdoje vertiname savo darbo ir gyvenimo pusiausvyrą, ypač kai norime daugiau laiko praleisti su šeima. Dabar jau būtų sunku įsivaizduoti gyvenimą sostinėje, kur daug laiko iššvaistoma vien keliaujant iš vienos vietos į kitą“, – teigė K. Postornak.

Tačiau gamta – ne vienintelis aspektas, viliojantis gyventojus ir ypač jaunas šeimas, ieškančias daugiau perspektyvų.

Gyvenimas Klaipėdoje kur kas pigesnis nei kituose didmiesčiuose – pavyzdžiui, naujos statybos būsto kvadratinis metras čia kainuoja vidutiniškai 300 eurų pigiau nei Vilniuje, 100 eurų pigiau nei Kaune, o būsto nuoma – apie 100 eurų pigiau nei sostinėje.

Nors kai kuriems naktinis miesto gyvenimas gali pasirodyti pernelyg ramus, maloniai nustebina restoranų ar renginių kainos, kurios taip pat žemesnės nei kituose didmiesčiuose.

Mažesnė konkurencija dėl darbo

Dviejų pagrindinę veiklą Klaipėdoje plėtojančių įmonių atstovės kalbėdamos su IQ išskyrė ir verslo sektoriaus teikiamus pranašumus – uostamiestyje konkurencija kur kas mažesnė.

„Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad Klaipėdoje nėra tiek daug perspektyvų kaip Vilniuje, tačiau čia yra nemažai didelių įmonių, susijusių su jūra, logistika, statybomis, gamyba ar kita veikla, kurios dažnai turi įvairių darbo pozicijų ir ieško naujų talentų, o konkurencija į darbo vietą neretai gali būti mažesnė nei kituose didžiuosiuose miestuose“, – teigė laivybos įmonės „Aros Marine“ žmogiškųjų išteklių verslo partnerė Gintarė Budavičiūtė.

„Čia yra įmonių, kurios ieško tarptautinių informacinių technologijų specialistų, čia yra poreikis ir mažiau konkurencijos“, – aiškino personalo valdymo įmonės „Soprana Personnel International“ vadovė Diana Blažaitienė.

Šioje įmonėje dirbanti komanda – įvairiatautė, čia galima sutikti vokiečių, latvių, austrų ar kanadiečių.

Tiesa, ne visi jie dirba iš Lietuvos. „Pas mus dirbantys užsieniečiai yra tie, kurie arba jau yra lankęsi kažkada ir jiems labai patiko miestas, arba, kaip mes vadiname, yra meilės imigrantai, atvesti čia šeimos santykių.

Vis dėlto atvažiavusieji ne meilės vedami pasirinko Klaipėdą dėl čia siūlomų galimybių“, – įsitikinusi pašnekovė.

„Aros Marine“ talentų iš kitų Lietuvos miestų ar tarp iš užsienio grįžusių emigrantų pabandė prisivilioti per pandemiją ir ilgainiui suprato, kad ši strategija puikiai pasiteisino.

„Iki šiol ieškodami naujų kolegų žvalgomės ne tik Klaipėdoje, bet ir toliau nuo jos, – kalbėjo įmonės atstovė. – Mūsų įmonėje dėl darbo į Klaipėdą persikėlė ar grįžo ne vienas kolega, pavyzdžiui, keletas aukščiausios grandies vadovų, inžinierė, personalo specialistė.“

Uostamiestį pasirenka tie žmonės, kurie ieško pokyčių savo gyvenime ir nori truputėlį atsiriboti nuo didmiesčio ir didelio šurmulio.

Vis dėlto pašnekovės pripažino, kad daugumai bendrovių kelias prisivilioti talentų, nepriklausomai nuo vietos ar veiklos srities, nėra lengvas, su tuo susiduria ir Klaipėdoje įsikūrę verslai.

„Todėl tiek įmonės, tiek įvairios organizacijos bei miesto politikai turi stengtis pagerinti savo įmonių ir miesto įvaizdį, nuolat tobulėti, kad būtų patrauklūs, ir aktyviai ieškoti talentų ne tik Klaipėdoje, bet ir už jos ribų“, – teigė „Aros Marine“ Žmogiškųjų išteklių departamento vadovė Liubava Griciuvienė.

Apmoka dalį nuomos

Atrodo, kad Klaipėda būtent tai ir daro. Agentūra „Klaipėda ID“ neseniai pradėjo siūlyti finansines paskatas ir norintiems į Klaipėdą persikelti darbuotojams, ir savo verslą uostamiestyje plečiančioms ar čia nusprendusioms įsikurti bendrovėms.

Naujam darbo vietą suradusiam atvykėliui Klaipėdos miesto savivaldybė siūlo padengti iki 2 tūkst. eurų metinės būsto nuomos išlaidų, užsieniečiams dar prideda 400 eurų kompensaciją lietuvių kalbos kursams.

Finansinė paskata verslui apima biuro nuomos išlaidas, jei įmonė sukuria ne mažiau kaip 6 naujas darbo vietas.

„Remdamiesi miesto poreikiais atrinkome 64 specialybes, pagal kurias įsidarbinę žmonės gali pretenduoti į šią paskatą, taip pat palikta erdvės specialybėms, kurių nėra sąraše, tačiau kurios prisideda prie Klaipėdos miesto ekonominio augimo“, – teigė K. Postornak.

Prasidėjus vasarai pagal teikiamų paraiškų skaičių pastebima, kad žmonės vis labiau pradeda svarstyti apie pokyčius ir domisi galimybe apsigyventi lėtesniame ir žalesniame uostamiestyje.

„Tarptautinių talentų Klaipėdoje turime nemažai, nes įsikūręs tarptautinis universitetas, kitos įstaigos taip pat pritraukia nemažai studentų, tad labiau dirbame siekdami ne pritraukti, o išlaikyti – norime, kad jie liktų dirbti čia“, – pridūrė pašnekovė.

Archyvų nuotr.

Ascociatyvi / ekrano nuotr.

Archyvų nuotr.

Archyvų nuotr.

alfa.lt

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder