Rajono meras: potvynis Kretingoje atslūgo, drastiškai pakilęs Minijos lygis Kartenoje

Antanas Kalnius: „Šiandieną esi meras, rytoj kiemsargis“

(2)

Trečią kartą merus rinkome tiesiogiai. Savaitgalį įvykusius tiesioginius Kretingos rajono savivaldybės mero rinkimus antrą kartą laimėjo politinio komiteto Kretingos kraštas deleguotas Antanas Kalnius. Pelnęs beveik 60 proc. rinkimuose dalyvavusių rajono gyventojų balsų lieka vadovauti rajonui antrą ketverių metų kadenciją.

Su naujai išrinktu Kretingos rajono savivaldybės meru Antanu Kalniumi kalbėjomės, kaip pats prisipažino, po antros paeiliui mažamiegės nakties: buvę nerimo prieš rinkimus, rinkimų naktį užsitęsė rezultatų su komanda laukimas.

– Kas užtikrino tokią sėkmę politiniam komitetui Kretingos kraštas šiuose rinkimuose? Gavote net 11 vietų Savivaldybės taryboje, iškart pirmame ture laimėta mero pozicija.

– Paprastas nuoširdumas bendraujant su visais žmonėmis, atsakingas pažadų dalijimas. Nežadėjome to, ko žinojome negalintys ištesėti. Kretingos kraštas yra politinė organizacija, ne partija.

Rinkėjai ne vien Kretingoje, ir Kaune, Druskininkuose, kitose šalies savivaldybėse patvirtino politinių komitetų stiprumą, atsvarą politinėms partijoms.

Komitetas Kretingos kraštas šiandieną turi 56-is narius, lyginant su ankstesniais rinkimais, narių skaičius padvigubėjo, organizacija ir toliau auga. Norą dalyvauti jos veikloje pareiškė rinkimuose stebėtojais dirbę žmonės.

Politinis komitetas Kretingos kraštas, kaip nauja politinė organizacija, negalėjo turėti savo atstovų Kretingos rajono savivaldybės rinkimų komisijoje, rinkimų stebėsenos klausimą išsprendėme delegavę 32 rinkimų stebėtojus.

Ir neapsirikome, esame tikri, kad be jų pagalbos minimum dvi vietas taryboje būtume praradę.

Apmaudu, bet bandymų neteisėtai pelnyti rinkėjų balsus buvo, ypač rinkėjams balsuojant namuose. Dalį tokių pažeidimų mūsų stebėtojai užkardino, informavome apie pažeidimus Vyriausiąją rinkimų komisiją.

Buvo atvejų, kai, atvykus pas rinkėją, paaiškėdavo, kad jis jau balsavo nedalyvaujant stebėtojams.

– Politikoje kuo didesnis laimėjimas, tuo didesnė atsakomybė.

– Dirbu nebe pirmą kadenciją, buvau tarybos nariu, meru. Turiu patirties.

– 2019-aisiais jums pavyko sudaryti net 18 tarybos narių valdančiąją koaliciją, tačiau po poros metų, kadencijai įpusėjus, ji iširo. Oponentai jus kaltino negebėjimu tarybos politikus telkti darbui. Ar esate numatę, ką kviesite į naujos kadencijos tarybos valdančiąją daugumą?

– Oponentai sakė tą, ką norėjo, o kretingiškiai mato padarytus darbus. Tiek tarybos narys, tiek meras turi tarnauti žmonėms. Naikinau tarybos narių privilegijas, ne visiems tai patiko.

Mano komanda visada diskutavo su žmonėmis, irgi nepatiko kai kuriems politikams, nes jie jautėsi išrinkti ir galintys spręsti už rinkėją.

Šitas laimėjimas parodė, kad Antanas Kalnius turi gebėjimą telkti komandą – Kretingos politikos istorijoje to dar nebuvo, kad viena politinė jėga laimėtų 11 vietų Savivaldybės taryboje.

Partijos susmego dėl beatodairiško siekio užvaldyti valdžios Savivaldybėje pozicijas, neužleisti jų kitiems. Šiandieną esi meras, rytoj – kiemsargis. Valdžioje esi neamžinas, joje būdamas turi užauginti lyderį, kuris bus po tavęs.

– Ar tokį augintinį turite?

– Turiu. Tik kodėl augintinį? Gal augintinę (pašmaikštavo).

– Ar jau svarstėte valdančiosios koalicijos formavimą?

– Džiaugiuosi prieš rinkimus pasirašyta politinio komiteto Kretingos kraštas, politinio komiteto „Už šviesią Kretingą“, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ ir Darbo partijos deklaracija – įsipareigojimu garbingai, teisėtai konkuruoti vieni su kitais rinkimuose.

Susitarimą išlaikėme, nepylėme jokio purvo vieni ant kitų rinkėjų akivaizdoje. Matau šių politinių jėgų atstovus ir valdančiojoje koalicijoje. Dar diskusijos bus, šnekėsimės su visais, visiems esame atviri.

– Naujoje kadencijoje keičiasi savivaldos modelis. Meras turės ir vykdomosios valdžios galią, rinksis politinio pasitikėjimo vicemerus, skirs administracijos direktorių. Ar esate numatę, kas galėtų užimti išvardytus ir kitus svarbius valdžios postus Savivaldybėje?

– Mūsų Savivaldybėje, pagal nustatytą tvarką, galime turėti ne daugiau kaip du vicemerus. Dar negaliu atsakyti, kas pretenduoja į šią politinio pasitikėjimo poziciją, dar nesu numatęs.

Šnekėsimės, tarsimės su partneriais taryboje. Kandidatą vadovauti Savivaldybės administracijai turime, vėlgi, tebėra neaišku, ar jis tiks partneriams.

– Per praeitą besibaigiančią kadenciją išklausėte nemažai priekaištų dėl prasto bendradarbiavimo su šalies centrine valdžia – Seimu, Vyriausybe, dėl Kretingą aplenkusių investicijų.

– Pasikartosiu, oponentai sakė tą, ką norėjo. Per tuos 4 metus 38 mln. eurų investuoti į įvairiausius projektus. Baisu, kai partijų rajone lyderiai tvirtina, kad be ryšių Vyriausybėje, Seime Savivaldybė negaus pinigų investicijoms. Jei tokie dalykai vyksta, tai korupcija.

Tačiau manau, kad čia tik vietos politikų kalbos siekiant pasirodyti įtakingesniais. Iš to, ką per tuos 4 metus patyriau Seime, Vyriausybėje, patvirtinu, kad lėšoms gauti svarbu pateikti gerai parengtus projektus.

Štai S. Skvernelio vadovaujamoje Vyriausybėje mūsų pateiktų projektų lengva ranka neatmesdavo, užduodavo namų darbus, kad projektus pataisytume, gautume jiems vykdyti lėšų. Manau, kad praeityje lieka santykiai – „tu man, aš tau“, Seime, Vyriausybėje įsitvirtina jauni žmonės, užaugę nepriklausomoje Lietuvoje, kuriems tai nepriimtina.

– Žvelgiant jūsų akimis, kokios yra opiausios Kretingos ir rajono problemos?

– Viena opiausių problemų – išlaikyti Kretingos ligoninę, laukia ne vienas mūšis Sveikatos apsaugos ministerijoje. Neramu dėl stringančios daugiabučių renovacijos, rangovai nebeperka renovacijos darbų, ypač mažose gyvenvietėse. Po keliskart skelbiame rangos darbų pirkimus ir rangovų nesulaukiame.

Nuo paraiškos renovacijai iki darbų pradžios praeina dveji metai, statybos darbų kainos per tą laikotarpį pasikeičia. Vyriausybė turi keisti daugiabučių renovacijos tvarką, kad šis procesas vėl pajudėtų. Renovuojant daugiabučius Kretingoje esme pasiekę respublikos vidurkį, kaimiškoje teritorijoje atsiliekame.

Su kitais merais jau svarstėme, kaip greičiau užsukti 2021–2027 m. ES paramos savivaldybėms panaudojimo mechanizmą.

Mūsų rajonui iš šio lėšų šaltinio numatyti 23 mln. eurų, tačiau kol kas tėra aišku dėl lėšų skiriamų švietimui, TŪM programai rajono mokyklose diegti.

Nei socialinė, nei vandentvarkos, kitos sritys vis dar nejuda, ir verslas negali gauti užsakymų su ES parama įgyvendinamiems projektams vykdyti, nėra to laukiamo postūmio visai ekonomikai.

Kai atsisėdi į mero poziciją nėra vieno, antro ar trečio svarbiausio darbo. Svarbu, kad ir šaligatviai nenuvalyti, ar kokia bėda konkretų žmogų ištiko. Savivaldybėje turi būti darbų tęstinumas.

Praėjusią kadenciją darėme darbus, kuriuos meras Juozas Mažeika su komanda, kita ankstesnė valdžia pradėjo. Padarei darbą, eini toliau.

Tvarkysime Kretingos miesto stadioną, administracinį pastatą Vilniaus g. 8, Kretingos miesto prieigas. Rotušės aikštė renovacijos dar gali palaukti, ji dar gana tvarkinga, pirmiau į ją vedančias šonines gatveles reikia renovuoti.

– Kodėl patinka mero darbas?

– Politika man visada rūpėjo. Raginu visus dalyvauti politikoje, kad ir mažesniuose rateliuose – tai labai svarbu. Mūsų stebėtojams sakiau, kad per šiuos rinkimus padarėte didelį darbą, nesustokit, eikite, jei ne su mumis, tai su socialdemokratais ar kitais.

Mero darbas – tarnauti žmonėms, jis labai įvairus, nenuobodus, situacijos, kurias turi spręsti, kartais keičiasi ir minutėmis.

Tarnystė neatsiejama nuo įsipareigojimų – esu pasižadėjęs per šią kadenciją išspręsti vaikų darželių trūkumą, pertvarkyti rajono viešąjį transportą, kad žmonės ir iš atokiausių kampelių galėtų kuo patogiau susisiekti, sugrąžinti mokykloms mokinių maitinimo paslaugą.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder