37 proc. sportuojančių paauglių mergaičių labiau pasitiki savimi, rodo tyrimas

Paauglystė – laikotarpis, kuomet vyksta kūno pokyčiai, atsiranda psichologinių iššūkių. Specialistų teigimu šiame brandos etape fiziniam aktyvumui turėtų būti skirta pakankamai dėmesio. Sportas ne tik gerina bendrą fizinę būklę, bet ir formuoja charakterį, ugdo discipliną, valią, kantrybę ir pasitikėjimą savimi. 

Vis dėlto, kas septinta mergaitė Lietuvoje brendimo laikotarpiu (11-17m.) nustoja sportuoti arba sumažino sporto intensyvumą. Tai parodė „Always“ užsakymu atlikto „Spinter tyrimų“ duomenys. Kas lemia, kad paauglystėje mergaitės nustoja sportuoti arba sportuoja mažiau?

Trūksta aplinkinių palaikymo

Beveik trečdalis tyrimo apklaustųjų atskleidė, kad pagrindinė priežastis – aplinkinių palaikymo ir paskatinimo sportuoti trūkumas.

31 proc. niekada nesportavusių, sumažinusių sporto intensyvumą ir nustojusių sportuoti respondenčių savo sprendimą sumažinti sporto intensyvumą arba nesportuoti grindžia tuo, kad neturėjo pakankamai paskatos sportuoti ar likti sporte, taip pat mokslas reikalavo daugiau dėmesio.

Daugkartinė Lietuvos jaunimo čempionė, 13 ir 14 metų pasiekusi Lietuvos rekordus rutulio stūmime, buvusi čempionė disko metime savo amžiaus grupėje, o šiuo metu esanti graikų-romėnų imtynių komandos medicinos personalo specialistė ir ruošianti imtynininką Mindaugą Venckaitį vasaros olimpinėms žaidynėms Paryžiuje, kineziterapeutė Agnė Jonkutė teigia, kad sportuojant pasiekiami tikslai, nesvarbu, ar tai būtų laimėtos rungtynės, ar patobulinti įgūdžiai, o tai didina pasitikėjimą savimi.

„Sportas visuomet buvo labai svarbi mano gyvenimo dalis. Tai padėjo man būti aktyviai ir gerai fiziškai pasirengusiai, sutelkti dėmesį ir suderinti mokyklą, sportą ir socialinį gyvenimą. Išmokau drausmės, savikontrolės ir laiko valdymo.

Atsirado naujų pažinčių, kurios išliko iki šių dienų. Sukūriau daug gražių prisiminimų, kurie padeda iškilus sunkumams. Jie primena, kad nesvarbu, kaip viskas bepasisuktų, žmonės mane palaikę sporto metu palaiko ir dabar“, – pasakoja A. Jonkutė.

Pasak jos, sporte būna pakilimų ir nuosmukių, todėl labai svarbu turėti žmones, kurie palaiko, su kuriais galima pasikalbėti ir į kuriuos galima atsiremti sunkiu metu.

„Aš turėjau palaikymą. Trenerių pagalba išmokau būti stipresnės psichologinės būsenos, per daug „neimti į galvą“, ką kalba aplinkiniai žmonės. Jie padėjo suprasti, kad patyrus traumą sporto metu, gyvenimas tuo nesibaigia ir kad po reabilitacijos laikotarpio galiu grįžti stipresnė negu buvau iki patirtos traumos.

Išmokau džiaugtis ne tik laimėjimais, bet ir pralaimėjimais, nes būtent pralaimėjus pasimokoma iš savo klaidų. Sunkiomis akimirkomis mane palaikė tėvai,  draugai ir mokytojai, tai mane motyvavo likti sporte“, – prisiminimais dalinasi sportininkė.

Pasak A. Jonkutės, likti sporte reiškia daugiau nei tik žaisti. Tai reiškia augti kaip asmenybei, kurti paramos tinklą ir atrasti džiaugsmą bei aistrą tame, ką darai. Su kitų parama galima drąsiai pasitikti iššūkius ir išlikti atsidavusiai savo sportui.

Nauda ne tik fizinei, bet ir emocinei sveikatai

Agnės Jonkutės teigimu, sportas ne tik stiprina kūną, bet ir teigiamai veikia psichinę sveikatą. Fizinis aktyvumas padeda mažinti stresą, nerimą ir depresijos simptomus, gerina miego kokybę bei padeda susidoroti su emociniais iššūkiais, kurie dažnai kyla brendimo metu.

Daugiau nei pusė tyrimo metu apklaustųjų merginų, kurios sportavo brendimo laikotarpiu, teigia, kad aktyvus gyvenimo būdas pagerino jų fizinį pasirengimą, kas trečiai padidėja pasitikėjimas savimi ir gebėjimas susidoroti su stresu.

57 proc. apklaustų merginų įvardija pagerėjusį fizinį pasirengimą, 37 proc. – padidėjusį pasitikėjimą savimi. 27 proc. – pagerėjusį gebėjimą susidoroti su stresu. Kas antra mergaitė (19 proc.) užmezgė puikias draugystes, 15 proc. – pagerino komandinio darbo įgūdžius, kas dešimta (10 proc.) nurodo pagerėjusius lyderystės įgūdžius ir didesnę akademinę ar darbo sėkmę (9 proc.).

Pasak kineziterapeutės A. Jonkutės, sporto veiklos, ypač komandinės, padeda merginoms ugdyti bendradarbiavimo įgūdžius, mokytis spręsti problemas ir siekti tikslų. 

„Tai stiprina jų pasitikėjimą savimi ir savivertę. Be to, fizinis aktyvumas ir pasiekimai sporto srityje suteikia merginoms teigiamų emocijų ir pasididžiavimo jausmą, kuris persiduoda ir kitoms gyvenimo sritims“, – pasakoja sportininkė. 

Pasak jos, sportuodamos merginos gali geriau suvokti ir priimti savo kūno pokyčius, išmokti vertinti savo fizinius gebėjimus ir išvaizdą, įgauti pasitikėjimo savimi.

„Sportas yra puiki priemonė merginoms brendimo laikotarpiu siekiant ne tik fizinės, bet ir emocinės gerovės. Taip pat, merginos, kurios brendimo metu aktyviai sportuoja, dažniau išlaiko fizinio aktyvumo įpročius ir suaugusios“, – sporto naudą įvardina A. Jonkutė.

Mokyklos nori bendradarbiauti

Praėjusiais metais prekės ženklas „Always“ vykdė kampaniją „Palaikykime sportuojančias“, skirtą, sporto veiklomis skatinti mergaičių pasitikėjimui savimi.

Kampanijos metu buvo surinkta 15 000 eurų, kurie buvo skirti nevyriausybinei organizacijai „AY institutas“, skatinančiai neformalųjį švietimą, diskutuojančiai jaunimui aktualiomis temomis, propaguojančiai sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą.

Surinktos lėšos buvo panaudotos Lietuvos mergaičių susidomėjimui sportu sužadinti, rengiant įvairių sporto šakų seminarus 15-oje Lietuvos mokyklų. Šiais metais „Always“ pasiryžusi ir toliau remti sportuojančias mergaites ir didinti jų pasitikėjimą savimi, antrą kartą vykdydama socialinę kampaniją „Palaikykime sportuojančias“. 

„Tokie projektai padeda sustiprinti ne tik mergaičių, bet ir visų paauglių susidomėjimą aktyviu laisvalaikiu, ko, remiantis patirtimi, tikrai vis dar trūksta mūsų visuomenėje.

Džiaugiamės galimybe prisidėti prie šios kampanijos ir kartu paskatinti moksleivių norą sportuoti bei rūpintis savo fizine ir emocine sveikata. Sulaukėme didelio mokyklų susidomėjimo iš įvairių šalies regionų.

Ne visos jos gali pasiūlyti moksleivėms platų sporto šakų pasirinkimą, todėl išbandyti kažką naujo norėjosi daugeliui“, – teigia asociacijos „AY institutas“ Sporto ir sveikatos projektų komandos vadovė Kamilė Kucharskaitė.

Vilniaus Palaimintojo Teofiliaus Matulionio gimnazijos kūno kultūros mokytoja ekspertė Irutė Juršėnaitė yra įsitikinusi, kad mokytojų ir trenerių pareiga skatinti mergaites sportuoti ir rasti kitokių aktyvaus gyvenimo būdų.

„Šie seminarai moksleivėms suteikia galimybę pažinti dar neatrastas sporto šakas. Juk ne kiekviena gali būti puiki bėgikė ar ryžtinga krepšininkė. Svarbu atrasti širdžiai artimą sportą, kuris motyvuotų tobulėti ir suteiktų geras emocijas.

Pasitaiko atvejų, kai nepasisekus tam tikroje srityje merginos apskritai praranda norą sportuoti. Mūsų kaip mokytojų ir trenerių pareiga stengtis, kad šis noras neblėstų ir pasiūlyti joms alternatyvas, kurios padėtų prisijaukinti aktyvų gyvenimo būdą“, – teigia mokytoja.

„Procter & Gamble“ prekės ženklas „Always“ ir šiais metais tęsia socialinę kampaniją „Palaikykime sportuojančias“, kuria siekia palaikyti sportuojančias merginas ir skatinti jų pasitikėjimą savimi.

Rugpjūčio 1 – rugsėjo 29 dienomis bet kuriame prekybos tinkle visoje Lietuvoje nuo kiekvienos nupirktos „Always“ higieninių paketų pakuotės 0,09 eurų parama bus skirta „AY institutas“ asociacijai. Už surinktas lėšas Lietuvos mokyklose bus vykdomi sportiniai ir edukaciniai užsiėmimai.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder