2 iš 3 lietuvių domisi patarimais apie elektros taupymą: ekspertas atsako, kurie iš jų – efektyviausi

Lietuviai linkę ieškoti būdų, kaip sumažinti elektros energijos suvartojimą, rodo apklausa. Populiariausios priemonės tam – elektros nešvaistymas, prietaisų išjungimas iš lizdo, kai įkrovimas nėra reikalingas, bei energetiškai efektyvių prietaisų pasirinkimas. Pasak eksperto, nors ne visi būdai yra vienodai efektyvūs, pasitelkus kelis esminius, sąskaitas už elektrą galima sumažinti iki 20 proc.

„Elektros vartojimas pasaulyje kasmet auga ir, remiantis tarptautinėmis prognozėmis, toliau augs. Todėl tikėtina, kad gyventojams energetinio efektyvumo tema, kaip ir būdai, padedantys efektyviau vartoti elektrą, taps vis aktualesni. 

Nors dalis žmonių yra skeptiški tokio pobūdžio patarimams, jų nuvertinti nereikėtų – pakoregavus vartojimo įpročius, pasitelkus išmaniąsias technologijas ir neefektyvią seną techniką pakeitus nauja, išlaidos elektrai gali gerokai sumažėti“, – teigia „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas.

Anot „Elektrum Lietuva“ užsakymu atlikto tyrimo, dažniausiai gyventojai patarimų apie elektros taupymą ieško internete (37 proc.) ir socialiniuose tinkluose (35 proc.). Mažiau nei dešimtadalis respondentų (8 proc.) teigė patarimų klausiantys savo elektros tiekėjo. Trečdalis (33 proc.) respondentų nurodė tokios informacijos apskritai neieškantys.

Stengiasi elektrą taupyti

Tyrimas atskleidė, kad tarp populiariausių energijos taupymo būdų išlieka sąmoningas elektros suvartojimas – 71 proc. respondentų apklausoje teigia elektros vartojantys tiek, tiek yra būtina.

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų (55 proc.) taupo išjungdami elektros prietaisą iš lizdo, kai įrenginio nebenaudoja. Tokį metodą dažniausiai taiko 46 metų ir vyresni respondentai, gyvenantys rajonuose.

„Šis elektros taupymo būdas yra, ko gero, pats paprasčiausias, bet išties veiksmingas – skaičiuojama, kad pritaikius jį kasdienybėje galima sutaupyti iki kelių dešimčių eurų per metus. Taip pat svarbu nepamiršti prietaisų, paliktų veikti budėjimo režimu – jie „siurbia“ elektrą, kai to visai nereikia, ir atitinkamai didina išlaidas elektrai. Tarp šių įrenginių – televizoriai, kompiuteriai, siurbliai-robotai“, – sako M. Kavaliauskas.

Pirmenybę teikia energetiškai efektyviems įrenginiams

Apklausoje pusė respondentų, suinteresuotų energijos taupymu, teigė, kad renkasi prietaisus, kurie efektyviausiai naudoja energiją.

Anot M. Kavaliausko, elektros įrenginių energinis efektyvumas yra svarbus veiksnys, lemiantis didesnes ar mažesnes elektros sąskaitas. Jis priduria, kad efektyvumo klasė žymima raidėmis nuo A iki G: A++, A+ ir A klasės prietaisai energiją naudoja taupiausiai, G klasės – mažiausiai taupiai. Kai kurie gaminiai papildomai būna pažymėti „Energy Star“ ženklu, taip pat rodančiu didelį jų energinį efektyvumą.

„Žinoma, aukštos energijos efektyvumo klasės įrenginių kaina paprastai yra didesnė. Visgi investicija netrunka atsipirkti, nes kas mėnesį gaunamos sąskaitos yra gerokai mažesnės nei naudojant senus, neefektyvius prietaisus“, – teigia „Elektrum Lietuva“ atstovas.

Sprendimai, galintys penktadaliu sumažinti elektros sąskaitas

Pasak eksperto, remiantis skaičiavimais, didžiausia dalis, apie 14–15 proc. vidutiniškai namų ūkiuose suvartojamos elektros, atitenka skalbimo mašinoms, indaplovėms ir skalbinių džiovyklėms, nes vandens ar oro sušildymas reikalauja itin daug elektros.

Ne ką mažiau elektros naudoja šaldytuvai ir šaldikliai – apie 13 proc. visų elektros sąnaudų, nes jie turi būti nuolat įjungti. Trečiąją vietą tarp elektros „rijikų“ užima elektronikos prietaisai, kurie sunaudoja apie 6 proc. visos namų ūkių elektros energijos.

Visgi tam tikri elektros vartojimo įpročiai šiuos skaičius gali sumažinti.

„Skalbimo mašinos atveju rekomenduojama skalbti drabužius šaltame ar žemesnės temperatūros vandenyje. Kadangi apie 80–85 proc. drabužiams skalbti sunaudojamos energijos tenka vandeniui šildyti, skalbiant šaltame vandenyje šias sąnaudas galima sumažinti perpus. Patariama nejungti pustuštės skalbyklės ar indaplovės, o esant galimybei skalbinius džiovinkite natūraliai.

 Kalbant apie šaldymo įrenginius, šaldytuvų durelių patariama nevarstyti be reikalo, nepalikti ilgai atidarytų. Šaldytuvus ir šaldiklius reikia reguliariai atitirpinti, o pustuščių šaldiklių nelaikyti įjungtų, geriau sudėti juose esančius produktus į šaldytuvo šaldymo kamerą, o šaldiklius išjungti“, – pataria jis.

Kitas efektyvus būdas, padedantis mažinti išlaidas elektrai – papildomų išmaniųjų sprendimų, pavyzdžiui, išmaniųjų kištukų ir termostatų, įsirengimas. Pasak „Elektrum Lietuva“ atstovo, naujausios technologijos gali padėti sumažinti elektros sąskaitą kone penktadaliu.

„Išmanieji kištukai suteikia galimybę nustatyti, kuriuo metu įrenginiai turėtų veikti budėjimo režimu. Vartotojas gali pasirinkti, kad televizorius, siurblys-robotas, ar kiti buities prietaisai veiktų tik tam tikru metu, pavyzdžiui, vakarais, grįžus iš po darbų namo. Tuo tarpu išmanusis termostatas, nustatydamas optimalią temperatūrą skirtingose zonose, padeda mažinti šildymo ar vėsinimo sąnaudas“, – sako M. Kavaliauskas.

Pasak eksperto, koridoriuose ir miegamuosiuose temperatūra turėtų būti vėsesnė, geriausia apie 18 laipsnių šilumos, o sumažinus kambario temperatūrą vos vienu laipsniu, sąskaita už šildymą gali sumažėti iki 10 proc.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder