Vilniui gresia Liverpulio likimas

Liverpulio miestas neteko prestižinio pasaulinio titulo. Liverpulis buvo išbrauktas iš UNESCO (Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos) Pasaulio paveldo sąrašo.

Jame yra tokie įžymūs objektai kaip Didžioji kinų siena, Gizos piramidės, Tadž Mahalo mauzoliejus, Atėnų akropolis, Pizos bokštas, Vilniaus istorinis centras ir kiti išskirtiniai pasaulio objektai ar vietovės.

Liverpulis į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą buvo įtrauktas 2004 metais ir tapo tik trečiuoju objektu, kuris buvo pašalintas iš šio prestižinio sąrašo.

2007 metais iš Pasaulio gamtos paveldo vietovių sąrašo buvo pašalintas Omano baltųjų oriksų draustinis, o 2009 m. – Vokietijos Drezdeno Elbės slėnis, kurio centre buvo pastatytas keturių eismo juostų tiltas.

Pašalinimo iš Pasaulio paveldo sąrašo grėsmė virš Liverpulio tvyrojo nuo 2012 metų, kai UNESCO įspėjo, kad nauji statiniai pakeitė miesto panoramą ir prisideda prie miesto krantinės istorinės vertės naikinimo.

Pasak Liverpulio merės J. Anderson, UNESCO sprendimo logika nesuprantama – ar mieste esanti Bramley Moore Dock vietovė turėjo likti apleista dykuma siekiant Liverpuliui išlikti Pasaulio paveldo sąraše?

Minėtoje vietovėje dabar statomas naujas futbolo stadionas, kurį planuojama atidaryti 2024-2025 metais.

Vietinė valdžia laikosi nuomonės, jog miestai kaip Liverpulis neturėtų rinktis tarp išlikimo Pasaulio paveldo sąraše ar apleistų bendruomeninių erdvių atgaivinimo, investicijų bei darbo vietų pritraukimo.

Deja, bet Liverpulio likimas gresia ir Vilniaus senamiesčiui.

Į Pasaulio paveldo sąrašą įrašytos keturios Lietuvos materialaus paveldo vertybės:

Vilniaus istorinis centras (1994 m.), Kuršių nerija (2000 m.), Kernavės archeologinė vietovė (2004 m.) ir Struvės geodezinis lankas (2005 m.).

Pasak Lietuvos Valstybinės kultūros paveldo komisijos, Vilniaus senamiestyje daugėja aukštybinių pastatų, keičiasi vietos reljefas, mažėja želdinių, nustelbiamas Gedimino kalnas ir bokštas, bažnyčios.

Mieste taip pat atsiranda tikrovėje neegzistavusių pastatų imitacijos, pavyzdžiui, Tymo kvartalas, autentiškumą mažina ir nauji infrastruktūros statiniai, tokie kaip Karaliaus Mindaugo tiltas ar keltuvas į Gedimino kalną.

Pasaulio paveldo komitetas nuo 2005 metų primena Lietuvai apie nepatenkinamą Vilniaus senamiesčio apsaugos būklę.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder