Seimas nusprendė leisti pareigūnams nukenksminti meteorologinius oro balionus šaunamaisiais ginklais

Seimas antradienį nusprendė pritarti įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama sudaryti teisines sąlygas pareigūnams šaunamaisiais ginklais nukenksminti meteorologinius oro balionus. 

Pataisomis taip pat siūloma plėsti bepiločių orlaivių atžvilgiu taikomas neskraidymo zonas, kuriose pareigūnai taip pat galės taikyti įvairesnes technines ir specialiąsias dronų bei balionų neutralizavimo priemones.

„Iš esmės įstatymo projektai yra susiję su tokiomis priemonėmis kaip neskraidymo zonos ribų praplėtimu virš mūsų kritinės infrastruktūros objektų. Tai ypač susiję su oro bendrovių veikla ir aviacijos saugumu“, – įstatymo pateikimo metu teigė vidaus reikalų vicepirmininkas Vitalijus Dmitrijevas.

Pasak Vidaus reikalų ministerijos, pastaruoju metu suintensyvėjus kontrabandos gabenimui meteorologiniais oro balionais, fiksuojami incidentai, kai pastarieji balionai kelia riziką valstybės saugumo objektų apsaugai, kariniams objektams, civilinei aviacijai. 

Ministerijos duomenimis, vien šiais metais – iki spalio vidurio – Lietuvoje fiksuoti 791 meteorologiniai balionai, iš Baltarusijos gabenę kontrabandines siuntas. Tokios tendencijos suintensyvėjo nuo rugpjūčio antrosios pusės.

Siekiant suvaldyti šiuos srautus ir sustiprinti svarbių objektų apsaugą, siūloma sudaryti teisines prielaidas pareigūnams panaudoti specialiąsias priemones – taip pat ir šaunamuosius ginklus – kaip kraštutinę išeitį nukenksminti orlaivius ir kitus grėsmę keliančius objektus.

Seimui priėmus teikiamas pataisas, būtų numatyta, kad pareigūnai turi teisę „naudoti specialiąsias priemones, šaunamuosius ginklus, prieš orlaivius ir autonomiškai arba nuotoliniu būdu valdomus objektus, judančius oru, žemės, vandens paviršiumi arba po vandeniu“. 

Tokiu būdu nukenksminti grėsmę keliančius objektus pareigūnai galėtų tuo atveju, jeigu kyla pavojus aviacijos saugumui, sienos apsaugai, nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių objektams. Taip pat, jeigu orlaiviais ar objektais atliekama nusikalstama veika – gabenama kontrabanda.

Kartu teisės aktų pakeitimų pakete teikiamos ir Aviacijos įstatymo pataisos, kuriomis pareigūnams suteikiama teisė taikyti technines ir specialiąsias bepiločių orlaivių ir kitų objektų neutralizavimo ir paieškos priemones bepiločių orlaivių sistemų geografinėse zonose bei teritorijose, kuriose yra draudžiami orlaivių skrydžiai.

Siūloma numatyti tokias erdves ne tik ornitologiniuose draustiniuose, bet ir valstybiniuose gamtiniuose rezervatuose, draustiniuose, biosferos rezervatuose bei biosferos poligonuose. Ministerija nurodo, kad toks pakeitimas užtikrintų atitinkamą saugomų gyvūnų apsaugą nuo bepiločių orlaivių.

Be to, siūloma išplėsti bepiločių orlaivių sistemų geografines zonas, numatant, kad tokie skrydžiai draudžiami ne tik virš teritorijų, kuriose yra nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbios įmonės, objektai, institucijos, bet ir vieno kilometro atstumu nuo tokių objektų miestuose, 3 kilometrų atstumu – kaimų gyvenamosiose vietovėse. 

Kaip ir anksčiau, tokius sprendimus bus pavesta priimti Lietuvos transporto saugos administracijai.

Taip pat tokios neskraidymo zonos būtų nustatomos krašto apsaugos ministro sprendimu ne didesniu kaip 2 kilometrų spinduliu aplink karines teritorijas.

ELTA primena, kad rugsėjo pabaigoje ir spalio pradžioje virš strateginės infrastruktūros objektų ir karinėse teritorijose buvo rasti meteorologiniai oro balionai, kuriais gabenta kontrabanda.

Rugsėjo pabaigoje toks balionas nusileido Vilniaus oro uoste. Tuo metu Alytuje, karinio bataliono teritorijoje, rastas nusileidęs meteorologinis balionas su prikabinta juoda dėže. Netrukus kariuomenė pranešė, kad toks pats incidentas pastebėtas ir Vilniaus rajono karinėje teritorijoje.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder