Pir­mą­kart Lie­tu­vo­je mir­ti­na li­ga įsi­su­ko ir tarp ki­rų

Lie­pos 11-ąją, pa­aiš­kė­jo, kad ras­tai kri­tu­siai gul­bei Drus­ki­nin­kų sa­vi­val­dy­bė­je, Lei­pa­lin­gio se­niū­ni­jo­je, Ver­šių kai­me, prie Avi­rio eže­ro, paukš­čių gri­pas ne­nu­sta­ty­tas.

Ta­čiau pas­ku­ti­nę bir­že­lio sa­vai­tę pir­mą­kart Lie­tu­vo­je ši paukš­čiams mir­ti­na li­ga fik­suo­ta ru­da­gal­viams ki­rams Kau­no ra­jo­ne, Kri­vė­nų tven­ki­ny­je esan­čio­je Žuv­ė­drų sa­lo­je. Iki šiol spar­čiai plin­tan­tis paukš­čių gri­pas tarp lau­ki­nių paukš­čių daž­niau­siai bu­vo nu­sta­to­mas gul­bėms, gan­drams ir an­tims.

Įsi­su­kus šiai li­gai tarp ki­rų, ku­rie da­bar iš­si­ve­dę jau­nik­lius ieš­ko­da­mi mais­to mig­ruo­ja di­de­liais at­stu­mais, ve­te­ri­na­ri­jos spe­cia­lis­tai įspė­ja sau­go­ti na­mi­nius paukš­čius.

Pra­ne­ši­mas gau­tas bir­že­lio pa­bai­go­je

Vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos Aly­taus de­par­ta­men­tas apie Drus­ki­nin­kų sa­vi­val­dy­bė­je, Lei­pa­lin­gio se­niū­ni­jo­je, Ver­šių kai­me, prie Avi­rio eže­ro, at­seit kri­tu­sią gul­bę ga­vo bir­že­lio 30-ąją.

Nu­vy­kus į nu­ro­dy­tą vie­tą kri­tu­sios gul­bės ne­ras­ta. Tik eže­ro pa­kran­tės nen­drė­se pa­ste­bė­tas tu­pin­tis nu­sil­pęs šis paukš­tis. Ve­te­ri­na­ri­jos spe­cia­lis­tams pri­ėjus ar­čiau, gul­bė su­ge­bė­jo iš­plauk­ti į eže­rą.

Kaip sa­kė lai­ki­nai Aly­taus de­par­ta­men­to di­rek­to­riaus pa­rei­gas ei­nan­tis Jo­nas Vaikš­no­ras, lie­pos 4-ąją vėl gau­tas pra­ne­ši­mas apie mi­nė­to­je vie­to­je kri­tu­sią gul­bę. Ir pra­ne­ši­mas pa­si­tvir­ti­no, ma­no­ma, kad tai bu­vo ta pa­ti gul­bė, ku­ri bir­že­lio 30-ąją pa­ste­bė­ta tu­pin­ti nu­sil­pu­si nen­drė­se.

Ji iš­vež­ta į Na­cio­na­li­nį mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos ri­zi­kos ver­ti­ni­mo ins­ti­tu­tą paukš­čių gri­po ty­ri­mui.

Va­kar, lie­pos 11-ąją, jau bu­vo aiš­ku, kad gul­bei ši mir­ti­na li­ga ne­diag­no­zuo­ta.

Iki pas­ta­ro­jo at­ve­jo šiais me­tais Aly­taus de­par­ta­men­tas, re­a­guo­da­mas į gy­ven­to­jų pra­ne­ši­mus apie kri­tu­sius lau­ki­nius paukš­čius, paukš­čių gri­po ste­bė­se­nai or­ga­ni­za­vo iš­ty­ri­mą ke­tu­rių paukš­čių – dvie­jų gul­bių ir dvie­jų lau­ki­nių an­čių.

Ta­čiau mir­ti­na li­ga jiems ne­bu­vo nu­sta­ty­ta. O vi­si šie kri­tę paukš­čiai bu­vo iš Aly­taus ra­jo­no.

Aly­taus de­par­ta­men­to prie­žiū­ros te­ri­to­ri­jo­je – pen­kio­se Aly­taus ap­skri­ties ir Prie­nų bei Birš­to­no sa­vi­val­dy­bė­se pas­ku­ti­nį­kart paukš­čių gri­pas fik­suo­tas 2021-ai­siais.

Ta­da jis nu­sta­ty­tas dvie­juo­se Laz­di­jų ra­jo­no ir dvie­juo­se Prie­nų ra­jo­no as­me­ni­niuo­se žmo­nių ūkiuo­se, ku­riuo­se nu­gai­šo viš­tos, mė­si­niai viš­čiu­kai, an­tys ir žą­sys.

Nu­sta­čius paukš­čių gri­pą ki­rams, at­si­ra­do pa­vo­jus plis­ti li­gai

Iki šiol paukš­čių gri­pas tarp lau­ki­nių paukš­čių daž­niau­siai bu­vo nu­sta­to­mas gul­bėms, gan­drams ir an­tims.

Bir­že­lio pas­ku­ti­nę sa­vai­tę pir­mą­kart Lie­tu­vo­je jis fik­suo­tas ru­da­gal­viams ki­rams. Vals­ty­bi­nė mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­ba ga­vo pra­ne­ši­mą apie ma­siš­kai kri­tu­sių šių paukš­čių gai­še­nas Kau­no ra­jo­no Kri­vė­nų tven­ki­ny­je esan­čio­je Žuv­ė­drų sa­lo­je. Jas iš­ty­rus nu­sta­ty­tas paukš­čių gri­pas.

Ve­te­ri­na­ri­jos spe­cia­lis­tams nu­vy­kus į šią sa­lą pa­kar­to­ti­nai, su­ras­ta jau dau­giau nei tūks­tan­tis iš­gai­šu­sių ru­da­gal­vių ki­rų. Ti­kė­ti­na, kad ga­li nu­gaiš­ti vi­si Žuv­ė­drų sa­lo­je be­si­bū­riuo­jan­tys ki­rai.

Paukš­čių gri­po pro­trū­kiai ru­da­gal­viams ki­rams už­fik­suo­ti ir Kau­ne, ša­lia Mar­ve­lės kro­vi­nių prie­plau­kos ir prie Ne­ries upės, ša­lia Vais­ta­riš­kių kai­mo.

Iš vi­so Lie­tu­vo­je šiais me­tais nu­sta­ty­tos de­vy­nios vie­tos, ku­rio­se ap­tik­tas la­bai pa­to­ge­niš­kas, grei­tai plin­tan­tis paukš­čių gri­pas įvai­rių rū­šių lau­ki­niams paukš­čiams.

Aly­taus de­par­ta­men­to lai­ki­no­jo va­do­vo J.Vaikš­no­ro tei­gi­mu, nu­sta­čius šią li­gą ki­rams, at­si­ra­do la­bai di­de­lis pa­vo­jus jai plis­ti, nes šiuo me­tu jie iš­si­ve­dę jau­nik­lius ieš­ko­da­mi mais­to mig­ruo­ja di­de­liais at­stu­mais.

Šiais me­tais Eu­ro­po­je ki­rams paukš­čių gri­pas bu­vo diag­no­zuo­tas Olan­di­jo­je, Nor­ve­gi­jo­je, Is­lan­di­jo­je ir Bel­gi­jo­je.

Gy­dy­mo paukš­čių gri­pui nė­ra

J.Vaikš­no­ras tvir­ti­no, kad ki­rams nu­sta­ty­tas paukš­čių gri­po H5N1 vi­ru­so po­ti­pis žmo­gui ne­pa­vo­jin­gas, ta­čiau tie­sio­gi­nio kon­tak­to me­tu ga­li kel­ti grės­mę ir žmo­gaus svei­ka­tai: „Paukš­čių gri­pas – pa­vo­jin­ga, grei­tai plin­tan­ti už­kre­čia­mo­ji li­ga, ku­ria ser­ga lau­ki­niai ir na­mi­niai paukš­čiai. Šios li­gos vi­ru­sas plin­ta su paukš­čių iš­ma­to­mis, per iš­sky­ras.

Žmo­nės vi­ru­są ga­li per­neš­ti per už­terš­tus ba­tus, dra­bu­žius, kon­tak­tuo­da­mi su už­si­krė­tu­siais paukš­čiais.

Na­mi­niai paukš­čiai už­si­kre­čia tie­sio­gi­nio ir ne­tie­sio­gi­nio kon­tak­to me­tu, per pa­ša­rus, van­de­nį.“

Lai­ki­na­sis Aly­taus de­par­ta­men­to va­do­vas nu­ro­dė, kaip pa­si­reiš­kia li­ga na­mi­niams paukš­čiams. Jie nu­sto­ja les­ti, ger­ti, sun­kiai kvė­puo­ja, pa­mėls­ta skiau­te­rės, barz­de­lės, pa­tins­ta gal­vos ir kak­lo au­di­niai, at­si­ran­da krau­jos­ru­vos odo­je ir glei­vi­nė­je. Su­sir­gus mi­nė­ta li­ga daž­niau­siai paukš­čiai nu­gaiš­ta stai­ga ir vi­si.

Gy­dy­mo paukš­čių gri­pui nė­ra.

Įspė­ja sau­go­ti na­mi­nius paukš­čius

Už­fik­sa­vus paukš­čių gri­pą da­bar di­de­liais at­stu­mais mig­ruo­jan­tiems ru­da­gal­viams ki­rams, Aly­taus de­par­ta­men­tas įspė­ja sau­go­ti na­mi­nius paukš­čius.

Juos au­gi­nan­čių­jų pra­šo­ma veng­ti lan­ky­tis ki­to­se na­mi­nių paukš­čių lai­ky­mo vie­to­se, paukš­čius lai­ky­ti už­da­ro­se aikš­te­lė­se, ne­nau­do­ti at­vi­rų tel­ki­nių van­dens gir­dy­mui, le­sa­lą san­dė­liuo­ti lau­ki­niams paukš­čiams ne­pa­sie­kia­mo­se vie­to­se, van­dens paukš­čius lai­ky­ti at­ski­rai nuo ki­tų paukš­čių.

Taip pat la­bai svar­bu na­mi­nius paukš­čius įsi­gy­ti iš pa­tvir­tin­tų pre­kiau­to­jų, ku­rie pre­kiau­ti ga­li tik tu­rė­da­mi lei­di­mus šiai veik­lai.

Pa­ste­bė­jus ne­įpras­tą paukš­čių elg­se­ną ar jiems stai­ga nu­gai­šus, bū­ti­na in­for­muo­ti Vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos Aly­taus de­par­ta­men­tą te­le­fo­nu (8 315) 33996 ar­ba vi­są pa­rą vei­kian­čiu ben­druo­ju tar­ny­bos te­le­fo­nu 8 800 40403.

Aly­taus de­par­ta­men­to prie­žiū­ros te­ri­to­ri­jo­je šiuo me­tu de­kla­ruo­ta per 1,5 mln. lai­ko­mų na­mi­nių paukš­čių.

Dau­gu­ma jų yra paukš­ty­nuo­se. Iš šio skai­čiaus Aly­taus ra­jo­no as­me­ni­niuo­se ūkiuo­se – apie 1,5 tūkst. Ve­te­ri­na­ri­jos spe­cia­lis­tų pa­ste­bė­ji­mu, ne tik Aly­taus ra­jo­no, bet ir ki­tų sa­vi­val­dy­bių as­me­ni­niuo­se ūkiuo­se na­mi­nių paukš­čių yra dau­giau, nes ne vi­si gy­ven­to­jai juos de­kla­ruo­ja.

Archyvų nuotr.

 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder