Tačiau paskutinę birželio savaitę pirmąkart Lietuvoje ši paukščiams mirtina liga fiksuota rudagalviams kirams Kauno rajone, Krivėnų tvenkinyje esančioje Žuvėdrų saloje. Iki šiol sparčiai plintantis paukščių gripas tarp laukinių paukščių dažniausiai buvo nustatomas gulbėms, gandrams ir antims.
Įsisukus šiai ligai tarp kirų, kurie dabar išsivedę jauniklius ieškodami maisto migruoja dideliais atstumais, veterinarijos specialistai įspėja saugoti naminius paukščius.
Pranešimas gautas birželio pabaigoje
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Alytaus departamentas apie Druskininkų savivaldybėje, Leipalingio seniūnijoje, Veršių kaime, prie Avirio ežero, atseit kritusią gulbę gavo birželio 30-ąją.
Nuvykus į nurodytą vietą kritusios gulbės nerasta. Tik ežero pakrantės nendrėse pastebėtas tupintis nusilpęs šis paukštis. Veterinarijos specialistams priėjus arčiau, gulbė sugebėjo išplaukti į ežerą.
Kaip sakė laikinai Alytaus departamento direktoriaus pareigas einantis Jonas Vaikšnoras, liepos 4-ąją vėl gautas pranešimas apie minėtoje vietoje kritusią gulbę. Ir pranešimas pasitvirtino, manoma, kad tai buvo ta pati gulbė, kuri birželio 30-ąją pastebėta tupinti nusilpusi nendrėse.
Ji išvežta į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą paukščių gripo tyrimui.
Vakar, liepos 11-ąją, jau buvo aišku, kad gulbei ši mirtina liga nediagnozuota.
Iki pastarojo atvejo šiais metais Alytaus departamentas, reaguodamas į gyventojų pranešimus apie kritusius laukinius paukščius, paukščių gripo stebėsenai organizavo ištyrimą keturių paukščių – dviejų gulbių ir dviejų laukinių ančių.
Tačiau mirtina liga jiems nebuvo nustatyta. O visi šie kritę paukščiai buvo iš Alytaus rajono.
Alytaus departamento priežiūros teritorijoje – penkiose Alytaus apskrities ir Prienų bei Birštono savivaldybėse paskutinįkart paukščių gripas fiksuotas 2021-aisiais.
Tada jis nustatytas dviejuose Lazdijų rajono ir dviejuose Prienų rajono asmeniniuose žmonių ūkiuose, kuriuose nugaišo vištos, mėsiniai viščiukai, antys ir žąsys.
Nustačius paukščių gripą kirams, atsirado pavojus plisti ligai
Iki šiol paukščių gripas tarp laukinių paukščių dažniausiai buvo nustatomas gulbėms, gandrams ir antims.
Birželio paskutinę savaitę pirmąkart Lietuvoje jis fiksuotas rudagalviams kirams. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba gavo pranešimą apie masiškai kritusių šių paukščių gaišenas Kauno rajono Krivėnų tvenkinyje esančioje Žuvėdrų saloje. Jas ištyrus nustatytas paukščių gripas.
Veterinarijos specialistams nuvykus į šią salą pakartotinai, surasta jau daugiau nei tūkstantis išgaišusių rudagalvių kirų. Tikėtina, kad gali nugaišti visi Žuvėdrų saloje besibūriuojantys kirai.
Paukščių gripo protrūkiai rudagalviams kirams užfiksuoti ir Kaune, šalia Marvelės krovinių prieplaukos ir prie Neries upės, šalia Vaistariškių kaimo.
Iš viso Lietuvoje šiais metais nustatytos devynios vietos, kuriose aptiktas labai patogeniškas, greitai plintantis paukščių gripas įvairių rūšių laukiniams paukščiams.
Alytaus departamento laikinojo vadovo J.Vaikšnoro teigimu, nustačius šią ligą kirams, atsirado labai didelis pavojus jai plisti, nes šiuo metu jie išsivedę jauniklius ieškodami maisto migruoja dideliais atstumais.
Šiais metais Europoje kirams paukščių gripas buvo diagnozuotas Olandijoje, Norvegijoje, Islandijoje ir Belgijoje.
Gydymo paukščių gripui nėra
J.Vaikšnoras tvirtino, kad kirams nustatytas paukščių gripo H5N1 viruso potipis žmogui nepavojingas, tačiau tiesioginio kontakto metu gali kelti grėsmę ir žmogaus sveikatai: „Paukščių gripas – pavojinga, greitai plintanti užkrečiamoji liga, kuria serga laukiniai ir naminiai paukščiai. Šios ligos virusas plinta su paukščių išmatomis, per išskyras.
Žmonės virusą gali pernešti per užterštus batus, drabužius, kontaktuodami su užsikrėtusiais paukščiais.
Naminiai paukščiai užsikrečia tiesioginio ir netiesioginio kontakto metu, per pašarus, vandenį.“
Laikinasis Alytaus departamento vadovas nurodė, kaip pasireiškia liga naminiams paukščiams. Jie nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėje. Susirgus minėta liga dažniausiai paukščiai nugaišta staiga ir visi.
Gydymo paukščių gripui nėra.
Įspėja saugoti naminius paukščius
Užfiksavus paukščių gripą dabar dideliais atstumais migruojantiems rudagalviams kirams, Alytaus departamentas įspėja saugoti naminius paukščius.
Juos auginančiųjų prašoma vengti lankytis kitose naminių paukščių laikymo vietose, paukščius laikyti uždarose aikštelėse, nenaudoti atvirų telkinių vandens girdymui, lesalą sandėliuoti laukiniams paukščiams nepasiekiamose vietose, vandens paukščius laikyti atskirai nuo kitų paukščių.
Taip pat labai svarbu naminius paukščius įsigyti iš patvirtintų prekiautojų, kurie prekiauti gali tik turėdami leidimus šiai veiklai.
Pastebėjus neįprastą paukščių elgseną ar jiems staiga nugaišus, būtina informuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Alytaus departamentą telefonu (8 315) 33996 arba visą parą veikiančiu bendruoju tarnybos telefonu 8 800 40403.
Alytaus departamento priežiūros teritorijoje šiuo metu deklaruota per 1,5 mln. laikomų naminių paukščių.
Dauguma jų yra paukštynuose. Iš šio skaičiaus Alytaus rajono asmeniniuose ūkiuose – apie 1,5 tūkst. Veterinarijos specialistų pastebėjimu, ne tik Alytaus rajono, bet ir kitų savivaldybių asmeniniuose ūkiuose naminių paukščių yra daugiau, nes ne visi gyventojai juos deklaruoja.
Rašyti komentarą